Konuşmamız Gerek Derneği, ‘Menstrüel Hijyen Gününde’ Konuşturdu

Kategori : Haberler
Oluşturma Tarihi : 05 Haziran 2024 Çarşamba

Konuşmamız Gerek Derneği, 28 Mayıs’ta kutlanan ‘Dünya Menstrüel Hijyen Günü’nde önemli bir etkinlik gerçekleştirerek, Türkiye'nin ilk menstrüel adalet elçileri programını başlattı. Program kapsamında Türkiye’nin yedi bölgesinden seçilen 21 genç, kadınlar adına menstrüel adalet arayacak ve bu alanda değişim için kaynak sağlayacak.

‘Dünya Menstrüel Hijyen Günü’ olarak kutlanan 28 Mayıs’ta Konuşmamız Gerek Derneği de sahne alarak, kadınlar için bu anlamlı günde önemli bir etkinliğe imza attı. 2014 yılından bu yana her 28 Mayıs’ta kutlanan Dünya Menstrüel Hijyen Günü’nde Türkiye'nin ilk menstrüel adalet elçileri programını başlatan Konuşmamız Gerek Derneği, Türkiye'nin yedi bölgesinden seçilen 21 gence menstrüel adalet alanında savunuculuk ve yerel değişim için araç ve kaynaklar sağlayacak. Böylece menstrüel yoksulluğuna ve tabusuna karşı mücadeleyi güçlendirmeyi amaçlayan dernek, kadınlara destek olmayı hedefliyor.

Konuşmamız Gerek Derneği'nin 2022 yılında yaptığı Türkiye'nin ilk ‘Regl Yoksulluğu Araştırması’nda katılımcıların yüzde 73,6'sının menstrüel ürünleri satın alırken farklı derecelerde olmakla beraber zorluk çektiğini ortaya koydu. Bu araştırma sonucunda Türkiye'de regl yoksulluğunun ve menstrüel sağlık hakkına ulaşım zorluğunun yaygın olduğunun gözlendiğini ifade eden dernek, menstrüel adalet elçileri programını başlatarak, bu alandaki zorluğun giderilmesini amaçlıyor. Program kapsamında seçilen gençler, kendi topluluklarında menstrüel sağlık hakkına erişim çalışmalarında aktif rol alacak ve yerel topluluklarında menstrüel adaleti savunan liderler olacak.

Programın lansmanı ve Türkiye’deki ilk büyük Dünya Menstrüel Hijyen Günü kutlaması 28 Mayıs’ta Hope Alkazar'da gerçekleşti. Anadolu'nun dört bir yanından bu buluşmaya katılan genç elçilerle düzenlenen etkinlik, Orkid, Mey Diageo, Bluechip ve Hope Alkazar sponsorluğunda, aynı zamanda Empower Vakfı ve Sabancı Vakfı'nın destekleriyle düzenlendi. Etkinlikte, regl odaklı yaratıcı çemberler ve somatik deneyimleme gibi interaktif çalışmalar yapılmasının yanı sıra menstrüel adalet, toplumsal cinsiyet eşitliği, kapsayıcılık ve çeşitlilik konularının da tartışıldığı networking oturumları da yapıldı.

“Hedefimiz, kadınların hayallerine ulaşmalarını desteklemek”

Toplantı konuşan P&G Kadın Bakım Kategorisi Türkiye, Kafkaslar, Orta Asya Marka Direktörü Zeynep Çetin, kadınların toplumdaki varlığını güçlendirmenin, onlara cesaret ve özgüven aşılamanın kurum kimliklerinde yer aldığının altını çizdi. Çetin, sözlerine şöyle devam etti: “P&G’nin markaları arasında yer alan Orkid markamızla da hedefimiz, kadınların hayallerine ulaşmalarının önünde duran engelleri aşmaları için yanlarında olmak, onların hayallerini desteklemek. Bu amacımız doğrultusunda uzun yıllardır sivil toplum kuruluşları ile bir arada hareket ediyor, kadınların ihtiyacı olan desteği sağlamak için projeler geliştiriyoruz. A Milli Kadın Voleybol Takımımız ile kurduğumuz 21 yıllık takım arkadaşlığımız ile genç kızlara cesaret vermeye çalışıyor, hayata geçirdiğimiz Oyuna Devam ve Sporla Güçlen gibi çalışmalarımızla onların spor ile olan bağlarını güçlendirmeye odaklanıyoruz. Altı yılı aşkın süredir devam eden Okula Devam projemizle ise 8 milyonu aşkın hijyenik ped desteğinde bulunarak regl yoksulluğuna meydan okuyoruz.”

Sabancı Vakfı Program Yöneticisi Merve Özayıtgu da vakfın hayırseverlik çalışmaları kapsamında gençlerin kesintisiz eğitim ve barınma hakkına erişmesi için yurtlar yapılmasına destek verdiklerini ve öğrencilere burs imkanı sağladıklarını belirtti. Özayıtgu ayrıca vakfın Fark Yaratanlar programını ve Türkiye’de önemli bir toplumsal sorun olan NEET (Not in Employment, Education or Training) genç kadınlar için sürdürülen Geleceğini Kuran Genç Kadınlar projesindeki çalışmalarını da anlattı.


0/(0)
05 Haziran 2024 Çarşamba
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler