Farkındalık Ödülleri Hakkında

Kadın Dostu Markalar Platformu, 2021 yılından bu yana her yıl “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” haftasında toplumsal cinsiyet eşitliği bilincine hizmet eden, kadın haklarını savunan, kadın gücünü destekleyen, kadınların toplumda her alanda eşit hak ve özgürlüklerinin olduğu bilinciyle çalışmalarına yön veren ve marka gücüyle bu yönde farkındalık adımları atarak toplum bilincine hizmet eden kadın dostu uygulamalar ve projeler ortaya koyan markaların ödüllendirildiği bir programı hayata geçirmektedir.


“EŞİTLİĞE İNANAN VE EŞİTLİĞİ GÜÇLENDİREN ERKEKLER GÜNÜ” PROGRAMI

Kadın Dostu Markalar Platformu, BM tarafından “Dünya Erkekler Günü" olarak kabul edilen 19 Kasım tarihini, Türkiye’de ilk defa “Eşitliğe İnanan ve Eşitliği Güçlendiren Erkekler Günü” olarak özel bir anlamla adlandırarak düzenlediği programla kutladı. Bu önemli programın 1. yılında çok özel isimler, paylaşmaya değer sunum ve anlatımlarıyla etkinlik kapsamında Raffles Otel / Zorlu’da ağırlandı.

Platformun, ekonomik kalkınma, toplumsal ve ruhsal sağlık, birlik ve beraberlik için son derece önemli bir konu olan “Eşitlik Bilinci”nin gelişmesi adına çok değerli projelere imza atan, elini taşın altına koyan ve bu bilince katkı sunan lider erkekleri de özel ve ayrıcalıklı bir “gün” olan 19 Kasım’da anmak için düzenlediği programda, “Eşitliğin Lideri” olarak kabul gören spor, sanat ve iş dünyasının toplumsal cinsiyet eşitliğine değer katan 11 özel ismine, günün anlam ve önemini anlatan ödül niteliğinde özel birer heykel hediye edildi.

“Eşitliğe İnanan ve Eşitliği Güçlendiren Erkekler Günü” programının kutlanma amacı; olumlu erkek rol modellerini teşvik etmek, erkeklerin topluma, aileye, evliliğe, çocuk bakımına ve çevreye olumlu katkılarını kutlamak, sosyal, duygusal, fiziksel ve ruhsal olarak erkeklerin sağlığına ve esenliğine odaklanmak, cinsiyet ilişkilerini geliştirmek ve cinsiyet eşitliğini teşvik etmek, insanların güvende olabileceği ve tam potansiyellerine ulaşmak için gelişebilecekleri daha güvenli, daha iyi bir dünya yaratmaktır.

Platform, ilkini 19 Kasım 2022 tarihinde gerçekleştirdiği programı, her yıl aynı tarihte anlamlı bir etkinlik çerçevesinde düzenleyecek ve eşitlik bilincinin toplumla daha fazla birleşmesine katkı sağlamaya devam edecektir.