Neema Namadamu, Engelli Hakları Aktivisti, Demokratik Kongo Cumhur.

Kategori : Dünya Turu
Oluşturma Tarihi : 30 Ocak 2024 Salı

Neema Namadamu, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde yaşayan ve engelli insanların hakları için mücadele eden, kendisi de engelli bir aktivist.

Kahraman Kadınlar ağı ya da Mama Shuja, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki kadınların ve genç kızların yaşam koşullarını iyileştirmeyi amaçlayan bir örgütlenme.

Maman Shuja, ‘Kahraman Kadınlar’ anlamına geliyor ve proje yalnızca kadınları eğitmek için değil, aynı zamanda onlara hikayelerini dünyayla paylaşabilecekleri bir platform sağlamak için tasarlanmış bulunuyor.

Engelli hakları aktivisti Neema Namadamu, kadınların seslerini duyurmak ve onlara haklarını savunmayı öğretmek için eğitim ve teknolojiyi kullanan bu oluşumun kurucusu.

Eski adı Zaire olan Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde ülke sınırlarının doğusundaki ücra bir yerde doğan Namadamu, iki yaşında çocuk felcine yakalandı. Dahil olduğu kendi etnik grubundan üniversiteden mezun olan ilk engelli kadın oldu.

Bu başarısının ardından yeni başarılara imza atarak parlamento üyesi oldu ve ülkenin Toplumsal Cinsiyet ve Aile Bakanı’na danışmanlık yaptı.

Neema, çocukluğundan beri sürdürdüğü mücadele ile diğer insanların örnek alması gereken önemli bir insan.


0/(0)
30 Ocak 2024 Salı
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler