‘Kadın Teknoloji Girişimcileri Akademisi’ ilk mezunlarını verdi

Kategori : Haberler
Oluşturma Tarihi : 15 Mayıs 2024 Çarşamba

‘Kadın Teknoloji Girişimcileri Akademisi Programı’nın ilk dönemi tamamlanırken, başarılı takımlar ödüllendirildi. ÜNLÜ & Co ve Türkiye Girişimcilik Vakfı (GİRVAK) iş birliğiyle hayata geçirilen programda; girişimcilik ekosistemindeki ve iş dünyasındaki kadın sayısının artırılması için kadın istihdamı, girişimcilik ve eğitim alanlarında fayda yaratma hedeflendi.

Teknoloji ile yazılım alanlarında geleceğin kadın girişimcilerini yetiştirmeyi ve onlara iş dünyasında fırsatlar sunmayı hedefleri arasına alan yatırım hizmetleri ve varlık yönetim grubu ÜNLÜ & Co, Türkiye Girişimcilik Vakfı (GİRVAK) iş birliğiyle hayata geçirdiği ‘Kadın Teknoloji Girişimcileri Akademisi Programı’nın ilk dönemini tamamladı.

Ocak 2023’te hayata geçirilen ‘Kadın Teknoloji Girişimcileri Akademisi’ne 32 şehirden, 81 takımda 324 girişimci kadın başvuruda bulunarak, yapay zekâdan biyoplastik üretim teknolojisine, sağlık ve temiz enerji teknolojilerinden eğitim ve sürdürülebilirliğe kadar birçok alandaki iş fikirlerini ortaya koydular. Akademinin bu yılki programı 9 Mayıs 2024’te   ÜNLÜ & Co’nun ev sahipliğinde kadın girişimciler ve yatırımcıların buluştuğu özel bir etkinlik ile sona erdi.  

Girişimcilik dünyasının önde gelen liderleri arasında yer alan ÜNLÜ & Co Yönetim Kurulu Üyesi Şebnem Kalyoncuoğlu Ünlü, GİRVAK Yönetim Kurulu Başkanı Sina Afra, Alternatif Yatırımlar ve Portföy Yönetiminden Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Utku Özay’ın da katıldığı etkinlikte girişimci kadınların iş fikirleri değerlendirildi.

Etkinliğe ayrıca Arya Ventures Kurucu Ortağı Sanem Tatlıdil Özal, Arya Ventures Kurucu Ortağı Özlem Tümer Eke ve GİRVAK Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte yaklaşık 100 kişilik konuk katıldı. Finale kalan beş takımın iş modellerini jüriye sunduğu etkinlikte yapılan değerlendirmeler kapsamında görü uygulamaları alanındaki fikri ile Picollect takımı birinci, mikrobiyal gübre alanındaki projesi ile Soilbiom takımı ikinci, yeni nesil alev önleyici girişimi ile Fire Stopper takımı da üçüncü olarak ödüllendirildi.

Kadın Teknoloji Girişimcileri Akademisi

‘Kadın Teknoloji Girişimcileri Akademisi’nde 40 kadın desteklendi

İlk etapta 15 takımdan 40 kadın girişimcinin katılma hakkı elde ettiği ÜNLÜ & Co Kadın Teknoloji Girişimcileri Akademisi’nde mentorluk ve yirmiye yakın uzmandan eğitim alan kadınlar, akademi programıyla desteklendi. Girişimcilerin yatırıma erişebilmesi için yatırımcılar ile bir araya gelinen programda takımlar; eğitim kampı ile temel girişimcilik yetenekleri kazanma ve fikirlerini iş modeline dönüştürebilme imkânı buldu.

İlham sohbetleri, rehber mentorlar ve çevrim içi psikososyal desteğini de kapsayan programda, katılımcılara girişimcilik yolculuklarında ihtiyaç duyacakları cesaret ve iş hayatına donanımlı bir şekilde başlangıç yapacakları eğitimler verildi. Akademi kapsamında finale kalan beş takım Picollect, SoilBiom, Fire Stopper, Milu ve Phoyer için program içeriği ise ilham buluşmaları, psikososyal destek seansları, mentorluk desteği, şirket değerlemesi, markalaşma, yatırımcı sunumu, dijital pazarlama eğitimleri verildi.

Programda ayrıca, hukuk, finans, pazarlama, satış, topluluk, etki, girişimciler için operasyon yönetimi, stratejik planlama, asansör konuşması ve yatırım süreçleri eğitimleri de yer aldı.  

“Kadınların fikirlerini iş modeline dönüştürmeyi amaçlıyoruz”

‘Kadın Teknoloji Girişimcileri Akademisi’nin ödül töreninde konuşan ÜNLÜ & Co Yönetim Kurulu Üyesi Şebnem Kalyoncuoğlu Ünlü, şirketlerinde üst yönetimden sahaya kadar kadın çalışan oranının en az yüzde 50 olduğunu hatırlattı. Ünlü; “Kadınların girişimcilik yolunda faaliyet göstermeleri, ekonomik büyüme ve toplumsal kalkınma için kritik bir öneme sahip.

Dünyada kadın girişimci oranının yüzde 43 seviyesinde olduğu tahmin edilirken, ülkemizde bu oran henüz yüzde 17 seviyelerinde. Yatırıma başvuranların oranı ise ne yazık ki yalnızca yüzde 10. Aynı zamanda yazılım ve bilişim sektöründe çalışan kadınların oranı yüzde 26 iken, kız çocuklarının ise sadece yüzde 18’i STEM eğitimi alabiliyor. Biz de ülkemizdeki bu oranların artırılmasına katkıda bulunmayı hedefliyoruz.

ÜNLÜ & Co olarak üç temel fayda alanımız bulunuyor; kadın, girişimcilik ve eğitim. Bu üç alanın kesişiminde hayata geçirdiğimiz ‘Kadın Teknoloji Girişimcileri Akademisi’ ile kadınların girişimcilik yetenekleri kazanmalarını sağlayarak fikirlerini iş modeline dönüştürmeyi amaçlıyoruz. İnanıyoruz ki, kadınların teknoloji dünyasında daha fazla yer alması hem ekonomik büyüme hem de toplumsal cinsiyet eşitliği açısından çok önemli bir yer tutuyor. Şirketimiz bu alandaki potansiyeli ortaya çıkarmak ve kadınların güçlenmesine katkı sağlamak için kararlı bir şekilde çalışmalarını sürdürecek” dedi.

“Girişimci kadınları desteklemek önceliğimiz”

GİRVAK Yönetim Kurulu Başkanı Sina Afra da ödül töreninde yaptığı konuşmada şunları söyledi: “GİRVAK olarak ÜNLÜ & Co iş birliğiyle hayata geçirdiğimiz ‘Kadın Teknoloji Girişimcileri Akademisi’nin ilk mezunlarını vermiş olmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz. Girişimci bakış açısıyla ülkemizi ve dünyayı kalkındıracak, toplumsal sorunlara çözüm üretecek genç kadın girişimcilerin, ekosistemin bir parçası olmaları ve girişimlerini büyüterek istihdama katkıda bulunmaları için destek olmaya devam ediyoruz.

Kadın girişimcileri desteklemek ve teknoloji alanında sayılarının artmasına katkı sağlamak odak alanlarımız içerisinde yer alıyor. Bu doğrultuda tüm proje ve programlarımızda katılımcıları belirlerken kadın ve erkek sayısının eşit olmasına dikkat ediyor, toplumsal cinsiyet eşitsizliğine dayalı sorunlara çözüm üretmek için faaliyetler gösteriyoruz.

Geçtiğimiz senelerde Türkiye’de kadın girişimci sayısında artış olmasına rağmen oran hala yüzde 20 seviyesine bile ulaşmadı. Dünya Bankası verilerine göre küresel olarak her 3 girişimden birinin yönetici ortağı kadın ancak bu oran bizler için yeterli değil. Kadın girişimci sayısındaki artışı hızlandırma misyonu ile çalışmalarımıza devam ediyoruz. ÜNLÜ & Co iş birliğinde hayata geçirdiğimiz projede çıkan fikirlerden gurur duyuyor, tüm katılımcıları ve finalistleri tebrik ediyoruz.”


0/(0)
15 Mayıs 2024 Çarşamba
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler