Investor Day’da ‘gelecek’ konuşuldu

Kategori : Haberler
Oluşturma Tarihi : 18 Mayıs 2024 Cumartesi

Türkiye Girişimcilik Vakfı, Türkiye Bilişim Vakfı ve Maxis Girişim Sermayesi Portföy Yönetimi iş birliği ile kurulan yatırım fonu Founder One’ın düzenlediği ‘Investor Day’ etkinliğinde fırsat eşitliği, sürdürülebilirlik, finans, girişimcilik gibi birçok konunun geleceği konuşuldu.

Founder One’ın ‘Investor Day’ organizasyonu, finanstan bilişime, girişimcilerden melek yatırımcılara kadar birçok kesimi bir araya getirdi ve etkinlikte sürdürülebilirlikten fırsat eşitliğine kadar birçok konu masaya yatırıldı. ‘Investor Day’ etkinliğine Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, Founder One Yatırım Komitesi Üyesi ve Türkiye Girişimcilik Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sina Afra, Türkiye Bilişim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Eczacıbaşı, Founder One Genel Müdürü Ali Şahin gibi alanında uzman liderler katıldı. Etkinlikte ayrıca Udemy ve Carbon Health Kurucusu Eren Bali, Kalkınma Fonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Sürdürülebilirlik ve Etki Lideri Seçil Yıldız, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Finansal Yatırımlar Birim Müdürü Ahmet Cüneyt Selçuk ve Bilişim Vadisi Genel Müdürü Erkam Tüzgen gibi konuşmacılar da oturum ve panellerde yer alarak görüşlerini paylaştı.

“Geleceğe umutla bakan bir Türkiye’ye katkıda bulunmayı amaçlıyoruz”

‘Investor Day’in konuşmacıları arasında yer alan Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, bankanın kuruluşunun 100’üncü yılını bir sosyal etki girişimi olarak gördüklerini ve kuruluş amaçlarının insanların daha mutlu olduğu, eğitim başta olmak üzere her alanda fırsat eşitliğinin sunulduğu bir ortam yaratılması olduğunu belirtti. Aran. “Amaçlarımız arasında ayrıca milli geliri artan ama kazandığını da daha adaletli paylaşan, sürdürülebilir bir geleceği inşa eden, daha temiz bir hava, çevre ve denizlere sahip olan, geleceğe umutla bakan bir Türkiye’ye katkıda bulunmak var” dedi.

Founder One, STK’ların uzun vadeli finansmanı içi önemli bir adım attı

Founder One Yatırım Komitesi Üyesi ve Türkiye Girişimcilik Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sina Afra da konuşmasında, "Founder One ile yola çıkarken paylaşarak büyümenin örneği olarak sivil toplum kuruluşlarının (STK) uzun vadeli finansmanı için bir adım attık. Türkiye ve Avrupa'da bir ilke imza atarak Founder One'ın başarısıyla iki STK'nın da finansal sürdürülebilirliğinin güçlenmesini sağlayacağız” diye konuştu.

Konuşmasında sürdürülebilir sonuçlar elde etmek için toplumun tüm paydaşlarının katıldığı bütüncül bir mücadele gerektiğini ifade ede Founder One Genel Müdürü Ali Şahin de etki yatırımlarının kendi yarattığı ekonomiyle ayakta kalan yeni bir yaklaşım ortaya koyduğunu belirtti. Şahin, şöyle devam etti: “Böylece bu bütüncül mücadelenin en büyük tetikleyicisi rolünü üstleniyoruz. Güçlü girişim akışımız sayesinde Founder One’a kuruluşundan bu yana 1.500’ün üzerinde girişim başvurusu ulaştı. Uçtan uca dijital değerlendirme sürecimiz ve hızlı finansman modelimiz sayesinde bir yılda 30 etki yatırımı yaptık. Founder One sadece hızlı finansman sağlamasıyla değil, portföy yönetimi kapsamında verdiği destekle de etki girişimcilerinin yanında oluyor. Bundan sonraki yol haritamız kapsamında amacımız, yatırım sayımızı üç katına çıkarmak, yatırım çıkışlarını hızlandırmak, devam yatırımlarıyla etki unicornu yaratmak ve bir milyar hayatı olumlu yönde etkilemek.”

“Hedef, gezegeni gelecek nesillere sağlıklı aktarmayı başarabilmek”

Etkinlik kapsamında gerçekleşen ‘Fireside Chat’ oturumunda söz alan Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Faruk Eczacıbaşı, “Ülkemize katkı vermek çok önemli. Ancak daha önemlisi Türkiye'den gezegene başarı imzası atabilmek. Bu konudaki en güzel örneklerden biri Udemy ve Carbonhealth. Bu gezegeni sağlıklı olarak gelecek nesillere aktarmayı başarabilmek, ona göre fedakarlıklarımızı yapmayı öğrenebilmek, toplumların zekasını ona göre yönlendirmeyi becerebilmek hedefimiz olmalı” şeklinde konuştu.

Aynı oturumda konuşan Udemy ve Carbon Health Kurucusu Eren Bali de girişimci olarak ilk göz önünde bulundurdukları aşamanın getiri olduğunu dile getirdi ve şöyle devam etti: “Eğer getiri var ise bir başlangıç noktası olabileceğine inanıyorum. Şimdiden yapılacak hamleler dünyayı ileriye götürecek ve şu andan hangi büyük kırılımların olması gerekiyor, gelecek ile günümüz arasındaki adımlardan hangisini ben yakalayabilirim ve değişim yaratabilirim diye düşünüyorum.”

Diğer yandan Founder One girişimlerinden Goddess, Kidolog, Varsapp,Tarlam, TeacherX, Binclusive, Bizim Doktor, The Good Wild, Wastespresso ve Toyi yetkililerinin yaptığı sunumlarda toplum ve çevre üzerine yarattıkları olumlu değişimlere değinildi. Etkinlik boyunca değinilen etki odaklı konular, sunulan çözüm önerileri ise geleceğe dair umut ışığı oldu.


0/(0)
18 Mayıs 2024 Cumartesi
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler