BM’DEN KADIN LİDERLERE DESTEK

Kategori : Genel
Oluşturma Tarihi : 11 Ağustos 2021 Çarşamba

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi Türkiye’de kadınların siyaset ve özel sektörde karar alma mekanizmalarına katılımını ve liderliğini geliştirmek üzere üç yıl sürecek yeni bir projeye başlıyor.

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women – BM Kadın Birimi) geçmiş programların ve ortaklıkların üzerine inşa ettiği yeni ‘Siyasette ve İş Hayatında Kadınların Liderliğinin ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Geliştirilmesi’ projesine Mayıs 2021 itibarıyla başladı. İsveç’in İsveç Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Ajansı aracılığı ile 3 milyon Dolar finansal destek sağladığı proje üç yıl sürecek.

BM’DEN KADIN LİDERLERE DESTEKKadınlar deneyimlerini paylaşacak

Projenin başlıca paydaşları arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu, aktif siyasetçi kadınlar, kadın adaylar, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, toplumsal cinsiyet eşitliği savunucuları, medya kuruluşları ve özel sektör kurumları bulunuyor.

Proje kapsamında, yerel düzeyde aday olmaya istekli, yetenekli kadınlardan oluşan kapsayıcı bir dayanışma ağı oluşturulacak, farklı siyasi görüşe, farklı alanlara sahip kadınlar bir araya gelerek deneyimlerini paylaşacak ve kadınların toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki farkındalıkları artırılacak.

Özel sektörle iş birliği artırılacak

BM’DEN KADIN LİDERLERE DESTEKBirleşmiş Milletler Kadın Birimi, kadınların ihtiyaç ve önceliklerini belirlemek üzere toplumsal cinsiyete duyarlı hizmetlerin sunumunu güçlendirmek hedefiyle yeni araçları ve modelleri uygulamak için yerel yönetimleri destekleyecek. Kadınların iş hayatındaki liderliğini desteklemek için özel sektör ile iş birliğini artıracak. Toplumsal cinsiyet eşitliğine katkı sağlamak isteyen şirketlerin Kadının Güçlenmesi Prensipleri’nin (WEPs) uygulanması ve imzalanması için çalışacak.

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi, zararlı kalıp yargıları ve eşitsizliği derinleştiren sosyal normları dönüştürmek hedefiyle HeForShe küresel dayanışma hareketi çerçevesinde erkeklerin toplumsal cinsiyet eşitliği savunucusu olmaları için çalışacak. Proje kapsamında aynı zamanda medya ve geleceğin medya profesyonellerine yönelik toplumsal cinsiyete duyarlı habercilik konusunda kapasite geliştirme aktiviteleri düzenlenecek.


0/(0)
11 Ağustos 2021 Çarşamba
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler