BORÇELİK “İLERİ SEVİYE CİNSİYET EŞİTLİĞİ” SERTİFİKASI ALDI

Kategori : Demir-Çelik
Oluşturma Tarihi : 20 Mayıs 2022 Cuma

Borçelik, toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik çalışmaları toplumsal faydaya dokunmaya ve bu konuda sektöründe öncü olmaya devam ediyor. Borçelik bu alandaki çalışmalarıyla Escarus’un İleri Seviye Cinsiyet Eşitliği Sertifikası’nı almaya hak kazandı.

Türkiye’nin en büyük galvanizli çelik üreticisi Borçelik, toplumsal cinsiyet eşitliğine dair hayata geçirdiği farkındalık çalışmalarıyla sektöründe bir adım öne çıkmayı başarıyor. İmza attığı projeler ile hem sektörüne hem de diğer sektörlere ilham oluyor. Toplumsal cinsiyet eşitliği kapsamında hareket eden ve strateji ile yol alan şirket son olarak TSKB Sürdürülebilirlik Danışmanlığı A.Ş’nin (Escarus) Cinsiyet Eşitliği Programı Sertifikası (CEPS) sürecine katıldı. Escarus tarafından, uluslararası standartlarla uyumlu olarak geliştirilmiş bir metodoloji çerçevesinde değerlendirilen şirket, “İleri Seviye Cinsiyet Eşitliği Sertifikası”nın sahibi oldu.

BORÇELİK “İLERİ SEVİYE CİNSİYET EŞİTLİĞİ” SERTİFİKASI ALDI

Kadına Güç İş Yok”

Borçelik olarak toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalığı artırmak, farklı projelerle de kadınların işgücü piyasasına erişim olanaklarını çeşitlendirmek adına çalışmalar yürüttüklerini belirten Borçelik Genel Müdürü Kerem Çakır, ülkelerin refah seviyesinin kadınların sosyal ve ekonomik hayatta görünürlüğü ile yakından ilişkili olduğunu da ifade etti. Çakır, Borçelik’in Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi (UN Global Compact) ve Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi (UN Women) ortaklığında oluşturulan Kadının Güçlenmesi Prensipleri’ne (Women’s Empowerment Principles – WEPs) Türkiye’den ilk imza atan kuruluşlar arasında olduğunu sözlerine ekledi.

Borçelik olarak erkek egemen olan çelik sektöründe ‘kadın işi-erkek işi yoktur’ mottosuyla hareket ettiklerini aktaran Çakır, toplumsal ve ekonomik gelişim için kadının güçlendirilmesi gerektiğine inandıklarını dile getirdi. Çakır, üretim hatlarında kadın istihdamının artırılmasına yönelik hazırladıkları ‘Kadına Güç İş Yok’ projesinin yanı sıra gerek kurum içi gerekse kurum dışı faaliyetleriyle toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda önemli işlere imza attıklarının da altını çizdi. Amaçlarının kadın istihdamının düşük olduğu diğer sektör işletmelerine örnek teşkil etmek ve liderlik etmek olduğunu da söyledi.

Ağustos 2021 itibarıyla-Escarus’un CEPS sürecine katıldıklarını söyleyen Çakır, geçen süre zarfında fırsat eşitliği ve toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda gerçekleştirdikleri uygulamaların Escarus’un uluslararası standartlarla uyumlu olarak geliştirdiği ‘Cinsiyet Eşitliği Ölçme ve Değerlendirme Aracı’ ile değerlendirdiğini ifade etti. Çakır, bu konuda verdikleri taahhütlerin, kadın ve erkek çalışan oranlarının, işe alım süreçlerinin, eşit ücret politikasının, özel hayat dengesini koruyucu uygulamalarının, cinsiyet eşitliğini destekleyecek şekilde tasarlanan üretim tesislerinin ve ofislerinin, toplumsal cinsiyete dayalı ayrımcılık ve taciz konularının önlenmesine dair yönetim anlayışlarının, iletişim ve farkındalık çalışmalarının kapsamlı bir şekilde değerlendirildiği bilgisini verdi. Süreç sonunda Escarus tarafından İleri Seviye Cinsiyet Eşitliği Sertifikası’na layık görülmelerinin ise bu alanda izledikleri yol haritasının doğruluğunu teyit ettiğini dile getirdi.


0/(0)
20 Mayıs 2022 Cuma
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler