ENERJİSA “EŞİTLİK NİNNİLERİ” PROJESİ İLE FARKINDALIK YARATTI

Kategori : Enerji
Oluşturma Tarihi : 06 Ocak 2024 Cumartesi

Toplumsal cinsiyet eşitliği konusuna dikkat çekmek amacıyla YANINDAYIZ Derneği ve Artı Prodüksiyon’un, Enerjisa Enerji’nin desteği ile “Eşitlik Ninnileri”  projesi hayata geçirildi. DasDas Ataşehir’de gerçekleştirilen albüm lansmanının tüm geliri Mor Çatı Derneği’ne bağışlanacak.

YANINDAYIZ Derneği ile Artı Prodüksiyon’un Enerjisa Enerji’nin desteği ve “Eşitliğin Sesi, Bebeklerin Ninnisi Olacak” sloganıyla hayata geçirdiği “Eşitlik Ninnileri” albümünün tanıtımı DasDas Ataşehir’de yapıldı. Yanındayız Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Selen Okay Akçalı, Dişi Business Platformu Genel Yayın Yönetmeni İsmail Baydar, Enerjisa Enerji Sürdürülebilirlik ve Kurumsal Yetkinlikler Bölüm Başkanı Ebru Taşcıoğlu ile projede yer alan Mert Fırat, Gökhan Özoğuz ve Haydar Ergülen toplantıda albümle ilgili görüşlerini paylaşırken Ataol Behramoğlu, Celil Nalçakan, Teoman, Bülent Şakrak ve Sunay Akın da videolar ile toplantıya katıldı.

Albüm için Ataol Behramoğlu’nun kaleme aldığı “Uyuma Çocuk” ninnisini Gökhan Özoğuz, Sunay Akın’ın yazdığı “Efe’nin Ninnisi”ni Mert Fırat seslendirdi. Haydar Ergülen’in kaleme aldığı “Sensiz Olmaz Yavrum” ninnisini Bülent Şakrak, “Yarınlar Senin Olsun” ninnisini Celil Nalçakan, “Mışıl Mışıl” ninnisini ise Teoman okudu.

1703058677_2“Babalarımıza da SENSİZ OLMAZ diyoruz”
Toplantıda yaptığı konuşmasında, Enerjisa Enerji’nin “Daha iyi bir gelecek” için toplum hayatında ve iş dünyasında farklı seslerin duyulmasını, eşitlikçi bir yaklaşımla süreçlerine tüm bireylerin dahil edilmesini önemseyen bir kurum olduğunu ifade eden Enerjisa Enerji Sürdürülebilirlik ve Kurumsal Yetkinlikler Bölüm Başkanı Ebru Taşçıoğlu şirketlerinin, içinde bulunduğu sektörde yaptıkları takip edilen ve dönüşümü tetiklemek anlamında çarpan etkisine sahip bir şirket olduğunu söyledi.

1703058676_1İçinde bulundukları sektöre ve ekosistemleriyle ortaya koydukları hikayelerle ilham verme sorumlulukları olduğunu ve bu çerçevede bu öenmli projeye dahil olmak istediklerini belirten Taşçıoğlu, “Biz bu proje ile bu kalıplaşmış toplumsal cinsiyet kabullerini artık değiştirmeyi önemsiyoruz. Hem içerik hem mesaj hem de kadına ithaf edilen ninni söyleme rolü bakımında değişimi başlatıyoruz.  Aileden ve babadan başlayan değişim, çocukların geleceği şekillendirmesinde de önemli bir rol oynayacak. Bu nedenle, hem belirli kalıp yargılarını değiştirmeye çabalayacağız, hem de yeni nesillerle daha eşitlikçi bir geleceğe ulaşmaya çalışacağız.  Eşitlik Ninnileri projesi de, değişime giden yolda önemli ve özel bir alanda erkekleri cesaretlendiriyor ve bu değişime ortak ediyor. Buradan babalarımıza da ‘Sensiz Olmaz’ diyerek sesleniyoruz” şeklinde konuşmasını tamamladı.

“Eşitlik ailede başlar; babalar da çocuklarını büyütebilir, ninniler söyleyebilir”

Albüme ilişkin açıklamalarda bulunan Dişi Business Platformu Genel Yayın Yönetmeni İsmail Baydar, “Artı Prodüksiyon olarak, sürdürülebilir bir toplum ve dünya için toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması gerektiğine inanıyor, kadınların toplumda ve iş hayatında daha fazla görünür olmalarını destekliyoruz.  Bu yıl 7-8 Haziran tarihlerinde düzenlediğimiz Eşitlik Günleri Zirvesi’nde projenin tohumları atıldı. YANINDAYIZ Derneği ve Enerjisa ile birlikte gerçekleştirdiğimiz bu proje ile ‘Eşitlik ailede başlar ve babalar da çocuklarını büyütebilir, ninniler söyleyebilir’ diyoruz. Albümden elde edeceğimiz tüm geliri Mor Çatı Derneği’ne bağışlayacağız. Bu sayede hem kadınlar hem de çocuklar için bir farkındalığa imza atmış olacağız. Projede ninnileri yazan ve seslendiren tüm sanatçı dostlarımıza buradan tekrar teşekkür ediyorum” diye konuştu.

selen okay akcali 1200x1200“Eşitliğe ses, bebeklere ninni olacak”

Topluma ilham veren fikir önderlerinin toplumsal cinsiyet eşitliği meselesini sahiplenmesi farkındalık yaratmamız adına en önemli katkıyı sunuyor”  diyerek konuşmasına başlayan Yanındayız Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Selen Okay Akçalı proje ile ilgili şu şekilde konuştu: “Bu anlamlı proje, toplumda kökleşmiş olan cinsiyet rollerine meydan okuyarak, değişime yönelik oldukça önemli bir adımı temsil ediyor. Şairlerimizin dizeleri, sanatçılarımızın sesi, eşitliğe ses, bebeklere ninni olacak. Ebeveyn olmanın anne olmak kadar baba olmayı ifade ettiğini bizlere hatırlatacak.  Yanındayız Derneği olarak ‘Eşitlik Ninnileri’ projesinin bir parçası olduğumuz için çok mutluyuz.”


0/(0)
06 Ocak 2024 Cumartesi
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler