İPEK KIRAÇ VE SUNA’NIN KIZLARI’NDAN ŞANLIURFA ZİYARETİ

Kategori : Eğitim
Oluşturma Tarihi : 16 Kasım 2022 Çarşamba

İpek Kıraç’ın annesi Suna Kıraç’ın adını yaşatmak ve kız çocuklarının gelişimi ve eğitime devam etmelerini desteklemek için kurduğu Suna’nın Kızları, ilk yılı ardından pilot uygulamalar için Şanlıurfa’da resmi temaslara başladı.

Bölgede kız çocukların güçlenmesi için yerel STK’lar, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile yürütülebilecek ortak projeler için Valilik’te bir iş birliği protokolü imzalandı.

Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, İpek Kıraç ve Suna’nın Kızları Koordinasyon Kurulu üyelerini makamında kabul etti ve bölgenin ihtiyaçları, kız çocukların okullulaşmasında yaşanan engeller ve olası işbirliği fırsatları görüşüldü. Görüşmeye Suna’nın Kızları Koordinasyon Kurulu Üyeleri Erdal Yıldırım, Oya Ünlü Kızıl, Ayşe İnan, Murat Günel ve Suna’nın Kızları Genel Koordinatörü Burcu Gündüz Maşalacı da katıldı. Ardından düzenlenen protokol imza töreninde Vali Ayhan, kendisinin her zaman birinci önceliğinin eğitim olduğunu söyledi. Kız çocukların gelişimi ve eğitimi için yapılan her girişimin farklılık yaratacağına inandığını belirten Ayhan “İpek Kıraç’ın bu meseleyi kendisine dert edinmesi, peşine düşerek buralara kadar gelmesi ve rahmetli Annesi Suna Hanım’ın adı için bu konunun takipçisi olması bizi çok mutlu etti” diye konuştu.

İpek Kıraç da yaptığı konuşmada “Bizler bu denli önemli meselelere İstanbul’dan çözümler öneremeyiz. Her sorunun çözümünü de en iyi o sorunun içinde yaşayanlar, sahipleri bilirler. Bizim amacımız; bu sorunu birlikte çözmek için bütün paydaşları bir araya getirmek, buna alan açmak, kolaylaştırmak, ilk adımı atmak, eksik parçayı tamamlayabilmek olmalıdır” dedi. İşbirliği protokolünün amacı ise “Kız çocukların özgün ihtiyaçlarını gözeterek dezavantajlı durumdaki çocukların her türlü riskten korunması, psikososyal gelişimlerinin desteklenmesi, çocukların koruyucu ve önleyici hizmetlere ve eğitim imkânlarına erişimlerinin kolaylaştırılması için kapsayıcı ve sürdürülebilir çalışmaların yürütülmesi” şeklinde özetlendi.

İpek Kıraç ve Suna’nın Kızları ekibi daha sonra bölgenin önemli STK’larıyla TEGV Sevgi ve Erdoğan Gönül Eğitim Parkı’nda bir araya geldi. Toplantıda kız çocukların okullulaşması üzerindeki engeller, yerel güçlendirme potansiyelleri, istihdam, kapasite artırımı gibi konular ve kolektif bir bakış açısı ile yaratılabilecek değişim konuşuldu. İpek Kıraç ve Suna’nın Kızları ekibi 11 Kasım 2022 günü de Giyimli Köyü’nde Hayata Destek Derneği’nin kolaylaştırıcılığında 14-18 yaş arası kız çocuklarla sohbet ederek, hayallerini ve değişim isteklerini dinledi.


5,0/(2)
16 Kasım 2022 Çarşamba
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler