AKENERJİ’DEN, CİNSİYET EŞİTLİĞİNE ÖZEL PROJE

Kategori : Enerji
Oluşturma Tarihi : 24 Mart 2022 Perşembe

Akkök Holding enerji grup şirketlerinin ortaklaşa yürüttükleri “Kadın Enerjisi” projesi “Kampüste” bölümü için ikinci programın lansmanı gerçekleştirildi. Akenerji, Bahçeşehir Üniversitesi ve UNITAR’a bağlı CIFAL İstanbul ortaklığındaki program, kadın öğrencilerin enerji sektöründeki ağırlığını artırmayı ve cinsiyet eşitliği konusunda farkındalık yaratmayı hedefliyor.

Akenerji tarafından hayata geçirilen Kadın Enerjisi – Kampüste projesinde yeni işbirliği süreci başladı. Bahçeşehir Üniversitesi ile Birleşmiş Milletler Eğitim ve Araştırma Enstitüsü’nün (UNITAR) Yönetici ve Liderler için Uluslararası Eğitim Merkezi (CIFAL İstanbul) ortaklığındaki eğitim programının lansmanı online olarak düzenlendi. Buluşma kapsamında Akkök Holding enerji grup şirketleri yöneticileri ile üniversiteli gençler bir araya geldi.

“Enerji sektöründe yeni bir gelecek için Kadın Enerjisi”

AKENERJİ’DEN, CİNSİYET EŞİTLİĞİNE ÖZEL PROJE

Türkiye’de enerji sektöründeki kadın temsilinin Yüzde 20’lerin bile altında olduğuna dikkat çeken Akkök Holding Yönetim Kurulu Üyesi, Enerjiden Sorumlu İcra Kurulu Üyesi ve CFO’su Özlem Ataünal bu oranın mavi yakada sadece yüzde 10 olduğunu bilgisini de verdi.Çarpıcı bir başka örnek olarak da Elektrik ve Elektrik – Elektronik Mühendisliklerinden mezun olan kız öğrenci oranını veren Ataünal, 2020 yılında yüzde 18 olduğunu ifade etti. Akkök Holding’in enerji grup şirketleri Akenerji, SEDAŞ ve Sepaş Enerji olarak enerji sektöründe ezberlerin dışında yeni bir gelecek için yola çıktıklarını belirten Ataünal, kariyeri boyunca kendisini en çok heyecanlandıran projeyi hayata geçirdiklerini ve aslında herkeste aynı heyecanı gördüğünü dile getirdi.

Kadın Enerjisi – Kampüste projesinin enerji sektörünün geleceği için önemine değinen Akkök Holding ve Akenerji İnsan Kaynakları Direktörü Duygu Erzurumlu Cengiz ise Holding’in enerji grup şirketleri olarak Kadın Enerjisi projesini toplumsal cinsiyet eşitliği hedefiyle ortaklaşa ve eş zamanlı yürüttüklerini ifade etti. Enerji sektöründe kadın enerjisini yaygınlaştırmak için gençlerden yola çıktıklarını kaydeden Erzurumlu Cengiz, geleceğin lider adaylarına faaliyet gösterdikleri sektörü yakından tanıtacaklarını ifade etti. Erzurumlu Cengiz son olarak “Geleceğin kadın liderlerini enerji sektörüne kazandırmak ve bunu yaparken de cinsiyet eşitliği hakkında farkındalık yaratmak bizim için çok değerli” şeklinde konuştu.

AKENERJİ’DEN, CİNSİYET EŞİTLİĞİNE ÖZEL PROJE

“Kampüste, üniversite ve özel sektörü bir araya getiriyor”

Programın açılışında konuşan CIFAL İstanbul-UNITAR Direktörü Prof. Dr. Ebru Canan Sokullu, kadın öğrencilerin enerji sektörüne yöneltmek amacıyla iş birliğine başladıklarını aktardı. Kadın Enerjisi – Kampüste’nin akademi ve özel sektörü bir araya getirdiğini belirten Sokullu, “Pozitif sonuçlar yaratacak, umut dolu başladığımız bir proje. Aynı zamanda sürdürülebilir kalkınma hedeflerine hizmet ettiği için heyecan duyuyoruz” dedi.

Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şirin Karadeniz ise Kadın Enerjisi – Kampüste’nin kadın eğitimi ve enerji sektörünü buluşturmasıyla önem taşıdığını dile getirdi. Bahçeşehir Üniversitesi olarak projeye destek vermekten mutlu olduklarını kaydeden Karadeniz, araştırmalara göre enerji sektöründe çalışan kadınların yüzde 67’sinin üst düzey yöneticiliği hedeflediğini son 5 yılda terfi alamayanların oranının yüzde 61 olduğunu söyledi. Bu durumun, potansiyel olsa da cam tavanların bulunduğunu gösterdiğini kaydeden Karadeniz, dolayısıyla önceliklerinin bu engelleri kaldırmak olması gerektiğini ifade etti. Karadeniz, “Öğrencilerden de en büyük isteğimiz bu amaçla çalışmaları. Bu doğrultuda, herkeste iz bırakacağına inandığım bir projeye başlıyoruz” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Proje lansmanı online düzenlendi

Program kapsamında ilk olarak “Kampüste ve Enerji Sektöründe Kadın” başlığıyla proje lansmanı gerçekleşti. Prof. Dr. Ebru Canan Sokullu’nun moderatörlüğündeki lansmana Bahçeşehir Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nafiz Arıca, Akkök Holding ve Akenerji İnsan Kaynakları Direktörü Duygu Erzurumlu Cengiz, Bahçeşehir Üniversitesi CO-OP Direktörü Bahri Toper ve RVM Systems İş Geliştirme Müdürü Kardelen Afrodit Adsal katıldı. Seçilen öğrencilere verilecek eğitimlerin sonunda başarılı olanlara mentorluk ve staj gibi imkanlar sağlanacak.


0/(0)
24 Mart 2022 Perşembe
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler