CİNSİYET EŞİTLİĞİ İÇİN YATIRIM SÖZÜ

Kategori : Genel
Oluşturma Tarihi : 11 Ağustos 2021 Çarşamba

Dünya liderleri, uluslararası kuruluşlar ve özel sektör temsilcileri, Paris’te yapılan Nesil Eşitliği Forumu’nda cinsiyet eşitliğini artırmak için en az 40 milyar dolar yatırım sözü verdi.

Bu önemli ve özel farkındalık projesine, katkıda bulunacaklar arasında Bill ve Melinda Gates Vakfı ile Dünya Bankası da bulunuyor. 2 Temmuz’da sona eren Nesil Eşitliği Forumu’nda verilen yatırım sözleri memnuniyetle karşılandı. Forumda konuşan BM Kadın İcra Direktörü Phumzile Mlambo-Ngcuka, “Zirve değişimle ilgili. Söz vermekten çok kadınların durumunun değişmesi için ne yapılacağını belirlemekle ilgili.” diyerek bu yatırım sözlerinden dolayı memnuniyetini dile getirdi.

CİNSİYET EŞİTLİĞİ İÇİN YATIRIM SÖZÜToplumsal cinsiyet eşitliği için önemli bir küresel dönüm noktası

Toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın haklarının önünde bir engel olan zorla evlendirilme, cinsiyete dayalı şiddet, eğitim yoksunluğu, iş eşitsizliği, inovasyon ve teknolojiden mahrum kalma, kayıt dışı işlerde çalışma gibi konuların ele alındığı konferans, dünya çapında kadın ve kız çocuklarına eşit şartlar sağlamayı hedefliyor. Ulusların cinsiyet eşitliğini sağlamak için büyük taahhütlerde bulunulan 1995 Pekin Dünya Kadın Konferansı‘ndan sonraki en geniş katılımlı konferans olma özelliğine sahip olan forum aynı zamanda toplumsal cinsiyet eşitliği için önemli bir küresel dönüm noktası olarak görülüyor.

Macron’dan pandemi vurgusu

CİNSİYET EŞİTLİĞİ İÇİN YATIRIM SÖZÜForumda konuşanlar arasında olan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, geçtiğimiz bir buçuk yılda, 47 milyon kadının daha pandeminin ortasında yoksulluğa düştüğünü ve diğer milyonlarcasının ise tedavi, doğum kontrolü gibi haklardan mahrum kaldığını dile getirdi. Macron gibi bazı devlet başkanlarının, BM yetkililerinin ve kadın hakları aktivistlerinin bizzat katıldığı, Birleşmiş Milletler (BM) Fransa ve Meksika tarafından düzenlenen bu önemli forum çoğunlukla sanal olarak gerçekleşti.

Gates Vakfı, Ford ve Dünya Bankası’ndan yatırım sözü

Foruma katılanlardan Melinda Gates konuşmasında, Bill ve Melinda Gates Vakfı olarak önümüzdeki beş yıl içinde sağlık ve aile planlaması programları, ekonomiyi güçlendirme projeleri ve diğer girişimler için 2,1 milyar dolar harcayacağına değindi. Ford Vakfı’nın, koronavirüsün kadın haklarına yönelik tehditleriyle mücadele etmek için 420 milyon dolarlık yatırım yaptığını duyurduğu forumda, Dünya Bankası ise 12 Afrika ülkesinde cinsiyet eşitliğine yönelik programları finanse etmeyi taahhüt etti.

CİNSİYET EŞİTLİĞİ İÇİN YATIRIM SÖZÜHillary Clinton da Paris’teydi

Pekin’de 1995 yılındaki konferansa, “İnsan hakları kadın haklarıdır ve kadın hakları insan haklarıdır!” sözüyle damga vuran eski ABD Dışişleri Bakanı Hillary Rodham Clinton da Paris‘teki foruma katıldı. Clinton, ‘Şimdi geriye dönüp baktığımda, yeterince ilerleme kaydetmediğimize ve daha ileri gitmek için kendimizi yeniden adamamız gerektiğine inanıyorum.’ diyerek konunun önemine vurgu yaptı.


0/(0)
11 Ağustos 2021 Çarşamba
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler