AYANNA HOWARD:GENÇLERE İLHAM VEREN, BAŞARILI BİR KADIN

Kategori : Dünya Turu
Oluşturma Tarihi : 28 Ekim 2022 Cuma

Ayanna Howard, dünyadaki en genç yenilikçilerden biri olarak ünlenmiş, Amerikalı bir robot bilimci.

24 Ocak 1972'de Rhode Island'da doğan Howard, Kaliforniya John Muir Lisesi'nden mezun olduktan sonra 1993 yılında Brown Üniversitesi'nden mühendislik alanında lisans derecesini aldı. Çalışmalarına devam etti ve yüksek lisans ve doktora derecelerini kazandı. Sonrasında Güney Kaliforniya Üniversitesi'nden mühendislik diploması aldı ve doktora çalışmasını tamamladı.

Howard, Güney Kaliforniya Üniversitesi'ndeki çalışmaları boyunca NASA'nın California'daki Jet Propulsion Laboratuvarı'nda çalıştı. 2005 yılına kadar organizasyonda bilgisayar bilimcisi, bilgi sistemleri mühendisi, robotik araştırmacısı ve kıdemli robotik araştırmacısı gibi çeşitli pozisyonlarda bulundu. Howard, eğitimine Claremont Graduate University'ye katılarak ve 2005 yılında MBA derecesini alarak devam etti. Aynı yıl, Howard'a Georgia Institute of Technology'de bir pozisyon teklif edildi ve burada Elektrik Okulu'nda doçent olarak çalışırken kendi laboratuvarını kurdu. Kendisinin araştırma grubu olan İnsan Otomasyon Sistemleri (HumAnS) Laboratuvarı, robot işlevselliğinin özerkliğinin nasıl geliştirileceğine odaklandı.

Howard'ın robotik ve mühendislik alanındaki çalışmaları büyük ilgi gördü. 2008'de SnoMote robotları, Antarktika buz sahanlıkları gibi uzak bölgelerde iklim değişikliğinin etkisini inceleme yetenekleriyle uluslararası alanda tanındı. 100’den fazla akademik makale yayınladı ve Jet Propulsion Laboratory'den 2001 Lew Allen Araştırmada Mükemmellik Ödülü, Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü Robotik ve Otomasyonda Erken Kariyer Ödülü de dahil olmak üzere birçok prestijli ödülün sahibi oldu. 2008 yılında, küresel ısınmanın Antarktika buz sahanlıkları üzerindeki etkisini incelemek için tasarlanan SnoMote robotlarıyla dünya çapında dikkati çekti. 2013 yılında, özel ihtiyaçları olan çocuklar için ilk terapi ve eğitim ürünlerini piyasaya süren Zyrobotics'i kurdu.

Howard, bir düzineden fazla kitap ve/veya kitap bölümünün yardımcı editörü/ortak yazarı olarak hizmet vermek de dahil olmak üzere, hakemli dergilerde ve konferanslarda yüzlerce yayına imza attı.  Çok sayıda patent aldı. Yapay Zeka Gelişimi Derneği ( AAAI ) ve Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE) üyesi olan Howard, aldığı birçok onur ödülünün yanı sıra Bilgisayar Araştırmaları Derneği'nin A. Nico Habermann Ödülü ile Richard A. Tapia Başarı Ödülü'nü aldı.

Howard, Marketplace ile ilgili 2020 tarihli bir röportajda, ABD'deki COVID-19 pandemisinin bir sonucu olarak sosyal mesafenin bıraktığı boşluğu, refakatçi robotların nasıl dolduracağını ana hatlarıyla açıkladı.

30 Kasım 2020'de Columbus Dispatch, Howard'ın Ohio Eyalet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nin bir sonraki dekanı olarak seçildiği bildirildi. 1 Mart 2021'de Howard, bu pozisyonu elinde tutan ilk kadın olma rolünü üstlendi.

2021'de Ayanna Howard, Robotik, Yapay Zeka ve Bilişimde Katılımı Genişletmeye Katkılarından dolayı Association for Computing Machinery'den (ACM) Athena Öğretim Görevlisi Ödülü'nü aldı. Haziran 2022'de ise Brown Üniversitesi'nin mütevelli heyetine seçildi.

Howard'ın araştırma ilgi alanları arasında insan-robot etkileşimi, yardımcı/rehabilitasyon robotiği, bilim odaklı/alan robotiği ve algı, öğrenme ve akıl yürütme yer almaktadır.

Howard'ın araştırmaları ve yayınlanmış çalışmaları, akıllı öğrenme, rehabilitasyon için sanal gerçeklik ve pediatrik terapi rolünde robotik dahil olmak üzere robotik ve yapay zekadaki çeşitli konuları kapsamaktadır. Araştırmaları, insan merkezli bir dünya ile etkileşime girmesi gereken akıllı ajanlar için teknoloji geliştirmeye odaklanmasıyla vurgulanıyor. Howard'ın sayısız başarısı, bir düzineden fazla öne çıkan makale ile belgelenmiştir. 2003 yılında MIT Technology Review TR100'e dünyanın 35 yaş altı en büyük 100 yenilikçisinden biri olarak seçildi. 2004 yılında Time dergisinin "Rise of the Machines" makalesinde yer aldı. Ayrıca USA Today Science&Space makalesinde de kendine yer buldu.


5,0/(2)
28 Ekim 2022 Cuma
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler