‘Binance Teknolojide Kadın Akademisi’, Hatay’da kadınlara fırsat eşitliği sağlayacak

Kategori : Haberler
Oluşturma Tarihi : 03 Nisan 2024 Çarşamba

Teknolojide fırsat eşitliği ve kadınların finansal okuryazarlık seviyelerini artırmayı hedefleyen kripto varlık platformu Binance ve Teknolojide Kadın Derneği’nin (Wtech) iş birliği ile hayata geçirilen ‘Binance Teknolojide Kadın Akademisi’ eğitimleri Hatay’da deprem bölgesinde hayatını sürdüren genç kadın üniversite öğrencilerine ulaştı.

Deprem bölgesindeki kadınlara yönelik birçok konuda destekler sağlanırken, özellikle hızlı gelişim gösteren teknolojik alanda da geri kalmamaları için çeşitli organizasyonlar düzenleniyor. 26-27 Mart’ta Hatay’da Binance Teknolojide Kadın Akademisi tarafından gerçekleştirilen eğitimlere ise deprem bölgesinden 80 genç kadının katılımı sağlanarak, bu alanda gelişimlerine katkı sunuldu.

Binance Teknolojide Kadın Akademisi

Binance ve Teknolojide Kadın Derneği (Wtech) iş birliği ile düzenlenen Binance Teknolojide Kadın Akademisi eğitimlerine katılan Binance Türkiye Genel Müdürü Mücahit Dönmez, Teknolojide Kadın Derneği Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Zehra Öney, Binance Türkiye Pazarlama Direktörü Harika Eldoğan, projenin önemine vurgu yaptılar. Kripto, blokzincir ve Web 3.0 alanlarında kadınların varlığını artırarak sektördeki cinsiyet eşitsizliğine karşı önemli bir adım atmayı hedefleyen akademi sayesinde Türkiye’nin teknolojik ve ekonomik gücünü artırmada önemli bir kilometre taşı olması hedefleniyor.

Hatay’ın Antakya ilçesinde kadınlara yönelik gerçekleşen programda finansal okuryazarlık, blok zinciri teknolojisi, yapay zeka, NFT, siber güvenlik gibi eğitimler, kadınların Web3 dünyasında yer alabilmeleri için gereken bilgi ve becerileri kazanmasını sağladı. Programın sonunda, eğitime katılan 80 katılımcıya sertifikaları takdim edildi.

Teknolojik alanda kadınlara liderlik fırsatı sunuluyor

Binance ve Wtech iş birliği ile hayata geçirilen Binance Teknolojide Kadın Akademisi, genç kadınları teknoloji dünyasına kazandırarak, sadece bireysel kariyerlerinde değil, aynı zamanda toplumda da liderlik yapma fırsatı sunmayı amaçlıyor. Projenin, kripto, blokzincir ve Web 3.0 alanlarında kadınların varlığını artırarak, sektördeki cinsiyet eşitsizliğine karşı önemli bir adım atarken, Türkiye’nin teknolojik ve ekonomik gücünü artırmada önemli bir kilometre taşı olması hedefleniyor.

Binance Türkiye Genel Müdürü Mücahit Dönmez, 6 Şubat felaketinin hemen ardından deprem bölgesinin Binance için öncelikli bölgelerden biri haline geldiğini vurgulayarak, “Binance olarak, depremzedelerin yanında olduğumuzu göstermek adına önemli adımlar attık. Binance, Türkiye’deki deprem bölgesinde bulunan kullanıcılarının her birine 100 dolar değerinde BNB bağışladı. Ayrıca, Binance Charity üzerinden toplanan bağışlar Kızılay’a gönderilerek depremzedelere destek olundu ve ayrıca AHBAP’a yaptığımız bağış ile çelik ev yapıldı ve okul olarak kullanıma açıldı. Bu nedenle Binance Teknolojide Kadın Akademisi programı için Hatay, değerli bir lokasyon ve Binance’in misyonunu tanımlayan yenilikçi ruhu kucaklayarak, değişim ve gelişim için temelleri attığımız bir şehir” şeklinde konuştu.

kadınlara fırsat eşitliği

Binance TR olarak, sektörün geleceğini şekillendirmede önemli bir rol üstlendiklerini ve hem şirketleri hem de tüm sektörde eşitlik ve çeşitliliği teşvik etmeye kararlı olduklarını ifade eden Dönmez, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Eğitim; Binance olarak finansal özgürlüğü artırma ve sektörümüzde cinsiyet eşitliğini sağlama misyonumuzun en önemli unsurlarından biridir. Kuruluşumuzdan bu yana, Binance Akademisi ve Binance Charity aracılığıyla binlerce bireye ücretsiz eğitim imkanı sağladık ve sağlamaya devam ediyoruz. Ancak misyonumuz eğitimden de öteye uzanıyor ve öğrencilerimize cesaret vererek geleceğe şekil vermeyi amaçlıyoruz. Kadınların iş yerinde sadece katılımcı değil, lider olduğu, seslerinin duyulmaktan öte kutlandığı ve potansiyellerinin sınır tanımadığı bir gelecek yaratmayı hedefliyoruz. Cinsiyet eşitliğinin sadece sektörümüzde değil, tüm sektörler ve toplumsal bir gelecek için güçlü temeller atmayı amaçlıyoruz.”

Beş yılda 5000 kadın hedefleniyor

Binance Teknolojide Kadın Akademisi’nin paydaşlarından Teknolojide Kadın Derneği Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Zehra Öney de program hakkında şunları belirtti: “Teknolojide Kadın Derneği olarak en büyük amacımız teknolojide alanında uzman, yetkin insan kaynağı yetiştirmek, motivasyonu düşük ve sayıca az kadınların sayısını artırarak istihdama, üretim süreçlerine ve girişime katılmasını sağlamak adına odaklı çalışmalar yapmaktı. Binance iş birliği ile kurduğumuz Binance Teknolojide Kadın Akademisi’nde özellikle kadınların Web3, blockchain, kripto, yapay zeka ve veri alanında güçlenmelerini sağlamak üzere güçlü bir program oluşturduk. Dernek olarak hepimizi derin yasa boğan deprem felaketinden sonra Hatay’da çok güçlü ve odaklı bir şekilde afetle mücadele çalışmaları yürütmüştük. Bu nedenle Akademi’nin ilk 50 mezununa sertifikalarını verdikten, onları istihdama hazırladıktan sonra yönümüzü deprem bölgesine çevirdik ve Hatay’da 80 üniversite öğrencisi genç kızımıza bu programı sunduk.

Önümüzdeki dönemde Binance Teknolojide Kadın Akademisi’nde beş yılda 5000 kadını mezun ederek bu kadınların içinde bulundukları sektör ne olursa olsun teknolojinin vermiş olduğu güçle Türkiye’ye büyük katkı sağlamalarını umuyoruz. Bu programa destek veren iki önemli destekçimiz daha oldu. İhtiyaç Haritası, Hatay’da eğitim verdiğimiz alanı bize sağladı. Derneğimizin kurumsal üyesi Lenovo ise eğitimimize katılan kadınlarımıza tablet hediye ederek onların öğrendiklerini uygulamaları için çok önemli bir fırsat sağlamış oldu.”

Kadınlara finansal özgürlük yolunda fırsat sunuluyor

Binance TR

Türkiye’de ekosistemi büyütmek için çalışmalar yürüttüklerini anımsatan Binance Türkiye Pazarlama Direktörü Harika Eldoğan da özellikle gençleri ve kadınları bu ekosisteme dahil etmeyi önemsediklerini söyledi. Eldoğan, “Kadınların finansal özgürlük yolunda yeni fırsat alanlarını değerlendirmelerini ve bu alanlarda gelişimlerini destekliyoruz. Kripto varlıklar, Web 3.0 ve Blockchain, sadece yazılımcı veya yatırımcıların değil, aynı zamanda finans, pazarlama, analiz ve strateji gibi alanlarda da faaliyet gösteren kadınların da rol alabileceği geniş bir dünya. Binance Türkiye olarak, ülkemizde kripto varlıklar ve blokzincir teknolojisi hakkında farkındalığı artırmak için pek çok farklı çalışma yürütüyoruz. Kadınlarımızın gelişimlerine katkı sağlayacak ve finansal okuryazarlığın artmasına yönelik özel projeler gerçekleştiriyoruz. Teknolojinin hızla geliştiği ve birçok alana etki ettiği günümüzde, blokzincir ve kripto varlıklar gibi yeni teknolojiler, finansal piyasaları dönüştürüyor. Her ne kadar yeni ve gelecek vaat eden alanlar olsalar da bu alanlardaki cinsiyet dengesizliği göze çarpıyor. Bu nedenle Binance olarak, Teknolojide Kadın Akademisi ile bu dengesizliğin giderilmesi için harekete geçtik. Hedefimiz, teknolojinin sunduğu fırsatlardan tüm kadınların eşit şekilde yararlanmasını sağlamak ve bu alandaki kadın liderlerin sayısını artırmak” dedi.


0/(0)
03 Nisan 2024 Çarşamba
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler