VOLUNTEER WORLD KADIN GÜÇLENDİRME PROJELERİ

Kategori : Dünya Turu
Oluşturma Tarihi : 03 Ekim 2022 Pazartesi


Volunteer World Kadın Güçlendirme Projeleri, Kosta Rika’da “Entegre Öğrenme Deneyimi” ve Hindistan’da “Kadınları Güçlendirme Programı” ile birçok kadının hayatına dokunmaya devam ediyor.

Volunteer World Kadın Güçlendirme Projeleri, gönüllülük esasına dayalı olarak dünyanın farklı ülkelerinde ihtiyaç sahibi insanlara farklı öğrenme süreçlerinde yardımcı olmayı amaçlayan projelerden oluşuyor.

Bunlardan biri de Kosta Rika’da uygulanan Entegre Öğrenme Deneyimi isimli proje. Bu proje düşük gelirli ve savunmasız kadınlara, yaşam kalitelerini iyileştirmeleri için eğitim yoluyla birtakım yetenekler kazandırarak onların zor durumların üstesinden gelmelerini öğretiyor. Bu gönüllü programı özellikle şu kategoriler için uygun görülmekte: 18+ yaş, Bekarlar, Çiftler, Gruplar, 50+

Belirtilen bu gruplara dahil gönüllüler, Kosta Rika kadınlarına faydalı beceriler öğreterek ve özgüvenlerini geliştirerek geçimlerini iyileştirmeye yardımcı olabilmekteler.

Kadınları güçlendirme programında gönüllülük esasına olarak, projenin aşağıda örnekleri verilen çeşitli alanlarında çalışabiliyorsunuz:

Eğitim: Gönüllüler, proje kapsamındaki kadınlara faydalı olacak becerileri öğretebiliyor. Buradaki ortak konular arasında temel finansal okuryazarlık, girişimcilik koçluğu, gelir getirici yan projeler, organizasyon ve zaman yönetimi becerileri de bulunuyor.

Psikolojik destek: Bu projeye katılan bazı kadınlar istismar kurbanı insanlardan oluşuyor. Bu insanların, yaşamlarında hem kendilerine hem diğer insanlara karşı yeniden güven kazanmalarına yardımcı olmak için her zaman desteğe ihtiyaçları oluyor. Bu destekler, benlik saygısı atölyelerini kapsayabiliyor ve şayet bu konuda gerekli eğitim tecrübeniz varsa yaparak onlara yardımcı olabiliyorsunuz.

Pazarlama: Gönüllüler, projedeki kadınların ürettiği ürünlerin pazarlanmasına ve projenin daha fazla görünürlük kazanmasına yardımcı olabiliyor. Pazarlamada yardım dijital veya geleneksel yollarla yapılabilmekte.

Proje kapsamında çalışma saatleri genellikle pazartesiden cumaya kadar günde 6 saattir.

Hindistan’da Kadınları Güçlendirme Projesi:

Volunteer World Projeleri kapsamına giren bir diğer proje ise Hindistan’da Kadınları Güçlendirme Programı. Bu proje bünyesinde gönüllüler Hindistan, Jaipur'da kırsal alanlarda, gecekondularda ve geri kalmış köylerde yaşayan kadınlar için kadın güçlendirme programına dahil olabilmekte. Bu gönüllü programı özellikle şu kategorilerdeki gönüllüler için uygundur: 16+ yaş, Bekarlar, Çiftler, Aileler, Gruplar, 50+

Bu program, kırsal kesimde, gecekondularda, köylerde ikamet eden ve yoksulluk sınırının altında yaşayan ailelerden gelen kadınlara eğitim vermek ve onların becerilerini geliştirmek amacıyla oluşturulmuştur. Her gün kadınlar ve genç kızlar temel eğitim için eğitim merkezine gelir. Merkezi ziyaret eden kadınların çoğu, Hindistan'ın yoksul bölgelerinin çoğunda kadınları eğitmek bir öncelik olmadığı için okuma yazma bilmiyor.

Proje kapsamında temel sözlü ve yazılı İngilizce ve Matematik dersleri verilmekte. İngilizce, dünyanın birçok bölgesi arasında ortak iletişim dili haline geldiği için bu kadınların kendilerini ve diğerlerini bu tür bir küresel sohbete dahil olabilecek durumda görmeleri çok önemli.

Proje kapsamında kadınlara dikiş dikme, çizim ve kına boyama dersleri verildiği gibi ayrıca mevcut işlere erişme ve hatta kendi işlerini kurma becerileri de kazandırılmakta.

Onlara, sorunlarını paylaşabilecekleri ve her şey hakkında özgürce konuşabilecekleri güvenli bir yer sağlamak için bireysel ve grup danışmanlığı hizmeti de oluşturulmuş durumda.

Söz konusu Kadınları Güçlendirme Programı ayrıca gönüllülere, 5 ila 12 yaş arasındaki genç kız ve erkek çocuklara eğitim verme şansı da sunmakta. Bu program, katılımcılara tek bir programda hem kadınlar hem de çocuklarla çalışmak için harika bir fırsat sunuyor. Programda bu şekilde farklı insan gruplarının bulunmasının asıl nedeni, eğitim merkezine gelen çocukların çoğunun buraya gelen kadınların çocukları olması ve bunların anneleriyle birlikte olmasının aynı zamanda iyi bir fırsat olmasıdır. Çünkü kırsal kesimde yaşayan çocuklar, ailelerinin çok yoksul olması nedeniyle okula gidememekte.

Bu program dahilinde görev üstlenen gönüllüler aşağıdaki gibi faaliyetlerde bulunur:

-Beceri geliştirme ve eğitim kursları vermek

-Kadınlara temel İngilizce ve Matematik öğretmek

-Eğitim (okuryazarlık) farkındalık çalışmasında yer almak

-Kadın sağlığı bilinçlendirme programında yer almak

-Gelir getirici beceriler eğitimi vermek

-Kişisel gelişim eğitimi vermek

-Bilinçlendirme faaliyetlerine katılmak.5,0/(1)
03 Ekim 2022 Pazartesi
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler