BEKO 100 KADIN BAYİ PROJESİ İLE KADIN GİRİŞİMCİLERİ DESTEKLİYOR

Kategori : Beyaz Eşya
Oluşturma Tarihi : 21 Aralık 2020 Pazartesi

1950’li yıllarda Türkiye’de hayata başlayan ve bugün dünyanın herhangi bir yerinde her iki saniyede bir, bir ürünü satılacak kadar genişleyen ağıyla, Arçelik A.Ş. çatısı altında faaliyet gösteren BEKO,  sektördeki bu etkinliğini, kadın girişimcileri destekleyerek de pekiştiriyor.

BEKO 100 KADIN BAYİ PROJESİ İLE KADIN GİRİŞİMCİLERİ DESTEKLİYORArçelik, kadınların iş gücüne katılımı, istihdamda kalması ve karar alma mekanizmalarına dâhil olması amacıyla; iş birliklerinin kurulması ve kalıcı çözümler geliştirilmesi için sürekli çalışmalar gerçekleştiriyor. Kadının ekonomik ve toplumsal hayatta güçlenmesi hedefiyle pek çok çalışma yürüten Arçelik, girişimci ekosistemde kadınların temsiliyetini artırmak amacıyla Beko markasıyla “100 Kadın Bayi” projesini hayata geçirdi.

Türkiye’nin önde gelen, Avrupa’nın da ikinci büyüğü olan Arçelik bünyesindeki Beko markasıyla başlatılan “100 Kadın Bayi” projesi ile Türkiye’deki yaygın ve köklü bayi teşkilatından edinilen tecrübelerle kadının ekonomik ve sosyal kalkınmasını desteklemek hedefleniyor.


“100 Kadın Bayi” İçin 1644 Başvuru

Beko yeni 100 kadın bayisini arıyor” sloganıyla 2019 yılında hayata geçen projeye şimdiye kadar 1644 başvuru yapıldı. Yeni bayi adaylarıyla beraber toplamda 33 mağaza açıldı. Proje kapsamında bayi ekosistemine katılan kadın bayiler 16 Aralık 2019 tarihinde İstanbul’da bir araya gelerek Ticari Dönüşüm, Mentorluk Süreci, Perakende Akademi Beko 100 Kadın Bayi Programı ve Perakende Akademi Menti Eğitimi konularında eğitimler aldı.

Proje kapsamında Bekobayi olmak isteyen girişimcilere, mağaza seçiminden kira desteğine, yöneticilik eğitimlerinden mentorluğa kadar maddi ve manevi pek çok destek sağlıyor.

BEKO 100 KADIN BAYİ PROJESİ İLE KADIN GİRİŞİMCİLERİ DESTEKLİYORBu fırsatların bazıları, Arçelik coğrafi konumlandırma ekibi tarafından mağaza lokasyonunun fırsat analizi yapılarak belirlenmesi, dekorasyon süreçlerinin yürütülmesi; kontrat ve sözleşme sonrası açılış etkinlikleri ve reklam olanaklarının sağlanması; kira desteği içeren teşvik paketleri; mentor ağına katılım ve kadın bayiler için kadın mentor uygulaması; mağazacılık ve ürün eğitimleri ve farklı bir iş kolunda mağazacılık yapan girişimciler için Beko bayisine dönüşüm kolaylıkları olarak belirlendi.

https://www.beko.com.tr/100kadinbayi adresinden başvuruların alındığı projeyle bayilik almak isteyen girişimci kadınlara başvuru aşamasından itibaren tüm aşamalarda destek veriliyor. Eğitim ve mentorluk imkânı da sunularak kadın liderlerin gelişimlerine katkıda bulunuluyor.

Arçelik Hakkında:

Arçelik, 1955 yılında Vehbi Koç ve Lütfi Doruk tarafından kurulan, dünya çapında hizmet veren Türkiye merkezli bir beyaz eşya ve teknoloji şirketi olan Arçelik A.Ş. bugün; dünya çapında 30.000 çalışanı, Türkiye, Romanya, Rusya, Çin, Güney Afrika, Tayland ve Pakistan’da olmak üzere 7 ülkede 18 üretim tesisi, 31 ülkede 33 satış ve pazarlama ofisi ve 11 markasıyla (Arçelik, Beko, Grundig, Blomberg, Elektrabregenz, Arctic, Leisure, Flavel, Defy, altus ve Dawlance) 130’dan fazla ülkede ürün ve hizmet sunmaktadır.

BEKO Hakkında:

Türkiye’nin yeni yeni sanayileşmeye başladığı 1950’li yıllarda, Koç Holding‘in kurucusu Vehbi Koç, bir salça ve konserve fabrikası yatırımı için bu alanda tecrübe sahibi olan Bejerano ile ortaklık kurdu. 1954’te kurulan şirketin ismi, Bejerano’nun ve Koç’un ilk iki harflerinin birleşmesiyle Beko olarak tescil edildi. Ancak, ülkenin içinde bulunduğu durum nedeniyle, şirket faaliyete geçemedi. O yıllarda, General Elektrik ampullerinin satış ve bayiliğini kurma fırsatı doğunca, konserve şirketinin ismi Beko Ticaret A.Ş. olarak değiştirildi. Böylece, Anadolu’da ilk kez bayilik sistemi kuran Vehbi Koç, Arçelik ürünlerini de bu sistemle tüketicinin evine kadar ulaştırdı. 1977 yılında Arçelik distribütörlüğünü Atılım’a devreden Beko Ticaret, 1983 yılından itibaren güçlü tecrübe birikimi ile Beko markası adı altında Türkiye beyaz eşya sektöründe faaliyet göstermeye başladı. Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu’nun 1990’lı yıllardan itibaren yurt dışı faaliyetlerine yönelmesiyle, Bekoihracat markası olarak belirlendi. 2000 yılına gelindiğinde ise Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu’nun yeniden yapılanması sonucu Beko, Beko Ticaret A.Ş. bünyesinden çıkarak, Arçelik markası ile birlikte Arçelik A.Ş. çatısı altına girdi.

Yurt dışında satışa sunulan ilk Türk beyaz eşya markası olma özelliğini taşıyan BEKO, yola “Dünya Markası” olma hedefiyle çıktı. Türkiye pazarındaki başarının 90’lı yılların başından itibaren yurt dışına da taşınmasıyla birlikte BEKO markası dünyanın 100’den fazla ülkesinde 280 milyon tüketicinin günlük hayatının bir parçası haline geldi.


0/(0)
21 Aralık 2020 Pazartesi
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler