YEŞİM TESTİL KADINLARA YÖNELİK GERÇEKLEŞTİRDİĞİ FARKINDALIK PROJELERİ İLE ‘BU İSYERİNDE “DEĞER” VAR!' DEDİRTİYOR

Kategori : Ev Tekstili
Oluşturma Tarihi : 27 Kasım 2020 Cuma

Sürdürülebilirlik ve toplumsal kalkınmanın, toplumun kadınına verdiği değerle ölçülebileceğini gözler önüne seren Yeşim Tekstil, “Önce İnsan” felsefesinin ışığında kadınların güçlenmesi adına hayata geçirdiği çalışmalarla ve uluslararası birçok platformda örnek gösterilen projeleriyle iş dünyasında adından söz ettirmeye devam ediyor.

YEŞİM TESTİL KADINLARA YÖNELİK GERÇEKLEŞTİRDİĞİ FARKINDALIK PROJELERİ İLE ‘BU İSYERİNDE “DEĞER” VAR!’ DEDİRTİYORBursa’ da 1983 yılında üretime başlayan ve tekstil devi dünya markalarının stratejik ortağı olarak çalışmalarına devam eden Yeşim, 144 bin metrekaresi kapalı ve 181 bin metrekaresi açık olmak üzere, Bursa’da toplam 325 bin metrekare alan üzerinde 4 bini aşkın çalışanı ile faaliyetlerini sürdürüyor.

İsmini bile bir kadın isminden alan ve Türkiye’de tek çatı altında en fazla kadın çalışan istihdam eden öncü firmalardan olan Yeşim Tekstil; toplumsal sürdürülebilirliğin ve kalkınmanın kadınla mümkün olacağına olan inancıyla, toplumsal fırsat eşitliği ve kadın istihdamı konusunda 37 yıldır öncü marka davranışları ortaya koyuyor. Açıkçası Yeşim Tekstil, bu öncü marka davranışları ile topluma çok kıymetli bir reçete çıkartmış demek oldukça yerinde olur.

YEŞİM TESTİL KADINLARA YÖNELİK GERÇEKLEŞTİRDİĞİ FARKINDALIK PROJELERİ İLE ‘BU İSYERİNDE “DEĞER” VAR!’ DEDİRTİYOR

Bu hedefler doğrultusunda gerçekleştirdiği projeleri arasında olan ve 32 yıldır aralıksız olarak faaliyet gösteren Yeşim Kreşi, kadınların iş dünyasına katılım oranına gözle görülür bir katkı sağlıyor. Yeşim çalışanlarının ücretsiz olarak yararlandığı 1000 kişilik Yeşim Kreşi’nde, pandemi öncesi 0-6 yaş grubunda yaklaşık 400 çocuk ücretsiz bakım hizmeti almaktaydı.

Kadına duyarlı projeleri Yeşim Kreşi ile sınırlı olmayan YeşimTekstil’ in, bünyesinde oluşturulan Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi ve buna paralel olarak tanımlanan Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Politikasıyla da bu alandaki hassasiyetini iş süreçlerinin bir parçası olarak konumlandırdığının güçlü bir kanıtı niteliğinde.

“Kelebeğin Dünyası” Projesi

Kadınların iş hayatında güçlenmesi adına yürüttüğü çalışmalarla yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen birçok araştırma ve rapora konu olan Yeşim Tekstil’in bir diğer projesi ise Edward N. Lorenz’in “Kelebek Etkisi” kuramından aldığı ilhamla adının verildiği “Kelebeğin Dünyası Projesi”. “Bir kelebeğin kanat çırpışı dünyanın başka bir ucunda bir titreşim yaratabilir” düşüncesinden yola çıkılan projenin sloganı ise “Kadın değişirse, toplum değişir!”

YEŞİM TESTİL KADINLARA YÖNELİK GERÇEKLEŞTİRDİĞİ FARKINDALIK PROJELERİ İLE ‘BU İSYERİNDE “DEĞER” VAR!’ DEDİRTİYOR

2013 yılından bu yana Yeşim ve Uludağ Soroptimist Kulübü iş birliğiyle kadınlara farkındalık kazandırmayı amaçlayan Kelebeğin Dünyası Projesi, 2019 yılından itibaren etki alanını genişleterek “Bizim Eşit Dünyamız” adıyla firma çatısı altında yoluna devam ediyor. Diğer yandan Kelebeğin Dünyası adıyla da Uludağ Soroptimist Kulübü ile birlikte Türk Eğitim Gönüllüleri (TEGV) ve Panayır Şükrü Şankaya İlkokulu anneleri için farkındalık yaratmayı sürdürüyor.

YEŞİM TESTİL KADINLARA YÖNELİK GERÇEKLEŞTİRDİĞİ FARKINDALIK PROJELERİ İLE ‘BU İSYERİNDE “DEĞER” VAR!’ DEDİRTİYOR“Evde İşte Eşitlik” Projesi

Yeşim Tekstil’ in fırsat eşitliği ilkesi ile hareket ettiği projelerden bir diğeri ise “Evde İşte Eşitlik” projesi, iş yerinde toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve kadına yönelik şiddete tolerans göstermeyen bir iş kültürünün geliştirilmesi amacıyla hayata geçirdiği projede,  çalışanlarına bir çok konuda kıymetli paylaşımlar ve eğitimler  veriyor. Bu projede Yeşim Tekstil, Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği ile de işbirliği yaparak projenin etkilerini arttırmayı hedefliyor.

Yeşim Tekstil, Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu tarafından, TÜSİAD’ın iş birliği ve Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) ile Sabancı Vakfı’nın desteğiyle hazırlanan “Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetle İlgili İş Yeri Politikaları Geliştirme ve Uygulama Rehberi” için Türkiye’deki 17 pilot firmadan biri olarak seçildi. Firma, “Evde İşte Eşitlik” projesi ile çalışanlarında bu konuya yönelik bir farkındalık oluşturmayı hedefliyor. “Evde İşte Eşitlik” projesi kapsamında 2017 ve 2018 yıllarında olduğu gibi 2019 yılında da Yeşim Kreşi velilerine yönelik anne-baba okulu eğitimleri düzenlendi. 2020 yılında başlayan eğitimler ise mart ayında Türkiye’de baş gösteren pandemi nedeniyle dijital platforma taşınarak online olarak tamamlandı.

Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni (Global Compact) 2006 yılında imzalayan Yeşim Tekstil 2014 yılından bu yana Global Compact Türkiye Yürütme Kurulu üyeliğini sürdürüyor.  Global Compact Türkiye Kurumsal İletişim Direktörü Dilek Cesur, ağına bağlı olarak Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Çalışma Grubu’nda da aktif görev alan Yeşim’in Temsilcisi Dilek Cesur (Kurumsal İletişim Direktörü), gruptaki eş başkanlık görevini 2019 yılı ortasına kadar sürdürmüş ve bu kapsamda yapılan toplantılara da liderlik etmiştir. Yeşim, yönetim kurulundaki yeni görevi kapsamında Anadolu’da Global Compact’ın yaygınlaştırılması adına çalışmalarını sürdürüyor.

YEŞİM TESTİL KADINLARA YÖNELİK GERÇEKLEŞTİRDİĞİ FARKINDALIK PROJELERİ İLE ‘BU İSYERİNDE “DEĞER” VAR!’ DEDİRTİYOR

Bursa’da 34 WEPs İmzacısı Firma

“Kadının Güçlenmesi Bursa Platformu“ Türkiye’de toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadının güçlenmesi ile ilgili yapılan çalışmaları Bursa’ya taşımak ve iş dünyasında Bursa’yı bu konuda örnek il olarak konumlandırmak üzere 2016 yılında BUİKAD, BUSİAD ve Yeşim koordinatörlüğünde, KalDer’in desteğiyle kuruldu. Yeşim’in önemli projeleri arasında… Platform, kadının güçlenmesi ve toplumsal cinsiyet eşitliği konusuyla ilgili paydaşları bir araya getirerek firmalar arası öğrenme süreçlerini desteklemek, kadının güçlenmesi prensiplerinin ülke çapında yayılımını sağlamak, iş dünyası olarak aile içi şiddete karşı ortak bir politika geliştirmek ve böylelikle de etkiyi arttırmak üzere çalışmalar yürütüyor. Bugün gelinen noktada WEPs (Kadının Güçlenmesi İlkeleri) imzacısı 34 firma Bursa’dan topluma değer yaratmak için var gücüyle çalışıyor.

2020 yılında eylül ayında uzun yıllardır Toplumsal Cinsiyet Eşitliği alanında birbirinden değerli projeler yürüten Yeşim, bu alandaki çalışmaları firma içerisinde daha da yaygınlaştırmak ve sürdürülebilir kılmak adına 2020 yılı “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Eğiticiliği Eğitim Programı” düzenledi. Programa firma bünyesindeki çeşitli bölümlerde görev yapan 12 gönüllü eğitmen katılarak toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi aldı.

YEŞİM TESTİL KADINLARA YÖNELİK GERÇEKLEŞTİRDİĞİ FARKINDALIK PROJELERİ İLE ‘BU İSYERİNDE “DEĞER” VAR!’ DEDİRTİYOR

Tüm önemli ve özel duyarlılık projelerine ek olarak, Yeşim, Uluslararası Kadın Araştırmaları Merkezi’nin (ICRW) dünyaca ünlü hazır giyim firması Nike adına, markanın 2025 stratejileri kapsamındaki “Kadınların güçlendirilmesi” temasıyla gerçekleştirdiği “Tekstilde Cinsiyet Eşitliğinin Artırılması” araştırma raporunda örnek firma olarak gösterildi.

“Bu İşyerinde Değer Var”

Yeşim Tekstil’in öncü yaklaşımlarının temelinde 1+1 2’den büyüktür formülü yatıyor. Değer yaratarak kazandıklarınız, sahip olduklarınızdan daima daha kıymetlidir. Bu anlayışın yaygınlaşmasını, dünyamızı güzelleştirmek için dünyayı sarmasını yürekten destekliyoruz.


0/(0)
27 Kasım 2020 Cuma
Yorum (1)


Yorumlar

Yeşim Tekstil ailesine 1996 da Aralık ayında staj hayatım ile başladım.
Liseyi bitirdiğimde , ailenin bir parçası oldum ve çalışmaya başladım. Firma bir bayanın çalışabileceği en güvenilir, en sıcak ortamdır. Alın terimin, emeğimin hakkını sonuna kadar alıyorum. Her türlü imkanlarından yararlanıyorum. 2 evladımıda Kreş te büyüttüm. Hastalandım Doktor baktı. Mesaiye kaldım saat kaç olursa olsun evime kadar bırakıldım. Servisi, öğlen yemeği, özel günlerde hediyeleri, herşeyden fazla fazla erzak dağıtımı daha ne isteyeyim. Bir daha dünyaya tekrar gelsem ve çalışacaksın deseler kesinlikle yine aynı firma çatısının altında olmak isterim. Tercih ederim.


02 Haziran 2021 Çarşamba 02:17
Fulya Yıldız
Fulya Yıldız

Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler