GARANTİ BBVA’NIN “TÜRKİYE’NİN KADIN GİRİŞİMCİSİ YARIŞMASI” BAŞVURULARI BAŞLADI

Kategori : Finans
Oluşturma Tarihi : 04 Ekim 2022 Salı

Garanti BBVA’nın, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) ve Ekonomist Dergisi iş birliğiyle bu yıl 16. kez düzenlediği “Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması” için başvurular başladı.

Hikâyesiyle kadınlara ilham olmak ve başarısını Türkiye’ye duyurmak isteyen adaylar, 30 Kasım 2022 tarihine kadar, Garanti Bankası’nın internet sitesindeki formu doldurarak yarışmaya başvurabilecek. Şubat 2023’te gerçekleşecek jüri toplantısı sonrası kazananların belirleneceği yarışmada; “Türkiye’nin Kadın Girişimcisi” ödülünü alacak girişimci 150.000 TL, “Türkiye’nin Yöresinde SürdürülebilirFark Yaratan Kadın Girişimcisi”, “Türkiye’nin Kadın Sosyal Etki Girişimcisi” ve “Türkiye’nin Gelecek Vadeden Kadın Girişimcisi” kategorilerinin birincileri ise 100 biner TL’lik ödülün sahibi olacak.

“Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışmamız girişimci olmak isteyen kadınlara ilham verdi”

1664350033_Sibel_KayaYarışma hakkında bilgi paylaşan Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Sibel Kaya, sürdürülebilir ekonomik ve toplumsal kalkınma için kadın girişimciliği ve kadının iş hayatına katılımını desteklediklerini de vurgulayarak sözlerine başladı. Öncü konumda oldukları Kadın Girişimci Programı kapsamında 16 yıldır kesintisiz sürdürdükleri çok yönlü çalışmalarla girişimci kadınların güçlenmesi için emek verdiklerini aktaran Kaya, kadın girişimcilere yönelik tüm çalışmalarını bütüncül bir yaklaşımla ele alarak “finansman sağlama”, “cesaretlendirme”, “eğitim” ve “yeni pazarlara açılma” olarak 4 temel başlığa yoğunlaştıklarını ifade etti.

Bu çalışmaların en önemli ayağını oluşturan Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması’yla 16 yıldır kadın girişimcilerin cesaretlendirilmesi ve hikâyelerini duyurmasına destek olduklarını belirten Sibel Kaya sözlerine şu şekilde devam etti; “Bu süre boyunca temas ettiğimiz kadın girişimcilerin başarısının katlanarak arttığına şahit olduk. Yarışmamıza başvuran pek çok kadın girişimci, işini büyütürken, kadınların istihdamını destekledi, sosyal fayda sağladığı projelerle etki alanını genişletti. Daha da önemlisi girişimci olmak isteyen kadınlara ilham verdi. 42 bine ulaşan toplam başvuru sayımız ise yarışmanın çarpan etkisini açıkça gösteriyor. Büyük bir emek ve heyecanla her yıl gerçekleştirdiğimiz yarışmayla kadınları cesaretlendirmek, başarı hikâyelerinin kitleler tarafından bilinmesine, tanınmasına ve de örnek alınmasına vesile olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu yıl da cesaretiyle kadınlara rol model olmak, “ben de varım” demek isteyen kadın girişimcileri yarışmamıza ve ailemizin parçası olmaya davet ediyoruz.”

“Bu yarışma programı ile kadın girişimci rol modelleri artırmayı başardık”

1664350031_Emine_ErdemTürkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması’nı başlattıkları ilk yıl sadece 100 başvuru aldıkları aradan geçen 15 yılda ise başvuru sayılarının 40.000’i aştığı bilgisini vererek sözlerine başlayan KAGİDER BaşkanıEmine Erdem, bu durumun KAGİDER için büyük bir mutluluk kaynağı olduğunu dile getirdi. Paydaşları olan Garanti BBVA ve Ekonomist ile birlikte, bu yarışma aracılığıyla onlarca kadın girişimcinin başarılarını onurlandırarak, kamuoyu tarafından tanınmalarına destek verdiklerini belirten Erdem, bu yarışmanın tek başına yeni kadın girişimcilerin, girişimci adaylarının doğması için bir araç olduğunu da söyledi. Kadın girişimcilerin işlerini büyütmelerine vesile olurken, aynı zamanda kadın girişimci rol modelleri artırmayı başardıklarını da aktaran Erdem, tüm kadın girişimcileri bu yıl 16.’sını düzenleyecekleri Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması’na katılmaya davet etti.

1664350034_Talip_Y__lmazEkonomist dergisi olarak iş ortaklarıyla uzun süreli, topluma ve ekonomiye katkı sağlayan projelere imza attıklarını belirten Ekonomist Dergisi Yayın Yönetmeni Talip Yılmaz ise; “Bu projelerimizden biri de alanında ilk olan, sürdürülebilir kalkınma için fırsat eşitliğine odaklanan Türkiye’nin Kadın Girişimci Yarışması. Garanti BBVA ve KAGİDER ile birlikte gerçekleştirdiğimiz bu araştırmamız 15 yılı geride bıraktı. Bu yıl 16’ncı araştırmayı gerçekleştiriyoruz. 15 yıllık süreçte toplamda 42 bin kadın girişimcimize dokunmayı başardık. Kadın girişimci oranı yüzde 2-3’lerdeydi. 15 yılın sonunda yüzde 14’lere gelmiş durumda. Bu oranın artmasında ‘Türkiye’nin Kadın Girişimci Yarışması’nın da önemli bir misyon üstlendiğini düşünüyoruz. İş ortaklarımız Garanti BBVA ve KAGİDER ile birlikte önemli bir eleme ve jüri toplantısından sonra 16’ncı yılın kadın girişimcilerini de belirleyeceğiz. Kadın girişimcilerimizi yarışmaya katılmaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu.


5,0/(1)
04 Ekim 2022 Salı
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler