MADAMECOCO’DAN “KADININ YOLCULUĞU” SÖYLEŞİSİ

Kategori : Ev Tekstili
Oluşturma Tarihi : 16 Mart 2022 Çarşamba

Ev tekstili ve dekorasyon markası MadameCoco, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü; kadının hayatın içinde var olma sürecini, hayata dair önemli sorumluluklar üstlenirken ruhunun gelişimini ve değişimini konu alan bir söyleşi ile kutladı. Söyleşide Şerife Aksoy ve MadameCoco’nun farkındalık hareketi olan Marka Elçileri de konuşmacı olarak yer aldı.

Türkiye’nin ev tekstili ve dekorasyon markalarından MadameCoco; 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Göktürk mağazasında kadınlara özel bir söyleşi düzenledi. Lezzetli tariflerinin yanı sıra, kendi ürünlerini üreten, permakültür, organik tarım ve atıksız mutfak gibi konularla ilgilenen“â la şerife”nin kurucusu Şerife Aksoy’un konuşmacı olarak katıldığı “Kadının Yolculuğu” söyleşisinde; kadının üretme ve kendini arama yolculuğu konuşuldu. Etkinlikte, Madame Coco’nun çalışma hayatına geri dönmek isteyip ikinci şansı arayan kadınlaraiş imkanı sunmak için hayata geçirdiği Marka Elçileri programı kapsamında istihdam edilen kadınlar da kendi başarı hikayelerini aktardı.

Kadın Olmanın İnanılmaz Yolculuğu

Kadının Yolculuğu”  söyleşisine konuk olan Şerife Aksoy kendi deneyimlerinden de söz etti. Kadının, aynı anda pek çok işi yönetebilen çok özel bir canlı olduğunu belirten Aksoy, bugün istatistiklere bakıldığında;Türkiye’de çalışabilecek nitelikte olan kadınların sadece yüzde 30’unun iş dünyasında yer aldığının görüldüğünü ifade etti. Aksoy, bu oranın artmasının ve kadınların kendilerini keşfederek, başkasına bağımlı olmadan kendilerini gerçekleştirmelerinin öneminin farkına varmalarının tek dileği olduğunu söyledi. Kendini arama yolculuğunun 30 yaşında başladığını aktaran Aksoy, “Ben 14 yaşımdan beri çalışıyorum. Bir memur ailesinin çocuğuyum. Kendi ekonomik özgürlüğüme sahip olana kadar ailemin isteklerine göre şekillendim. 30 yaşıma geldiğimde tam olarak hayatımda farklı şeyler yapmak istediğimi fark ettim. Eşim bana hayatta ne yapmak istediğimi sorduğunda çok şaşırdım. O güne kadar kimse bana bunu sormamıştı. İşte kendimi arama yolculuğum o zaman başladı. Mutfak sınıfında sınavları 8 aylık hamileyken bitirdim. Ve bundan sonraki süreçte tüm hikayemi değiştirdim. Ben zamanla kendi yapabileceklerimi keşfettim, toprakla bağımı güçlendirdim. Bir kadın olarak üretmekten, yeteneklerimi keşfetmekten ilham alıyorum ve tüm kadınların bunu yaşayabilmesini istiyorum” dedi.

MADAMECOCO’DAN “KADININ YOLCULUĞU” SÖYLEŞİSİ

Kadınların kendileri tanımalarının birey olabilmeleri için çok önemli olduğuna dikkat çeken Şerife Aksoy: “Hayatınızda sürekli birileri ne yapmanız, nasıl yaşamanız gerektiğini söylüyor, söylemeye de devam edecek. Ancak kendimizi bulabilmek için hayatımızdaki o kırılma anını yakalayacak cesareti göstermemiz gerekiyor. Bu noktada birçok markanın kadınların o cesareti yakalamasına destek olması çok önemli. Ülkemizin, kadın gücümüzün buna ihtiyacı var. Madame Coco kadın istihdamına yönelik çalışmalarıyla buna vesile olan çok güzel bir örnek” dedi.

Marka Elçisi Programı İş Hayatına Dönmek İsteyen Kadınlara Umut Oluyor

Etkinlikte, Madame Coco’nun geçen sene hayata geçirdiği Marka Elçileri programı ile kariyerlerinde ikinci bir şans elde eden Sevim Sarıçiçek, Mine Ilıkkan ve Ebru Kanlısoy da kendi hikayelerini aktardı.

Marka Elçisi Programı ile 1,5 yıl önceiş hayatına dönen Ebru Kanlısoy, “1995 yılında çalışma hayatına başlamıştım, daha sonra çocuklar olunca ara verdim. Bir baktım ki çocuklar büyümüş, kendi sosyal hayatları gelişmiş, eşim desek keza aynı şekilde. Bir tek ben kendimi sadece onlara adamış şekilde yaşıyorum. Bana devamlı; çay verir misin, yemek hazır mı gibi sorular geliyordu. Bir gün oturdum ve dedim ki, bundan sonra kendim için de var olmak istiyorum. O zaman iş arayışına girdim ve Madame Coco Marka Elçileri programının ilanını gördüm. Kendimi anlattığım bir video çektim ve gönderdim. 1 hafta içerisinde Madame Coco bana dönüş yaptı. Sonrasında hemen işe başladım. O günden sonra bir sürü arkadaşım, kendime ait yeni hedeflerim ve amaçlarım oldu.Kendime yetmeme vesile olan, sosyal hayatta var olarak kendimi daha iyi hissetmemi sağlayan Madame Coco iyi ki var!” dedi.


0/(0)
16 Mart 2022 Çarşamba
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler