“Bırakın kadınlar da değişsin”

Kategori : Dost Kalemler
Oluşturma Tarihi : 28 Aralık 2020 Pazartesi

Eser Yıldız’ın Kaleminden

Onca yazılan yazıya, söylenen söze, sokaklardaki eyleme, kurulan derneğe rağmen olmuyor ve yine olmuyor. Türkiye’deki kadın cinayetlerinin ardı arkası bu kadar çaba karşısında bile kesilmiyor. Türkiye’de kadınların elinden yaşam hakları alınıyor ve kadınlar herkesin gözü önünde tanıdığı ya da hiç tanımadığı bir erkek tarafından öldürülmeye devam ediliyor.

Peki neden?

Tabi ki bunun birçok nedeni var. Ancak en kuvvetli nedenlerinden biri kadındaki değişimin hala toplumun bazı kesimlerince kabul edilmemesi…

Dünya ciddi bir değişim içinde. Teknolojiler, ekonomiler, iş yapış biçimleri, insan ilişkileri, yaşam tarzları hepsi dünden farklı. Son 1 yılda bile COVID-19 nedeniyle hayatımızdan ne çok şey değişti. Bu değişim bugün olduğu gibi yarın da devam edecek. Dünyadaki değişmeyen tek şey ‘değişim’ iken kadınların isteklerinde ve yaşantılarında farklılık olmaması mümkün mü?

Tabi ki değil. Toplumdaki her konu gibi kadınların da hayata bakış açılarında değişim var. Artık kadınlar nasıl yaşamak istediğini biliyor. Her özgür insan gibi nerede, kiminle ve nasıl isterse öyle yaşamayı tercih ediyor. Ve bu isteğini elde etmek için de artık mücadele veriyor, geçmişe göre haklarına daha çok sahip çıkıyor.

İşte kadındaki bu değişim isteğine kör kalanlar, kadına şiddetin de başrolündeler. İsteği ve mücadelesi haklı görülmeyen kadınların sonu, yaşama haklarının elinden alınması oluyor. Topluma karışmak isteyen kadınlar, erkek şiddetine maruz kalıyor.  Bu nedenle de her akşam birden çok kadın cinayeti haberlere konu oluyor ne yazık ki.

Bu daha ne kadar sürecek? Kadınlardaki değişimi toplumun her kesimi ne zaman kabul edecek? İşte bu soruyu kadın hakları savunucusu olan girişimci iş kadını Nur Ger’in yorumuyla cevaplayalım.

“YANINDAYIZ” Derneği Başkanı, Kadın Hakları Savunucusu, Girişimci İş Kadını NUR GER’in yorumuyla “Değişim”

Türkiye’de bir ilk, Yanındayız Derneği

İş dünyası, Suteks’in Yönetim Kurulu Başkanı Nur Ger’i iş hayatındaki başarlarıının yanı sıra kadın hakları konusundaki hassasiyeti ve çalışmalarıyla da tanır. KA-DER ve KAGİDER derneklerinin kurucuları arasında yer alan Nur Ger, bir dönem TÜSİAD Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Çalışma Grubu’nun başkanlığını yürüttü. Kadınların güçlenmesi için yaptığı aktif çalışmalar sebebiyle aralarında Birleşmiş Milletler’in de bulunduğu uluslararası ve ulusal birçok kurumdan ödülü olan Ger, son olarak Türkiye’de bu alanda daha önce hiç yapılmayanı yaptı ve kadın hakları savunucusu erkeklerden oluşan Yanındayız Derneği’nin kurulmasına ön ayak oldu.

Toplumsal cinsiyet eşitsizliğine yol açan her türlü etken ve ön yargıyla mücadele etmek için kurulan Yanındayız Derneği, Türkiye’de bir ilk. Çünkü, üyelerinin tamamı erkek olan bu alanda kurulmuş ilk dernek…

Mayıs 2018’de 40 erkeğin öncülüğünde çalışmalarına başlayan derneğin ilk dönem Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Nur Hanım, neden ve nasıl böyle bir örgütsel yapı kurduklarını, “Erkeklerle birlikte erkekleri hedef aldık ve amacımız kadına yönelik şiddetin sonlandırılması için farkındalık oluşturmak” şeklinde açıklıyor.

Kadınların ne zaman eşit hakları olacağı sorusuna gelirsek, Nur Ger’in verdiği cevap, toplumsal dönüşümün tamamlanması için belli bir zamana ihtiyaç olduğu yönünde… Nur Ger’e göre Türkiye’de toplumsal dönüşüm başladı. Dünyada gelişmiş ülkelerin bile 30 yılda bu dönüşümü gerçekleştirdiğini hatırlatan Nur Hanım, her alanda toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için Türkiye’nin de belli bir yol kat etmesi ve bazı adımları atması gerektiğini söylüyor.

Bu süreç içinde Dernek olarak faaliyetlerini sürdüreceklerini ve kadına yönelik şiddet tamamen ortadan kalkana kadar seslerini yükselteceklerini vurgulayan Nur Ger, “Hayatın her alanında erkeklere tanınan fırsatların tamamının kadınlara da tanınması için ‘Yanındayız’ diye haykırmaya devam edeceğiz” mesajını veriyor.

Pes etmek yok

Kadınların mücadelesi sadece bizim ülkemizde değil dünyanın birçok ülkesinde sürmekte. Dünyada kadın; yaşama hakkının ve şiddetin sonlanmasının yanı sıra ev emeğinde erkekle ortaklık sağlanması, eğitimde fırsat eşitliği, iş hayatında yer alabilme, erkeklerle aynı mesleği yapabilme, aynı işi yapıp aynı ücreti alabilme gibi pek çok alanda mücadele veriyor.

Türkiye’de de bu mücadeleyi veren kadınlar, kadın hakkı savunucuları dernekler, vakıflar, özel sektör şirketleri var. Son 10-15 yıldır girilen bu mücadeleye hiç ara vermeden, yorulmadan ve korkmadan devam etmeli Türkiye. İzlanda’daki kadınların ‘eşit işe eşit ücret’ için yaptığı eylemlerin sonuçlanması ve erkeklerle kuruşu kuruşuna aynı ücreti alma hakkına sahip olması gibi Türk kadınları da verdiği çabanın karşılığını almayı hedef olarak koymalı önüne. Bunun için de pes etmek yok, özetle ‘bu daha başlangıç mücadeleye devam’…

İstanbul Sözleşmesi hayata geçmeli

Peki kadın hakları savunucusu Nur Ger’in vurguladığı toplumsal dönüşüm sürecini Türkiye’de hızlandıracak adımlar neler olabilir? Bu adımların başında son dönemde adı sıkça telaffuz edilen ve hayata geçmesi son derece önemli olan İstanbul Sözleşmesi geliyor.

İstanbul Sözleşmesi, toplumsal cinsiyet eşitliğinin nasıl uygulanacağını anlatan, kadınları şiddetten kurtulduğu bir hayata götürecek çok önemli bir kılavuz niteliğinde. En önemli özelliği de sadece şiddetten korunmayı değil, şiddetin kendisini ortadan kaldırmaya yönelik olması.

İşte bu yüzden her kadın hakları savunucu gibi ben de bir kadın olarak İstanbul Sözleşmesi’nin ülkemizde harfiyen uygulanmasını istiyorum. Bu konuda devletin ve siyasi iradenin harekete geçmesini ve bir an önce 6284 sayılı Koruma Kanunu ile birlikte İstanbul Sözleşmesi’ni uygulamaya almasını bekliyorum.

İstanbul Sözleşmesinin uygulandığı, cinsiyet eşitliğinin ve özgürlüğünün olduğu bir topluma dönüştüğümüz günler artık gelsin. Kadınlar topluma karışsın ve artık bunun karşılığı şiddet olmasın. İç huzurunu sağlamış, toplumsal cinsiyet eşitliğini yakalamış bir Türkiye sizce de çok güzel olmaz mı?


0/(0)
28 Aralık 2020 Pazartesi
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler