DİJİTAL ÇAĞIN KADINLARI

Kategori : Dost Kalemler
Oluşturma Tarihi : 25 Kasım 2020 Çarşamba

Dijitalleşen dünyada, ancak teknolojinin hızına ayak uydurarak dijitalleşen kadınlar var olacak ve geleceğe iz bırakacak.

Çağımızın en önemli gelişmelerinden olan, hızla dijitalleşen dünya kavramı, iş dünyasının istihdam şartlarında da taşları yavaş yavaş yerinden oynatmaya başlıyor. Teknolojinin baş döndürücü hızına yetişmeye çalışan dünya, dönme hızını daha da arttıracağa benziyor.

Gelinen noktada, teknoloji, globalde, endüstriden sanata tüm iş alanlarındaki istihdam şartlarına yarı yarıya hakim durumda. Kısa bir süre sonra, teknolojinin gelişme hızına bağlı olarak, yazılım teknolojilerinin de gelişeceği zamanda, istihdamda belirgin şekilde değişim ve dönüşümün de yaşanacağı aşikar.

Geleceğin dünyası tamamen dijitale döndüğünde, geleneksel olarak üreten kadınların iş alanı oldukça daralacak. Çünkü kabul gören mesleklerin alışılan emektarları olan kadınların yerini, teknolojinin parlayan yıldızları olan robotların alması olası…

Sürekli geliştirilen ve iş kolaylaştıran teknolojik altyapıya sahip robotların, zamandan, emekten, işgücünden ve maddi giderlerden tasarrufu öngörerek, özellikle sanayide istihdam edilmesi ile başlayan furya; gelecekte de yazılım teknolojileri alanında devam ederek çalışma alanlarını gelenekselden tamamen dijitale dönüştürecek.

Robotlar, özellikle kadın istihdamının yoğun olduğu meslekler ve pozisyonlarda önemli bir hızla büyüyor. Bu durum kadının, ataerkil dünyada varlığını kendi ayakları üzerinde sürdürebilmesi açısından verdiği mücadelede, oldukça ciddi bir tehlike arz ediyor. Bu sebeple iş dünyasında olan kadınların ve eğitimdeki kız çocuklarının, özellikle yazılım ve teknoloji alanında daha çok bilgilendirilmesi, eğitilmesi ve güçlü bir donanıma sahip olması için çalışılması gerekmektedir.

Son yıllarda dijitale dönüşümün başlamasıyla, eşit eğitim ve iş olanakları verilmesi halinde, dijital iletişim, pazarlama, bilgi ve satış teknolojileri alanında kadın çalışanların başarılarıyla ön planda olduğuna şahitlik ediyoruz. Bu hızlı dönüşüme, kadın emektarların aynı hızla reaksiyon vermeleri onları başarıya götüren en önemli özellikleri oluyor. Burada önemli olanın, eğitimde ve iş yaşamında fırsat eşitliği kavramının prensip haline getirilmesi ve hatta -dijital dünyaya uyan bir ifadeyle bir tık öteye gidilerek- pozitif ayrımcılık yapılması, bu adaptasyonun başarı karşılığını verecektir.

Eğitimin önemini bir kez daha hatırlatıyor ve kadının ayakta kalmasının hem ülkeler hem de dünya için çok gerekli olduğunu bir kez daha vurguluyoruz. Ancak, kadın kadının elinden tutarsa, her biri, güçlü bir zincirin parlayan halkaları olarak birleşir ve tüm dünyayı ışıldatır.


5,0/(1)
25 Kasım 2020 Çarşamba
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler