‘XREATION OF FUTURE’ PROJESININ KAPSAMINDA KADINLAR VAR

Kategori : Haberler
Oluşturma Tarihi : 14 Haziran 2024 Cuma

‘XReation of Future’ projesi kapsamında düzenlenen ‘Teknolojide Kadının Yükselen Rolü’Konferansı’nda konuşan Coşkunöz Eğitim Vakfı Genel Müdürü Bige Tınmazsoy sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik alanlarında 140 kişiye toplam bin 160 saatlik eğitim verileceğini belirtti.

İş süreçlerinde dijital dünyadan yapay zekaya hızla değişim yaşanması nedeniyle teknoloji alanında kadının rolü ve kapsayıcılığı da önemini artırıyor. Buradan hareketle yola çıkan Coşkunöz Eğitim Vakfı da liderliğini yaptığı ‘Xreation of Future’ projesinde ‘Teknolojide Kadının Yükselen Rolü Konferansı’na ev sahipliği yaptı.

Coşkunöz Eğitim Vakfı

Coşkunöz Eğitim Vakfı’nın yanı sıra Bursa Teknik Üniversitesi, BUİKAD ve BUSİAD iş birliğiyle hayata geçirilen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Avrupa Birliği ile Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı’nın sözleşme makamı olduğu, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen ‘XReation of Future Projesi’ ile ilgili konferans Bursa’da gerçekleşti. Bursa iş dünyasının ilgi gösterdiği ‘Teknolojide Kadının Yükselen Rolü Konferansı’nda teknolojik alanda kadınların rolü ve kapsayıcılığı gündeme geldi.

Teknoloji Dünyasında Kadın Daha Aktif Rol Almalı

Konferansta Coşkunöz Eğitim Vakfı Genel Müdürü Bige Tınmazsoy, BUSİAD Başkanı Buğra Küçükkayalar, BUİKAD Başkanı Şeyda Şençayır ve Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Çağlar söz alarak, proje ile ilgili bilgiler paylaştılar. Xreation of Future projesinin liderliğini yürüten Coşkunöz Eğitim Vakfı’nın Müdürü Bige Tınmazsoy, son dönemde hızla gelişen yapay zekâ, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik gibi yeni ve yenilikçi teknolojilerin hayatın her alanına dokunduğunu ifade etti. Tınmazsoy, “Artık iş dünyasında pek çok alanda sanal ve artırılmış gerçekliğin yoğun biçimde kullanıldığını görüyoruz.

Eğitim Vakfı

Coşkunöz Eğitim Vakfı olarak Bursalı şirketlerin ihracat şampiyonluklarını daha da perçinlemesi ve rekabet avantajını artırması için yapay zekâ, artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik teknolojilerinden daha fazla yararlanması ve müşterilerine sunması gerektiğine inanıyor, bu alanda yapabileceklerimiz üzerine kafa yoruyoruz. Diğer yandan teknoloji dünyasında ve bilişim sektöründe kadınların daha yoğun ve aktif yer almasını da çok önemsiyoruz. Bu amaçla XReation of Future projesi kapsamında sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR) alanlarında 140 kişiye toplam bin 160 saatlik eğitim vereceğiz.

Artırılmış gerçeklik eğitim müfredatlarını oluşturduk, YÖK ve Millî Eğitim Bakanlığı ile de paylaşacağız. Teknolojide Kadın Konferansı ile bu konularda yapılabilecekleri siz değerli uzmanlarla birlikte masaya yatırmayı amaçladık” dedi.

Uladağ Üniversitesi’de Kadınlara Desteğe Hazır

Eğitim Vakfı

‘Xreation Of Future’ projesi kapsamında Eğitici Eğitimi alan Bursa Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şehnaz Baltacı da, “Yüksek lisans ve doktora öğrencilerimiz sanal gerçeklik ve genişletişmiş gerçeklik konularında çalışmalarına başladı. Elbette biz eğitimciler de çağı yakalamak, kendimizi bu konularda geliştirmek durumundayız.

Coşkunöz Eğitim Vakfı’nın XReation of Future Projesi bu anlamda büyük önem taşıyor. Proje kapsamında aldığımız eğitimlerle genişletilmiş gerçeklik ve sanal gerçeklik konularında edindiğimiz yazılımsal teorik yeni bilgilerle yeni dersler açarak öğrencilerimize yüksek lisans ve doktora projelerinde destek olmayı hedefliyoruz” ifadesini kullandı.

Eğitim Vakfı

Hukuk ve Uyum Direktörü Deniz Sisa’nın ‘Bilişim Sektöründe Kadın ve Kapsayıcılık’, Selma Çetinkaya Türker moderatörlüğünde Dsource Kurucusu ve Yönetici Direktörü Özgür Bidar Tombuloğlu’nun ‘Cam Tavanı Kırmak’, Gedik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Gedik’in ‘Türkiye’de İstihdamda Kadın ve Geleceği’ oturumlarıyla devam eden Teknolojide Kadının Yükselen Rolü Konferansı’nda, konuşmacılar dinleyicilere kadınların bilişim sektöründeki rolü, iş dünyasındaki cinsiyet engelleri ve Türkiye'deki iş gücü piyasasındaki kadınların geleceği konularında bilgi ve deneyimlerini aktardılar.


0/(0)
14 Haziran 2024 Cuma
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler