SANTA FARMA VE WTECH’TEN “SAĞLIĞIN DÖNÜŞTÜREN KADINLARI” PROJESİ

Kategori : Haberler
Oluşturma Tarihi : 21 Temmuz 2022 Perşembe

Türkiye’nin en köklü ilaç firmaları arasında bulunan Santa Farma İlaç şirketi ile Teknolojide Kadın Derneği (Wtech) 100 genç kadına, ücretsiz Pazarlama ve Satış Teknolojileri, İş Analistliği ve Gamification (Oyunlaştırma) eğitimlerinin verileceği “Sağlığın Dönüştüren Kadınları” projesini hayata geçiriyor.

Santa Farma İlaç şirketi ile Teknolojide Kadın Derneği (Wtech) tarafından; “Sağlığın Dönüştüren Kadınları” projesi kapsamında, üniversitelerde ve meslek yüksekokullarında Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Matematik veBilişim Teknolojileri bölümlerinin son sınıflarında okuyan veya yeni mezun olmuş 100 genç kadına, ücretsiz Pazarlama ve Satış Teknolojileri, İş Analistliği ve Gamification (Oyunlaştırma) eğitimleri verilecek.

Haziran ayında başlayacak “Sağlığın Dönüştüren Kadınları” projesinin içeriği; Wtech tarafından verilecek üç eğitim sınıfından ve Santa Farma İlaç Şirketi yöneticilerinin vereceği mentorluk desteğinden oluşacak. Eğitim süresi 1 yıl olarak belirlenen programın sonunda, eğitime katılanlara dijital sertifika verilecek. Ayrıca sağlık sektöründe staj ve istihdamda öncelik imkanı tanınacak.

SantaFarma’da kadın yönetici oranı %50

Küreselleşmenin, iklim ve demografik değişimlerin, teknolojik gelişme ve dijital dönüşümün tüm ülkelerin sosyo ekonomik alt yapılarını etkileyip değiştirmekte olduğunu aktaran Santa Farma İlaç Şirketi İnsan Kaynakları Direktörü Sema Yetkiner, bu değişim ve dönüşümden iş dünyasının da payını aldığını ve bugüne kadar doğru bilinen ezberlerin geçerliliğini yitirdiğini ifade etti. Yetkiner, iş dünyasının ve eğitim kurumlarının hızını sürekli arttıran teknolojik gelişime ve dijital dönüşüme ayak uydurmalarının giderek zorlaştığına da değindi. Ayrıca pandeminin iş dünyasında dijitalleşmeyi ve otomasyonu hızlandırdığının da net bir şekilde görüldüğünü söyleyen Yetkiner, iş dünyasının çevik kalarak sürekliliğini korumak için dijital teknolojinin tüm imkanlarını kullanmak zorunda kaldığını dile getirdi. Bu sürecin sonunda da tüm ülkelerde ciddi boyutlara varan beceri açığının ortaya çıkmaya başladığını vurgulayan Yetkiner, bu açığın, şirketlerin ve ekonomilerin büyüme potansiyelini de etkileyen mega trend haline geldiğini ve dolayısı ile alınan temel mesleki eğitimin yanında, iş başında ve yaşam boyu öğrenme gerekliliğinin iş hayatının gündeminde önemli bir yere oturduğunu sözlerine ekledi.

Yetkiner, “Bu ciddi oluşum karşısında, toplumların, tüm eğitim kurumlarının, işveren ve işçi kuruluşları ile akademik kuruluşların birlikte ve koordineli olarak çalışmaları gerektiği ortaya çıkmış ve sosyal taraflarca ortak payda olarak kabul edilmiştir. İş dünyasındaki bu gibi eğilimler kadın çalışanları biraz daha fazla etkilemektedir. İşte tüm bu değişimleri yakından izleyip değerlendiren Santa Farma, kendi bünyesinde müdür ve üstü kadın yönetici oranını %50’ye çıkarmayı başarmış ve bu konuda öncülük yapmayı bir toplumsal sorumluluk projesi olarak benimsemiştir. Bu ve benzeri projelerle, ülkemizde ve ilaç sektöründe kadın istihdamının ve kadın yönetici oranının yükselmesine katkıda bulunmayı amaçladığımızı kamuoyuna duyurmak istiyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

1654755436_1654677186_Sema_Yetkiner___Zehra_Oney__2___4_Sağlık sektöründe kadının gelişimine ve istihdamına destek projesi

Teknoloji’nin, her sektörde olduğu gibi hayatımızda büyük yer kaplayan sağlık sektöründe de ön plana çıktığının altını çizen Teknolojide Kadın Derneği Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Zehra Öney, özellikle pandemi ile birlikte online sağlık hizmetlerinin müşteri gereksinimi tarafında var olan ihtiyacı gözler önüne serdiğini ifade etti. Bu alandaki çalışmaların yapay zeka ve makine öğrenimi teknikleri ile daha da ileriye taşınması gerektiğini tüm dünyaya gösterdiğini vurgulayan Öney, TÜİK Sağlık Harcamaları İstatistiklerinegöre 2020 yılında sağlık harcamalarının %24,3 arttığı bilgisini de verdi. Bu durum ile sağlık hizmeti sağlayıcılarının neredeyse %80’inin önümüzdeki on yıl içinde sağlık BT’sine yatırımlarını artırmasının beklendiğine dikkat çeken Öney, internet ağına bağlı akıllı ilk yardım sistemleri ile sağlık hizmetlerinin artık robotik alana kaydığını dile getirdi. IoMT cihazları gibi uzaktan hasta izleme teknolojilerinin, OculusRift ve HTC Vive’ın da kullanıma sunulmasıyla tıp eğitimi alanında sanal gerçeklikte ön plana çıktığını aktaran Öney, özellikle sağlık bilişim pazarının büyümeye devam edecek olmasının, kendilerini bu alandaki nitelikli uzman insan kaynağını yetiştirmeye yönlendirdiğini ifade etti.

Santa Farma İlaç ile Teknolojide Kadın Derneği’nin iş birliği halinde sağlık alanını kariyer olarak seçecek 100 kadının, teknoloji alanında uzmanlaşmasını ve güçlenmesini sağlayacak “ Sağlığın Dönüştüren Kadınları” projesini bu sebeple düzenlediklerini söyleyen Öney sözlerine şu şekilde devam etti: “Birlikte, sağlıkta lider kadınları teknoloji bilgisi ile güçlendirecek ve yetiştireceğiz. Teknoloji üreten insan çeşitliliğini artırmak için başlattığımız bu projenin özellikle gittikçe gelişen sağlık sektöründe kadının gelişimine, istihdamına ve bu sayede de Türkiye ekonomisine güçlü katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Kariyerini teknoloji ile bir adım ileriye taşımak isteyenleri, sağlık sektöründe de kariyer fırsatı yakalamak isteyenleri ücretsiz vereceğimiz bu eğitimlere davet ediyoruz.”


5,0/(1)
21 Temmuz 2022 Perşembe
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler