Lezzet Fabrikası, Kadın Üreticilerle “Mutlu Cuma” Uygulamasında Buluştu

Kategori : Gıda
Oluşturma Tarihi : 02 Eylül 2021 Perşembe

Catering sektörünün önde gelen temsilcilerinden Lezzet Fabrikası, “Mutlu Cuma”uygulamasıyla her ay farklı bir ürünü odağına alarak hem lezzet dağıtıyor hem de kadın üreticilere destek oluyor.

Her ayın son cuma günü, toplu yemek menülerinde görmeye alışık olunmayan sınırlı üretimi yapılan “nitelikli” bir yerel ürünle özel menüler hazırlayan Lezzet Fabrikası, “Mutlu Cuma”nın ilk konuğu olan enginarları Urla Kadın Kooperatifi’nden temin etti. Bir sonraki “Mutlu Cuma”ya ise, Erzak Kooperatifi ve Topraktan Tabağa Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile yapılacak iş birlikleri lezzet katacak.

Mresco Türkiye Group bünyesinde 2000 yılından bu yana toplu yemek ve catering hizmeti veren Lezzet Fabrikası, “Mutlu Cuma” adında bir farkındalık projesine imza attı. Lezzet Fabrikası, “Mutlu Cuma” uygulamasıyla her ay farklı bir ürünü odağına alarak hem lezzet dağıtıyor hem de kadın üreticilere destek oluyor. Her ayın son cuma günü “nitelikli” bir yerel gıda ürünü ile çok özel bir menü oluşturuyor. Menüde kullanılan ürünlerin tarımsal üretim yapan kadın kooperatiflerinden temin edildiği “Mutlu Cuma” uygulaması, kadın üreticilere destek niteliği taşırken yerel gıda ürünleriyle ilgili de farkındalık oluşturuyor.

Lezzet Fabrikası, Kadın Üreticilerle “Mutlu Cuma” Uygulamasında BuluştuEnginarlar Urla Kadın Kooperatifi’nden

“Mutlu Cuma” uygulamasında sofralara konuk olan ilk ürün, enginar oldu. Toplu yemek menülerinde pek de yer bulamayan günün başkahramanı enginarlar ise Urla Kadın Kooperatifi’nden temin edildi. Lezzet Fabrikası, Ağustos ayında Eczacıbaşı çalışanları için salatadan çorbaya, zeytinyağlıdan etli ana yemeğe kadar tüm yemeklerin enginar ile hazırlandığı çok özel bir menü oluşturuldu.

“Mutlu Cuma” projesini maliyet kaygısından uzak olarak kadın emeğini güçlendirme perspektifiyle kurguladıklarını söyleyen Lezzet Fabrikası CEO’su Oya Zingal, pandemi sürecinden oldukça olumsuz etkilenen küçük üreticiler ve tarımsal üretimin en değerli parçalarından kadın kooperatifleriyle bu sıkıntılı süreçte güç birliği yapmaktan büyük mutluluk duyduklarının altını çizdi.

Lezzet Fabrikası, Kadın Üreticilerle “Mutlu Cuma” Uygulamasında Buluştu“Mutlu Cuma” farkındalık projesinde çıkış noktasının, bu zorluklara bir nebze de olsa merhem olabilme düşüncesinin yattığını söyleyen Oya Zingal, “Şimdi hepimiz için yenilenme ve dayanışma zamanı. Amacımız, toplu yemek menülerinde özel menüler ve sunumlarla müşterilerimizi mutlu ederken bir yandan da ülkemizdeki tarımsal üretimin en değerli unsurlarından olan kadın kooperatifleriyle bu sıkıntılı süreçte güç birliği yapmak, pandemi sürecinin yıkıcı etkilerini aşmalarına yardımcı olmak. Projemizi, Anadolu’nun bereketli topraklarında yetişen yerel ürünlerle sağlıklı, temiz ve adil gıda prensibiyle üretim yapan kadın kooperatifleri hakkında farkındalık yaratması açısından çok önemsiyorum.” dedi.


0/(0)
02 Eylül 2021 Perşembe
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler