Alicia Cahuiya, Yerli Halkların Hak Savunucusu, Ekvador

Kategori : Dünya Turu
Oluşturma Tarihi : 31 Ocak 2024 Çarşamba

Amazon yağmur ormanlarının, dünya ikliminin sürdürülebilirliği üzerindeki önemi artık herkes tarafından bilinen bilimsel bir gerçek.

Amazon ormanlarını koruma mücadelesinin önde gelen isimlerinden biri de Ekvadorlu Alicia Cahuiya. Alicia bu yıl büyük bir zafer kazandı.

Ağustos ayında yapılan tarihi bir referandumda Ekvador, Yasuní Ulusal Parkı'ndaki tüm yeni petrol kuyularının durdurulması yönünde oy kullandı. Bu karar, devlet petrol şirketinin gezegendeki en yüksek biyolojik çeşitliliğe sahip ve temasa geçilmemiş yerli nüfusların bulunduğu bölgelerden birinde faaliyetlerini sona erdirmesi anlamına geliyor.

Yasuní'de doğan ve Waorani (NAWE) halkının liderlerinden biri olan Cahuiya, on yılı aşkın bir süredir bu referandum için kampanya yürütüyordu ve halen Ekvador Yerli Halklar Konfederasyonu'nda kadın bölümünün başkanlığını yapıyor.

Alicia Cahuiya: “İklim değişikliği ekinlerimizi yok eden sellere neden oldu ve bizim için her şeyi değiştirdi. Güneş çok sıcak olduğunda ve kuraklık yaşandığında, yiyeceklerimizin büyük bir kısmı kayboluyor, bu da bize büyük bir üzüntü veriyor çünkü mahsuller için harcanan tüm emeklerimiz boşa gidiyor” diyor.


0/(0)
31 Ocak 2024 Çarşamba
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler