Kadın Teknisyenler ‘Rüzgarı Enerjiye’ Dönüştürecek

Kategori : Haberler
Oluşturma Tarihi : 09 Temmuz 2024 Salı

Enerjisa Üretim ve Enercon’un iş birliği ile gerçekleştirilen ‘Rüzgarı Enerjiye Dönüştüren Kadın Teknisyenler’ programında kadın mühendislere fırsat eşitliği sağlanacak ve bu alanda istihdam edilmelerinin önü açılacak.

Enerji sektöründe fırsat eşitliğini sağlamak ve kadın istihdamına katkı sunmak amacıyla ‘Rüzgarı Enerjiye Dönüştüren Kadın Teknisyenler’ programını duyuran Enerjisa Üretim, bu alanda aday değerlendirme sürecinin ardından 1 Temmuz’da başlayan ve 8 hafta sürecek olan teknik eğitim programına start verdi. Katılımcıların teknik bilgi ve yetkinliklerini geliştirme fırsatı bulacakları programda enerji sektöründeki en yeni teknolojik gelişmelerin yakından tanınması sağlanacak ve santral gezileri kapsamında liderlerle buluşmalar gerçekleştirilerek deneyimleri artırılacak.

Enercon iş birliği ile kadın istihdamında öncü adımlar gerçekleştirmeyi hedefleyen Enerjisa Üretim, ‘Rüzgarı Enerjiye Dönüştüren Kadın Teknisyenler’ programıyla özellikle yeni mezun kadın teknisyenlerin sektörde artırılmasını ve bu alanda yenilikçi bir bakış açısı ortaya koymayı amaçlıyor. Kadın teknisyenler, program kapsamında Türkiye'nin önde gelen rüzgar enerjisi uzmanlarından eğitim alarak, rüzgar santrallerinde pratik deneyim kazanma şansı da elde edecek.

Enerjisa Üretim İstihdam Sağlayacak

Enerjisa Üretim ve Enercon’un hayata geçirdiği ‘Rüzgarı Enerjiye Dönüştüren Kadın Teknisyenler’ programı sonunda sektörde çalışmak isteyen kadın teknisyenler, bu kurumun rüzgar santralinde istihdam edilebilecek.

Program ile ilgili bilgi veren Enerjisa Üretim İnsan ve Kültür Genel Müdür Yardımcısı Ayşegül Gürkale, ''Enerjisa Üretim olarak 2019 yılında BM Küresel İlkeler sözleşmesi (UN Global Compact) ve Birleşmiş Milletler Kadının Güçlenmesi Prensipleri (WEPs) imzacısı olduk.

Enerjisa

Yine Enerjisa Üretim olarak kariyerine güçlü bir adımla başlamak isteyen kadın öğrencilere destek vermeyi hedefleyen ‘Womentum’ programını düzenliyoruz. Bir diğer programımız olan ‘Rüzgarı Enerjiye Dönüştüren Kadınlar’ projemizle yeni mezun kadın mühendislerin sektörümüz için yetiştirilmesini amaçlıyoruz. Kadın istihdamı odaklı bu yolculukta ilerlerken yeni yapılacak olan santrallerimizden birini, güvenliğinden işletme operatörüne, bakım teknisyeninden mühendisine tüm kadroları kadınların yönettiği bir santral haline getirmek istiyoruz. Bu da bir pozitif ayrımcılık değil, zihinlerdeki önyargıyı kaldırmak, kadınların uçtan uca bu işi yapabileceğini aslında işin kadını erkeği olmadığını göstermek.

Toplumsal cinsiyet eşitliği enerji dönüşümü hamleleri adına çok önemli bir yerde duruyor. Enerjisa Üretim olarak, dönüşümün yaşanması ve önyargıların ortadan kalkması için bu konuda kararlıyız ve konuya sahip çıkıyoruz” dedi.


0/(0)
09 Temmuz 2024 Salı
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler