Sophia Kianni; öğrenci ve sosyal girişimci

Kategori : Dünya Turu
Oluşturma Tarihi : 29 Ocak 2024 Pazartesi

Sophia Kianni, İran asıllı Amerikalı bir sosyal girişimci ve aktivisttir. Stanford Üniversitesi'nde okudu ve 80'den fazla ülkede 10.000 gönüllüsüyle, gençlerin öncülüğünde, dünyanın en büyük kar amacı gütmeyen iklim kuruluşu olan Climate Cardinals'ın kurucusu oldu.

ABD tarihindeki en genç Birleşmiş Milletler danışmanı olan Kianni, en son EPA'nın Ulusal Gençlik Danışma Konseyi'nde görev yapmak üzere atandı. Sophia, sosyal medya platformlarında 300.000'den fazla takipçiye sahip ve çalışmaları The New York Times, CNN, Vogue, Business Insider, BBC, NPR, ELLE, The Guardian, NBC ve hatta The New York Times'ın ön sayfasında yer aldı. Washington Post’un yanı sıra TIME Magazine, MTV News, Cosmopolitan ve Teen Vogue gibi yayın organları için fikir yazıları yazdı. Sophia üretken bir hikaye anlatıcıdır ve Harvard, Stanford, Columbia, Yale, Oxford, Cambridge ve Princeton dahil olmak üzere dünya çapındaki üniversitelerde konuşmalar yapmıştır. TED küresel fikir yarışmasını kazandı ve ilk TED Konuşması 2 milyondan fazla izlendi.

VICE Media tarafından Yılın En Genç İnsanı, National Geographic Genç Kaşif, Business Insider'ın İklim Eylemi 30 listesinde, BBC'nin 100 Kadını arasında ve Forbes'un 30 yaş altı 30 listesinde yer aldı.

Sosyal girişimci Sophia Kianni, İran'daki yakınlarıyla konuştuktan sonra, iklim değişikliği hakkındaki güvenilir Farsça bilgilerin nispeten az olduğunu fark etti ve metinleri Farsça'ya çevirmeye başladı.

Bu kısa sürede daha geniş bir projeye dönüştü ve Climate Cardinals'ı kurdu. Kar amacı gütmeyen, gençlerin liderliğindeki bu uluslararası grup, İngilizce bilmeyenler için iklim bilgilerini her dile çevirmeyi ve daha erişilebilir hale getirmeyi amaçlıyor.

Şu anda 80 ülkede binlerce gönüllü öğrenci bu gruba katkıda bulunuyor. Bir milyon kelimelik iklim metnini 100'den fazla dile çevirdiler.

Kianni, iklim değişikliğiyle ilgili bilgilerin küresel olarak aktarılmasının önündeki dil engellerini yıkmaya yardımcı olmayı hedefliyor.

Genç aktivistler, küresel iklim eylem ağları kurarak milyonları protesto için harekete geçirdi; fosil yakıta karşı binlerce imza kampanyası yürüttü ve iklim girişimlerini finanse etmek için milyonlarca dolar topladı.

Sophia2Sophia “Dünyanın karşı karşıya olduğu zorluklar, yaş veya deneyim ayrımı yapamayacağımız kadar büyük” diyor.


0/(0)
29 Ocak 2024 Pazartesi
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler