LİMAK YATIRIM, UNDP'DEN EŞİTLİK MÜHRÜ ALDI

Kategori : Haberler
Oluşturma Tarihi : 07 Kasım 2022 Pazartesi

Limak Şirketler Grubu bünyesinde yer alan Limak Yatırım, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından İş Dünyasında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Küresel Programı'nın ilgili süreçlerini tamamlayarak UNDP Eşitlik Mührü Başarı Sertifikası aldı.

UNDP İş Dünyasında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Programı, cinsiyete dayalı eşitsizlikleri azaltarak ve kurumsal uygulamalarda toplumsal cinsiyet eşitliğini teşvik ederek fırsat eşitliğini güçlendirmek için işletmelerle birlikte çalışıyor. Program kapsamında, eşitlik konusundaki küresel standartlar, objektif göstergeler kullanılarak şirketlerin kurumsal politikalarına ve iş süreçlerine uygulanıyor. İlgili alanlarda ihtiyaçlar belirlendikten sonra, bu alanlardaki gelişimi ölçmek amacıyla sürekli izleme ve değerlendirme yapılarak belirlenen ihtiyaçlar doğrultusunda eylem planı hazırlanıp uygulanıyor.

2019 yılında programa başvurduktan sonra, Limak Yatırım yedi ana gereklilik açısından denetlendi: Kurumsal profil ve performans, işe alma, seçme ve işe yerleştirme, mesleki gelişim ve performans, ücretlendirme, işyerinde cinsel ve cinsiyete dayalı tacizin önlenmesi, ortak sorumluluk paylaşımı ile iş-yaşam dengesi ve kapsayıcı iletişim. Buna paralel olarak, konuyla ilgili mevcut eksiklikleri tespit etmek için toplumsal cinsiyete duyarlı bir kurumsal değerlendirme gerçekleştirildi. Bu değerlendirmelerin sonuçları doğrultusunda, kapsayıcı yöntemlerle iyileştirme önlemleri planlandı ve uygulandı. Üç yıllık yoğun bir çalışmanın ardından Limak Yatırım, 2022 yılında UNDP tarafından yeniden denetlendi ve 100 üzerinden 96,52 puan alarak Altın Kategori Ödülü'ne layık görüldü.

Limak Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, gerçekleştirilen basın buluşmasında, iş dünyasına örnek olacak değerli bir modelin geliştirilmesine öncülük etmekten mutluluk ve gurur duyduğunu belirterek yaptığı konuşmada “Bir sonraki adımımız, bu programı Limak Turizm Grubu'ndan başlayarak Grup bünyesindeki diğer şirketlere de yaymak olacak. Bu uygulamalarla hem Türkiye'de hem de daha geniş bir bölgede özel sektöre örnek olmak istiyoruz" dedi.

UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton ise "Özel sektörün katılımı olmadan işyerinde toplumsal cinsiyet eşitliği asla gerçekleşemez. Biliyoruz ki işyerinde eşitliğin sağlanması sadece kadınlar için daha iyi fırsatlar değil, aynı zamanda kurumlar için daha iyi sonuçlar yaratıyor… Daha fazla şirketin UNDP Toplumsal Cinsiyet Eşitliği için İş Dünyası Küresel Programı'na katılmasını umuyoruz" şeklinde konuştu.


0/(0)
07 Kasım 2022 Pazartesi
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler