“KIZ KARDEŞİM PROJESİ” GİRİŞİMCİ KADINLARA DESTEĞİNİ KATLADI

Kategori : Gıda
Oluşturma Tarihi : 08 Kasım 2022 Salı

“Kız Kardeşim Projesi” Girişimci Kadınlara Toplam 3 milyon TL’lik Hibe Desteği Sağladı

“Kız Kardeşim Projesi Üçüncü Hibe Programı” kapsamında, hibe almaya hak kazanan girişimci kadınlar 7 Kasım 2022 tarihinde düzenlenen törenle açıklandı. Bu yıl hibe verilen girişimci kadın sayısı ve hibe miktarı iki kat artırıldı. 60 girişimci kadına 50 biner TL olmak üzere toplamda 3 milyon TL’lik destek sağlandı.

Coca-Cola Türkiye, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Habitat Derneği iş birliğiyle kadınların ekonomik hayata katılımını desteklemek için yürütülen “Kız Kardeşim Projesi” hibe programı kapsamında bugüne kadar 101 girişimci kadına,  işlerini büyütmeleri amacıyla destek olundu. Proje kapsamında bugüne kadar 450 binin üzerinde kadına eğitim, hibe programları ve ilham buluşmaları ile ulaşıldı.

“Kız Kardeşim Projesi Üçüncü Hibe Programı”nın tanıtım törenine; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, Coca-Cola Türkiye Genel Müdürü Başak Karaca ve Habitat Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Nesrin Serin Onkardeşler katıldı.

2022 yılı Hibe Programı 4 aşama halinde gerçekleştirildi. Kapsamı, imalat, yeme ve içme, bilgi ve iletişim, konaklama sektörlerini içine alacak şekilde genişletilen programda, online başvuruların tamamlanmasının ardından değerlendirme sürecine geçildi. Bu sürecin ardından bölgesel mülakatlar gerçekleştirildi. Bölgesel mülakatı başarıyla geçen girişimci kadınlar Hibe Programı Eğitim Kampı’na katılarak kamp müfredatlarını içeren eğitimler aldı. Final değerlendirmelerini başarıyla tamamlayan 60 girişimci kadın, iş geliştirme hibesiyle desteklendi ve projenin finansal kurum ortağı olan Akbank’ın avantajlı destek paketlerinden yararlanmaya hak kazandı.

Coca-Cola Türkiye Genel Müdürü Başak Karaca ödül töreni açılış konuşmasında, Coca-Cola Türkiye olarak yedi yıldır projeye kesintisiz destek vermekten büyük bir mutluluk duyduklarını ifade etti.  Karaca, “Hepimiz kadınların daha iyi bir yere gelmesi için çalışmalıyız. Hibe almaya hak kazanan kadın girişimcilerin kadın istihdamına katkısını sahada görüyorum. Bu da bizlere daima cesaret veriyor” diye konuştu.

Habitat Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Nesrin Serin Onkardeşler ise konuşmasında “2022 yılı itibariyle, hibe programında yer alan sektörler daha kapsayıcı hale geldi. Bu yıl yeme & içme, bilgi & iletişim, imalat ve konaklama sektörlerine yönelik çalışan, halihazırda işletme sahibi olan 60 girişimci kadına işletmelerini geliştirebilmeleri için hibe desteği sağlanıyor. Bu hibelerin, özellikle pandemi döneminden sonra kadın girişimciler üzerinde yaratmış olduğu ekonomik sorunları bir nebze de olsa azaltabilmesi en büyük umudumuz’’ ifadelerini kullandı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay ise il ve ilçelerdeki kadın girişimcilerin kendilerine büyük bir cesaret verdiğini belirtti. Günay, 2022 yılında projenin etkisinin daha da büyüdüğünü sözlerine ekledi. Günay, bugün burada hibe kazansın ya da kazanmasın Kız Kardeşim programına katılan herkesi kutlarken tüm girişimci kadınlara kapılarının açık olduğunu belirtti.


4,5/(2)
08 Kasım 2022 Salı
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler