DOĞANLAR HOLDİNG İKLİM KRİZİNE ÇÖZÜM ÜRETİYOR

Kategori : Enerji
Oluşturma Tarihi : 14 Ekim 2021 Perşembe

Doğanlar Holding, 5 yıllık bir değerlendirme sürecinin ardından, “insan etkisinin” atmosferin, denizlerin ve kara parçalarının ısınmasına yol açtığını kesin bir biçimde ortaya koyan ve geçtiğimiz ağustos ayında yayınlanan IPCC raporuna ilişkin bir karar aldı. Aldığı bu kararla, bu süreci durdurmanın yolunun yine insanlara düştüğü bilinciyle hareket ederek farklı sektörlerde faaliyet gösteren iştirakleriyle çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor.

Ana gündeminde iklim değişiklikleri ve bu alanda atılması gereken adımlar olan, Doğanlar Holding BM toplantısı 23 Eylül günü gerçekleşti. Toplantıda, Paris Anlaşması’nın Türkiye tarafından onaylanacağı mesajının da verilmesiyle Türkiye’de yapılacak yatırımlara bir kez daha dikkat çekildi.

DOĞANLAR HOLDİNG İKLİM KRİZİNE ÇÖZÜM ÜRETİYORBiotrend enerji karbon salınımını azaltmak için çalışıyor

Küresel iklim değişikliği ve pandemi, insanlığa karbon salınımını azaltmanın, dünyayı kirletmeden doğal kaynakları bilinçli kullanmanın, doğal yaşama saygı göstermenin önemini yeniden hatırlattı. Biotrend Enerji de bu ve sadece bugüne değil aynı zamanda gelecek kuşakların sağlığına da yatırım yapmak gerektiği bilinciyle çalışmalarını sürdürüyor. Bu anlamda bünyesinde gerçekleşen tüm projelerin, çevreye, ekonomiye ve dünyaya katma değerinin yüksek olmasına dikkat ediyor, ekonomiye istihdam ve geri dönüşüm sağlıyor.

Bugün Biotrend Enerji, ülke genelinde yüz binlerce hanenin yıllık elektrik ihtiyacını, çöpten üreterek karşılıyor. Türkiye genelindeki düzenli depolamaya yönlendirilen evsel atığın yaklaşık %20’si sürdürülebilir bir gelecek için Biotrend Enerji tesislerinde enerjiye ve ısıya dönüşüyor. Biyokütleden enerji üretimi, diğer enerji kaynaklarıyla karşılaştırıldığında, farklı faydalarıyla öne çıkıyor. Bunların başında; sera gaz emisyonlarını azaltıcı ve iklim değişikliğini yavaşlatıcı etkisi olması sayılabilir. Çevresel faktörlere bakıldığında; toprak koruma, su ve besin üretimini güvence altına alma gibi önemli katkılar sağlaması da öne çıkanlar arasında.

DOĞANLAR HOLDİNG İKLİM KRİZİNE ÇÖZÜM ÜRETİYORDoğtaş’tan pet şişelerden geri dönüştürülmüş koltuk

Sadece enerji alanında değil mobilya alanında da markalarıyla çevreye yatırım yapmak adına çalışan Doğanlar Holding, bu alandaki ilk adımı Doğtaş markasıyla attı. Kurumsal değerlerinin başında sürdürülebilirlik gelen ve 2024 yılına kadar portföyünün %40’ını %100 geri dönüşümlü kumaş kullanımıyla hayata geçirmeyi hedefleyen Doğtaş, bu yaklaşımı üretim süreçlerinin yanı sıra hammadde seçiminde de uyguluyor. %100 geri dönüştürülmüş kumaştan oluşan koltuk, kısa süre içerisinde mağazalarda yerini alacak. Doğtaş’ın yeni nesil koltuk tasarımı için yaklaşık 25 m kumaş kullanılıyor. Bu doğrultuda her bir koltuk için yaklaşık 1000 PET şişe dönüştürülüyor.

Doğanlar Holding olarak her projede öncelikleri arasında çevre bilincinin yer aldığını dile getiren Doğanlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan, enerjiden, mobilya ve inşaata kadar sürdürülebilir bir gelecek için AR-GE çalışmalarına ara vermeden devam ettiklerini ve yeni projeler hayata geçirdiklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yaptığı açıklamaları oldukça heyecanlı bulan Doğan, Paris İklim Anlaşması’nın TBMM’de onaylanması ve Avrupa Yeşil Mutabakatına katılma sürecinin başlamasının, Türkiye ve tüm sektörler için gurur verici olduğunu ifade etti. Doğan son olarak, Doğanlar Holding’in bu yolda attığı adımlarla üzerine düşen görevleri yerine getirmeye hazır olduğunun da altını çizdi.


0/(0)
14 Ekim 2021 Perşembe
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler