“Büyüten, güçlendiren, kendimizle yüzleştiren, küllerinden yeniden doğan “Anka Kuşu Kadınlar” hedef tüm yüzyıllar…”

Kategori : Dost Kalemler
Oluşturma Tarihi : 18 Mart 2021 Perşembe

SENANUR GÜNDOĞDU DODEVSKİ İLE FARKINDALIK ÖDÜLÜ MANİFESTOSU ÜZERİNE

Kadın Dostu Markalar Platformu olarak kısa bir süre önce başlayan yolculuğumuzda bize ve fikrimize eşlik eden çok özel bir hikaye vardı. Bu yazımızda hikayemizin sembolü olan ödülümüzün anlam ve derinliğini anlatmak istiyoruz.  Fakat öncelikle onu ortaya çıkaran, 2000 yılında yollarımızın kesiştiği ve bir şekilde hayatımızın birçok özel anına eşlik eden kıymetli bir dost, öğretmen, sanatçı ve aslında kelimelere sığdıramadığım kadın olarak betimleyebileceğimiz, çok kıymetli hocamız Senanur Gündoğdu Dodevski’den bahsetmemiz gerekli…“Büyüten, güçlendiren, kendimizle yüzleştiren, küllerinden yeniden doğan “Anka Kuşu Kadınlar” hedef tüm yüzyıllar…”

Sayısız başarılara imza atmış, öğrenmeyi ve öğretmeyi kendine yaşam felsefesi edinmiş çok değerli bir akademisyen ve sanatçı olan Senanur GÜNDOĞDU DODEVSKİ’nin, Kadın Dostu Markalar Platformu ve sembol ödülü hakkında keyifli, öğretici ve her cümlesiyle ilham verici anlatımıyla sizleri baş başa bırakıyoruz…

“Büyüten, güçlendiren, kendimizle yüzleştiren, küllerinden yeniden doğan “Anka Kuşu Kadınlar” hedef tüm yüzyıllar…”“Çocukluk yıllarım sevgili babam Cemal Gündoğdu’nun seramik atölyesinde geçti.  Seramikle tanışmam çocukluk yıllarımın bana hatırasıdır. Çok sevdim, öyle sevdim ki yıllar daha da bu sanatın içine çekti beni. Eğitimim, eğitimci kimliğim, başarılarım, çalışmalarım, araştırmalarım ve tüm değerlerim hep bu çok değerli sanatın etrafında döndü. Çok değerli bilgiler ve tecrübeler kazanıp bunu heyecanla bu sanatın inceliklerini öğrenmek isteyen güzel öğrencilerimle paylaşmaktan daima keyif duydum.

Kadın Dostu Markalar Platformu projesini ilk duyduğumda öncelikle bir öğrencimin böyle önemli bir projeyi başarıyla hayata geçirmesi beni çok gururlandırdı. Hem bir kadın, hem bir öğretmen hem de bir dost olarak her zaman yanında olduğum ve olacağım başarılı bir kadın Nazlı Demirel.

Kadın Dostu Markalar Platformu, toplumda ve iş dünyasında önemli bir eksiği tamamlamak için ortaya çıkan bir oluşum. Toplumda kadına dair yapılan çok güzel çalışmaların sayısı her gün artsa da ihtiyaç her gün daha da fazla ortaya çıkıyor. Kadın, yüzyıllar öncesinde de bugün de toplumda maalesef ki türlü zorluklar ve eşitsizliklerle karşı karşıya kalıyor. Markaların ortaya koyduğu farkındalık projelerinin toplumda geniş kitlelere aktarılması ve diğer markalara ilham vermesi amacıyla kurulan bu oluşumu yürekten destekliyorum.

Ayrıca böyle kıymetli bir projede anlamlı bir ödül tasarımını ortaya koymaktan da büyük keyif aldığımı söyleyebilirim.

“Büyüten, güçlendiren, kendimizle yüzleştiren, küllerinden yeniden doğan “Anka Kuşu Kadınlar” hedef tüm yüzyıllar…”Ödülümüzde bir portre hakim ancak biz bu portreye bir cinsiyet vermedik. Dikkatli bakıldığında hatları ne bir kadın ne de bir erkek ifadesine sahip. Bizim portremiz “Kadın Dostu” tüm cinsiyet, dil, din ve ırkı temsil etsin istedik. Anka Kuşu bu portrenin tam ortasında olağanca heybetiyle, muazzam kanatlarını göğe uzatıyor. Zarafeti, bilgeliği, güzelliği, umut taşıyan yanları, büyüten, güçlendiren, küllerinden yeniden doğan Anka Kuşu sahip olduğu mitolojik hikayesiyle kadını sembolize ediyor. Ödül tasarımında hakim olan birliktelik, tüm kaynaklarını, tüm beceri, yetenek ve özelliklerini ortaya koyan kadınlar; kadınların yanında duran ve tüm olanaklarıyla yürekten destekleyen kadın dostu markaların ayrılmaz bütünlüğünü gözler önüne seriyor.

“Büyüten, güçlendiren, kendimizle yüzleştiren, küllerinden yeniden doğan “Anka Kuşu Kadınlar” hedef tüm yüzyıllar…”Kadınların ve erkeklerin eşit haklara sahip olması, toplumun yarısı kadınlarımızın toplumda hak ettiği değeri bulması için atılan farkındalık adımlarının izleri ve etkilerinin her gün artması dileğiyle…

“Büyüten, güçlendiren, kendimizle yüzleştiren, küllerinden yeniden doğan “Anka Kuşu Kadınlar” hedef tüm yüzyıllar…”

SENANUR DODEVSKİ

15.03.2021


5,0/(2)
18 Mart 2021 Perşembe
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler