Alışan Lojistik’te direksiyon kadınlarda

Kategori : Haberler
Oluşturma Tarihi : 05 Mayıs 2024 Pazar

BM’nin ‘Kadının Güçlenmesi Prensipleri’ne imza atan Alışan Lojistik, cinsiyet ve fırsat eşitliği kapsamında kadın çalışan oranını artırıyor. Kadın sürücülerde de artış sağlayan Alışan Lojistik, bünyesinde istif makine operatöründen tırlara kadar birçok araçlarında direksiyonu kadınlara teslim ediyor.

Alışan Lojistik

İş dünyasında kadınlar son yıllarda her alanda boy gösteriyor. Özellikle erkek egemen işlerde de öne çıkmaya başlayan kadınlar, cinsiyet ve fırsat eşitliğinde her iş kolunda erkeklerle yarışıyor. Lojistik sektöründe de direksiyona geçen kadınlar, adeta bu alanda da “Biz de varız” diyerek ülke ticaretine katkı sağlıyor.

Lojistik sektörünün önemli firmalarından Alışan Lojistik de kadınları istihdam ederek, cinsiyet eşitliği konusunda fırsat yaratıyor. Kadın çalışan oranı son üç yılda yüzde 20-23 bandında artış gösteren Alışan Lojistik’te kadın sürücü sayısı da her geçen gün yükseliyor.

Hayatın her alanına kadınların aktif bir şekilde katılımının mümkün olacağına inanan Alışan Lojistik, erkek egemen sektör algısını yıkmak ve kadınlara istihdam yaratmak için sürdürdüğü çalışmaları kapsamında bünyesine kadın sürücüleri de dahil ediyor.

Kadın sürücü sayısını yükselten şirket, sektörde çeşitliliği artırarak, iş gücüne katkı sağlıyor, inovasyonu teşvik ediyor ve toplumsal cinsiyet eşitliğine katkıda bulunuyor.

“Kadınlarımıza istihdam yaratmak için çalışıyoruz”

Kadınlarımıza istihdam yaratmak için çalışıyoruz

Birleşmiş Milletler’in küresel bazda yürüttüğü kadınların tüm sektörlerde ve her düzeyde, ekonomik yaşamın içinde yer almalarını ve güçlenmelerini hedefleyen programı; ‘Kadının Güçlenmesi Prensipleri’ne imza attıklarını hatırlatan Alışan Lojistik CEO'su Damla Alışan, bu prensipleri rehber edindiklerini söyledi.

‘Birlikte Güçlüyüz Platformu’nun da ilk üyelerinden biri olduklarını ifade eden Damla Alışan, “Bir erkek işi olarak algılanan lojistik sektörü içinde öncelikle bu algıyı yıkmak, her alanda cinsiyet ve fırsat eşitliğini sağlamak için farklı iş kollarımızda kadınlarımıza istihdam yaratmak için çabalıyoruz. Hatta bu alanda ilklere imza attık, atmaya da devam ediyoruz. Örneğin, lojistik sektöründe ilk istif makine operatörü kadın bizim bünyemizde yetişti. Kadın sürücü sayımız ise her geçen gün artıyor.

Birlikte Güçlüyüz Platformu

Ülkemizde lojistik sektöründe kadın sürücüleri, kadın emekçileri görmek bizleri gururlandırıyor. Kadın çalışanları her yıl belirli bir oranda artırmayı hedef olarak tuttuk, tutmaya da devam ediyoruz” dedi.

Kadın istihdamının artırılması için markalara düşen bir takım sorumluluklar olduğuna da dikkat çeken Damla Alışan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yeni mezunları, kadın çalışanları, kadın girişimcileri cesaretlendirmeliyiz.

Lojistik sektöründe kadın istihdamını teşvik etmek için farkındalık ve eğitim programları düzenlemeli ve onların sektördeki kariyer yollarını keşfetmelerine yardımcı olmalıyız. Kadınların lojistik sektöründeki artan varlığı, sektöre daha fazla çeşitlilik ve farklı bakış açıları getirecek, bu da iş gücünde verimliliği artıracak.”


0/(0)
05 Mayıs 2024 Pazar
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler