CARGILL TÜRKİYE “DÜŞÜK KARBON KAHRAMANI” ÖDÜLÜ KAZANDI

Oluşturma Tarihi : 12 Ekim 2021 Salı

Cargill Türkiye, ilk ve tek yerli bitkisel FR3® trafo yağıyla 7. İstanbul Karbon E-Zirvesi’nde ‘Düşük Karbon Kahramanı’ ödülünü aldı. Yüzde 98 yenilenebilir bitkisel yağlardan üretilen FR3® trafo üretiminde yaygın olarak kullanılan petrol bazlı mineral yağlara kıyasla çevre dostu bir alternatif olarak öne çıkıyor.

CARGILL TÜRKİYE “DÜŞÜK KARBON KAHRAMANI” ÖDÜLÜ KAZANDICargill Türkiye, bitkisel trafo yağıyla 7. İstanbul Karbon E-Zirvesi’nde ‘Düşük Karbon Kahramanı’ ödülüne layık görüldü. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından düzenlenen E-Zirve, ‘İklim Dirençli Türkiye için Yeşil Toparlanma: Atık ve Enerji Yönetiminin Rolü’ temasıyla gerçekleşti.

Üst düzey devlet görevlileri, akademisyenler ve özel sektörden katılımcıları buluşturan E-Zirve kapsamında, karbon ayak izine duyarlı ekonomiyi destekleyen ürün ve programlara ‘Düşük Karbon Kahramanı Ödülleri’ verildi.

CARGILL TÜRKİYE “DÜŞÜK KARBON KAHRAMANI” ÖDÜLÜ KAZANDIGlobal ölçekteki mutlak operasyonel emisyonlarını 2025 yılına kadar yüzde 10 azaltmayı taahhüt ettiklerini dile getiren Cargill Gıda Orta Doğu, Türkiye ve Afrika Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Murat Tarakçıoğlu, “Aldığımız bu ödül bizim için iklim taahhüdümüzü gerçekleştirmek üzere attığımız adımların takdir edilmesi anlamını taşıyor. Türkiye’deki yatırımlarımıza devam ederek poliüretan köpük, boya, inşaat ve asfalt gibi pek çok alanda kullanılan petrol türevi ara ürünlere, bitkisel bazlı alternatifler geliştirip portföyümüzü genişleteceğiz.” diye konuştu.

Türkiye’nin, dünyanın en büyük trafo üreticilerinden biri konumunda olduğuna dikkat çeken Tarakçıoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Bu nedenle trafolar için kritik bir bileşenin Türkiye’de yerli kaynaklarla üretilmesi, trafo üreticilerinin yurt dışında daha güçlü rekabet edebilmesine destek oluyor. Öte yandan, iklim krizi yeşil çözümlere olan ilgiyi artırıyor. Bitkisel bazlı trafo yağımız, yenilenebilir kaynaklarla elde edilen, sürdürülebilir ve düşük karbonlu ürünlerin kullanıldığı yeni bir döneme öncülük edebileceğimizi kanıtlıyor.”

FR3® trafo yağı hakkında;

Petrol bazlı yağlara kıyasla %98 daha az karbon ayak izine sahip olan FR3® trafo yağı, sürdürülebilir bir gelecek için önemli bir örnek teşkil ediyor. Aynı zamanda 360ºC‘lik tutuşma sıcaklığı, mineral yağların iki katından daha fazla olduğu için yangın riskini ortadan kaldırıyor. FR3® trafo yağının performansı ve güvenilirliği, 30 yılı aşkın bir süredir dünya çapında 2,5 milyondan fazla trafoda kullanılarak test edildi ve onaylandı. Ayrıca yenilenebilir bitkilerden elde edildiği için doğada kolayca çözünebiliyor.


0/(0)
12 Ekim 2021 Salı
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler