DEFACTO “MUTLU KADIN HAREKETİ” İLE DAHA MUTLU BİR TOPLUM İÇİN ÇALIŞIYOR

Kategori : Hazır Giyim
Oluşturma Tarihi : 29 Aralık 2020 Salı

“Mutlu Kadın Hareketi” projesiyle kadın çalışanlarının hayatını kolaylaştıran ve bu sayede de mutlu çalışanlar edinen DeFacto, aynı zamanda “Kumaştan Hayaller” projesiyle de Kanserli Çocuklara umut olmaya devam ediyor.

DEFACTO “MUTLU KADIN HAREKETİ” İLE DAHA MUTLU BİR TOPLUM İÇİN ÇALIŞIYOR

Hem küresel arenada hem de Türkiye’de her alanda sürdürülebilir gelişmeyi gönüllü olarak desteklemek konusunda Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni (Global Compact) Türk hazır giyim ve moda sektöründe imzalayan ilk iki şirketten biri olan DeFacto, kadın çalışanlarının gelişimi ve memnuniyeti için güzel işlere de imza atmaya devam ediyor.

Kadınların toplumsal ve iş hayatındaki konumunun eşit duruma gelmesinin, kurum bünyesinde en çok önem verdikleri konuların başında geldiğine dikkat çeken DeFacto CFO’su Önder Şenol, bu nedenle kadın çalışanlarının gelişimi ve memnuniyeti için sürekli yatırımlar yaptıklarını ve Türkiye’de ilk olan birçok uygulamayı hayata geçirdiklerini dile getirdi.

DEFACTO “MUTLU KADIN HAREKETİ” İLE DAHA MUTLU BİR TOPLUM İÇİN ÇALIŞIYOR“Mutlu Kadın Hareketi” ile Mutlu Çalışanlar

Mutlu Kadın Hareketi, kadınların mesleki gelişimlerine katkı sunmaktan, iş ve öze hayat dengesini rahatlıkla kurup koruyabilecekleri birçok uygulamayı kapsıyor. Örneğin Mutlu Kadın Hareketi maddeleri kapsamında çalışan anneler için okulların açılış ve kapanış günlerinde çocuklarının bu özel anlarında yanında olabilecekleri yarım günlük izin desteği veriliyor. Aynı zamanda hamilelik boyunca çalışma süresini 45 saatten 37,5 saate indiren DeFacto, çalışan annelerin tüm süt izinlerinin birleştirip haftada bir gün olarak kullanmasına imkan sağlıyor. Yasal zorunluluğa ek olarak ücretsiz üç aylık doğum izni hakkı ve doğum izninden dönen annelere doğum kiti veriyor. Tüm genel müdürlük kadın çalışanlarına yönelik ayda bir gün evden çalışma imkânı sağlıyor. Her ne kadar şu anda pandemi süreci dolayısıyla evden çalışma ve dolayısıyla iş yapış şekilleri oldukça değişiklik gösterse de bu öncelik çerçevesinde çeşitli özel izin ve evden çalışma olanakları sunan marka; ileriki dönemde de aynı olanakları sunmaya devam etmeyi planlıyor.

DeFacto’dan Kanserli Çocuklara Umut Vakfı’na (KAÇUV) Destek

DeFacto, hayata geçirdiği projelerle bu bilincin oluşmasında katkıları bulunan şirketler arasında yer alıyor. Bir şirketin sadece kar odaklı iş yaparak başarıya ulaşmasının günümüz iş dünyasında mümkün olmadığı aşikar. DeFacto’da bu bakış açısıyla çıktığı yolda Kanserli Çocuklara Umut Vakfı’na (KAÇUV) destek olmak üzere Kumaştan Hayaller‘i hayata geçirdi.

DEFACTO “MUTLU KADIN HAREKETİ” İLE DAHA MUTLU BİR TOPLUM İÇİN ÇALIŞIYORTemel olarak proje, üretim fazlası kumaşların, kanserli çocuklar için umut olacak şekilde kullanılmasına dayanıyor. Bu projeyle DeFacto fabrikalarından elde edilen üretim fazlası kumaş ve aksesuarlar Valilikler, Kaymakamlıklar, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri aracılığıyla meslek liselerine gönderiliyor. Ürünlerin tasarım ve üretimi bu okullarda okuyan kız öğrenciler tarafından yapılıyor. Toplam 40 meslek lisesi ve 1.000’den fazla öğrenci projeye emekleri ile destek oluyor. İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Van, Balıkesir, Tekirdağ, Afyon, Gaziantep, Erzurum, Malatya, Siirt, Muş, Konya, Kastamonu, Manisa, Muğla ile çalışılıyor. Projede şu ana kadar öğrencilerin emekleri ile birçok çocuğun kurduğu hayallerin gerçekleştirilmesine yardımcı olundu. Tamamlandığında DeFacto ürünleri alıyor, paketliyor ve sirkülasyonu en yoğun olan DeFacto mağazalarında satışa sunuyor. Elde edilen gelirle de KAÇUV projelerini destekliyor.

DEFACTO “MUTLU KADIN HAREKETİ” İLE DAHA MUTLU BİR TOPLUM İÇİN ÇALIŞIYORDeFacto büyük değer verdiği Kumaştan Hayaller projesini, geçtiğimiz yıl Birleşmiş Milletler’de anlattı“Best Practice”lerden biri oldu. Avustralya’daki Women Economic Forum’da global proje ödülü aldı. Ayrıca Belçika’da düzenlenen Kurumsal Sosyal Sorumluluk ve Sürdürülebilirlik Zirvesi’nde Avrupa Birliği’ne de anlatma şansı yakaladı ve yine Best Practice seçildi.

DeFacto’da Kadın İstihdamı

DeFacto olarak, Türkiye ile birlikte 30 ülkede 500’den fazla mağazayla büyümelerini sürdürdüklerini söyleyen Önder Şenol, “Yurtiçi ve yurtdışı operasyonlarımız kapsamında 14 bini aşkın kişiyi istihdam ediyoruz. Bunun yüzde 53’ünü kadın çalışanlarımız oluşturuyor. Ülkemizde kadın-erkek eşitliğinin sağlanmasını, demokratik gelişmişlik, kapsayıcı büyüme ve sürdürülebilir kalkınmanın vazgeçilmez bir unsuru olarak görüyoruz. Kadınları cesaretlendirmek, kariyerleri boyunca sorumluluk alma konusunda destekleyip kendilerine mümkün olan en fazla seçeneği sunmak gerekiyor. Kadınlara eşit fırsat sunmadığınız zaman potansiyelinizin en az yüzde 50’sini kaybediyorsunuz. Bunun sonucunda da ekonomik olarak kalkınmanın gerçekleşmesi mümkün olmuyor.” diyerek kadın istihdamının önemine vurgu yaptı.

DeFacto CFO’su Önder Şenol sözlerini şu şekilde tamamladı: “Türkiye ortalamasının da üstünde olan yüzde 53 seviyesinde kadın çalışan oranımızla birlikte, kadın çalışanlarımızın refah seviyeleri ve şirketimize olan bağlılıkları da hayata geçirdiğimiz projeler konusunda doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. İnsana yatırım yapmak ve toplumsal hayatta cinsiyet eşitliliğinin oluşmasına katkı sağlamak hedefiyle hayata geçirdiğimiz projelerimiz kapsamında aldığımız tüm bu olumlu geri dönüşleri ve projelerimizin birbirinden değerli ödüllerle toplumun her kesimi tarafından taçlandırılmasını; bize doğru adımları attığımızı gösteren en önemli işaretlerden biri olarak kabul ediyoruz. Kadının hem sosyal hem de ekonomik hayatta varlığını güçlendiren, çalışanlarımıza ve topluma değer katan uygulamalarımıza her zaman ve hız kesmeden devam edeceğiz.”

DEFACTO “MUTLU KADIN HAREKETİ” İLE DAHA MUTLU BİR TOPLUM İÇİN ÇALIŞIYORDeFacto Hakkında:

2005 yılında ilk mağazasını açan DeFacto, bugün 50 ülkede varlık gösteren, 500’ün üzerinde mağaza ve 14 binden fazla çalışanı ile Türkiye’de hazır giyim ve moda sektörünün önemli markaları arasındadır.

Tecrübeli tasarım ekibi ve gerçekleştirdiği iş birliktelikleri ile birlikte uygun fiyatlı ve kaliteli ürünlere, dünya trendlerine uyum sağlayan tasarımları da ekleyen DeFacto, günün ihtiyaçlarına ve beğenilerine uygun tasarımlar hazırlıyor. Pandemi döneminde değişen, rahat ve sağlıklı yaşam ile evden çalışmanın ön plana çıktığı hayat tarzı doğrultusunda yarattığı aktif spor, ev ve iç giyim markası DeFactoFİT‘i tüketicisinin beğenisine sunan marka, ilk DeFactoFİT mağazasını Bursa’da açtı.

Sürdürülebilirlik faaliyetlerine de önem veren marka giysi üretiminde yüksek miktarda tüketilen suyu, üretim süreçlerindeki yenilikçi uygulamalar sayesinde daha tasarruflu olarak kullanıyor. Türkiye’deki mağazalarında metrekare başına aylık ortalama elektrik tüketimini önceki yıllara oranla yaklaşık yüzde 14 azaltmayı başardı. Mağazalar aracılığıyla ciddi oranlarda karton ve ambalaj atığını geri dönüşüme kazandırdı. Ayrıca e-atık kampanyası sayesinde 1 tonluk elektronik atık bağışladı. Mağazalarında düşük elektrik tüketimli iklimlendirme sistemi ve yeni nesil LED armatürleri sayesinde enerjiyi benzer büyüklükteki başka mağazalara kıyasla daha tasarruflu tüketiyor. Bunun yanında ziyaretçilerinin beğenisine sunduğumuz “Hayat Güzeldir” koleksiyonundaki ürünleri tekstil firesinden ve üretimden artan kumaşlar ile yapıyor. Tekstil atıkları, çevreye zarar vermeden ekonomiye kazandırılıyor.


0/(0)
29 Aralık 2020 Salı
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler