“PUDUHEPA VE KIZ KARDEŞLERİ”AİLESİNE ASUMAN BAYTOP BEBEĞİ DE KATILIYOR

Kategori : Genel
Oluşturma Tarihi : 10 Haziran 2021 Perşembe

Başarılı kadın hikayeleri ile çocuklara ilham olan ‘Puduhepa ve Kız Kardeşleri’ ailesine Yves Rocher Vakfı desteği ile 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde dördüncü bebek olarak Türk kadın botanikçi Asuman Baytop katılıyor.

“PUDUHEPA VE KIZ KARDEŞLERİ”AİLESİNE ASUMAN BAYTOP BEBEĞİ DE KATILIYORPuduhepa ve Kız Kardeşleri ailesine yeni katılan bebek, Türk kadın botanikçi, bitki toplayıcısı ve eczacı olarak görev yapmış, Türk florasına katkıları ile tanınan, Türk bilim tarihinin önemli ismi Asuman Baytop oluyor. Tuvana Büyükçınar’ın tasarımı ile hayat bulan Asuman Baytop bebeğin, daha parlak bir gelecek hayali için tüm çocuklara ilham olması amaçlanıyor.

Daha iyi bir toplum için tüm yatırımların çocuklardan yana yapılması gerektiğini düşünen Renan Tan Tavukçuoğlu; projesi “Puduhepa ve Kız Kardeşleri” için Anadolu’nun gerçek kadın süper kahramanlarının başarı hikayelerinden ilham alıyor. Bu ilhamı çocuklara aktarmak üzere hazırladığı bez bebekleri ve hikâye kitaplarını ise aracı olarak kullanıyor. Proje kız çocuklarının güçlü bireyler olarak gelişimlerini tamamlamaları, kız çocuklarına eğitim desteği verilmesi, kültürel ve tarihsel değerlere sahip çıkarak yeni nesillere ilham olması ve proje bünyesinde çalışan kadın istihdamının artırılması gibi amaçlar ile yoluna devam ediyor.

Bez bebeklerin tümü el yapımı olarak Türkiye’nin dört bir yanından ev kadınları tarafından üretiliyor. Üretime katkı sağlayan ev kadınlarına istihdam sağlanırken, projenin masraflar ve vergiler sonrasında elde kalan tüm geliri ise kız çocuklarının eğitimine destek olması için Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı’na (TOÇEV) aktarılıyor.

Puduhepa ve Kız Kardeşleri Projesi her geçen gün daha da çok geliştirilmeye devam edilirken aileye katılan Türk doğa bilimine katkılarına olan saygı ve minnettarlık ile tercih edilmiş güçlü kadın karakter Asuman Baytop bebeği ile doğa ve çevrenin önemine dikkat çekiliyor.


0/(0)
10 Haziran 2021 Perşembe
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler