BALPARMAK ARICILIK AKADEMİSİ’NDE İLK MEZUNLARIN %50’Sİ KADIN

Kategori : Gıda
Oluşturma Tarihi : 01 Şubat 2021 Pazartesi

40 yıldır analiz ederek doğal ve sağlıklı balları sofralara taşıyan, bal denildiğinde Türkiye’de ilk akla gelen markalardan olan Balparmak, “Arıcılık Akademisi” projesini hayata geçirdi. Projede öncelik kadınların!

Balparmak, arıcılık mesleğinin sürdürülebilirliğine katkı sağlamak için kırsal kalkınma bölgelerindeki kadınları ve gençleri sektöre kazandırmak ve doğal bBalparmak Arıcılık Akademisi” projesini başlattı. Proje ilk mezunlarını da verdi.

alparmak Arıcılık Akademisi’nin ilk eğitimleri Muğla’nın Ula ilçesindeki yerleşkesinde gerçekleştirildi. Balparmak Arıcılık Akademisi’nde uzaktan eğitimin yanı sıra akademide üçer hafta süren teorik ve uygulamalı eğitimler de verildi. Bu eğitimleri başarıyla tamamlayanların  52’si kadın, 104 arıcı adayı, Bal-Der(Arı Ürünleri ile Sağlıklı Yaşam Platformu) sertifikasını almaya hak kazandı. Adaylara ayrıca arıcılığa ilk adımlarını atmalarına destek olmak hedefiyle arılı iki kovan hediye edildi.

BalparmakArıcılık Akademisi’nde İşleyiş;

Akademi’de konusunda uzman akademisyenler eşliğinde uzaktan, gezici, teorik ve uygulamalı sınıf eğitimlerinden oluşan üç ayrı eğitim modeli uygulanıyor. Eğitimlerde arı yaşamı ve biyolojisi, koloni bakımı ve yönetimi, arı hastalıkları, ana arı üretimi, arı ürünleri üretimi, arıcılık ekipmanları, regülasyonlar, nektarlı bitkiler gibi çeşitli konular, teorik olarak anlatılıp uygulamalı olarak gösteriliyor. Muğla-Ula’da bulunan Akademi’de, en az 30 kovan içeren ve uygulamalı eğitimlerin yapıldığı bir arılık bulunuyor. Arıcı adaylarına modern arıcılık teknikleri kovan başında uygulamalı olarak gösteriliyor; doğal bal, polen ve propolis üretim teknikleri anlatılıyor. Arısütü üretim atölyesinde ise arısütü üretim teknikleri öğretiliyor.

Akademiye gelemeyen arıcı adayı kadınlara ise gezici eğitim aracı ile ulaşılarak, köylerinde benzer eğitimler veriliyor. Aynı zamanda gezici araç ile mevcut arıcıların arılıkları da ziyaret edilerek bilgileri güncelleniyor ve arıcılıktaki son gelişmeler paylaşılıyor. Türkiye’de arıcılık sektöründe ilk kez Balparmakweb sitesinde yer alan “BalparmakArıcılık Akademisi” sayfasına kayıt olarak katılabiliyor.


0/(0)
01 Şubat 2021 Pazartesi
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler