YAYLA AGRO “SIFIR ATIK BELGESİ” ALMAYA HAK KAZANDI

Kategori : Gıda
Oluşturma Tarihi : 22 Eylül 2021 Çarşamba

Gıda sektöründe hizmet veren Yayla Agro, sürdürülebilirlik kapsamında yaptığı çalışmalar sonucunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından “Sıfır Atık Belgesi” almaya hak kazandı.

Tüm dünyada sürdürülebilir bir yaşam için çevre dostu bir yaklaşım benimsemek ve bilinçli tüketiciler olmak büyük önem taşıyor. Bu önemin hız kazanmasıyla çevre dostu çalışmalar da çeşitlenmeye ve çoğalmaya başladı. Bu durum Türkiye’de de “Sıfır Atık Projesi” ile belgelendiriliyor. Özellikle atıkları kaynağında ayrıştırma alanında yaptığı çalışmalarla “Sıfır Atık Belgesi” almaya hak kazanan Yayla Agro, çevreye ve geleceğe duyarlı bir şirket olarak üretim faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor.

Ankara Genel Merkez, Mersin, Çankırı ve Balıkesir’de bulunan dört fabrikasında klasik bakliyat ürünleri, gurme ürün serileri, hemen tüketmeye uygun Yemek Hazır kategorisindeki ürünlerini kapsayan yıllık 400 bin tonluk üretim gerçekleştiren ve tüm üretim süreçlerinde sürdürülebilirliği esas alan Yayla Agro, insanı ve çevreyi odağına alan yaklaşımını aldığı Sıfır Atık Belgesi ile de tescillemiş oldu.

Sıfır Atık Belgesi; israfın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması, oluşan atığın miktarının azaltılması, etkin toplama sisteminin kurulması, atıkların geri dönüştürülmesini kapsayan atık önleme yaklaşımı gibi kriterlerin değerlendirilmesiyle veriliyor. Yayla Agro, sıfır atık çalışmalarına atıkları kaynağında ayrıştırma prensibine dayanan atık ayrıştırma prosedürü ve çevre politikasını oluşturarak başladı. Atık ayrıştırma alanları cam, metal, kağıt, plastik, organik ve evsel olmak üzere farklı atık türlerine özel ayrıştırma alanları tasarlandı.

Fabrika sahası, idari bina ve ofis katlarına atık ayrıştırma kutuları yerleştiren ve çalışanlarına atıkların kaynağında ayrıştırılması konusunda eğitim veren Yayla, kaynağında ayrı toplanan atıkları Bakanlık onaylı geri dönüşüm firmalarına periyodik olarak teslim ediyor.


0/(0)
22 Eylül 2021 Çarşamba
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler