ZORLU HOLDİNG “EŞİT Bİ'HAYAT” İÇİN KOLLARI SIVADI

Kategori : Holding
Oluşturma Tarihi : 26 Nisan 2021 Pazartesi

Zorlu Holding, Akıllı Hayat 2030 sürdürülebilirlik stratejisi kapsamında “Eşit Bi’Hayat Mümkün” diyerek harekete geçirdiği toplumsal cinsiyet eşitliği uygulamalarıyla kadınların ekonomik, sosyal ve kültürel hayata katılımını güçlendiriyor.

Eşit bir hayatın aslında doğamızda olan varlığına dikkat çeken, kadın çalışan oranı ve toplumsal cinsiyet eşitliği konularında hayata geçirdiği önemli duyarlılık projeleri ile de sektörde adından söz ettiren Zorlu Holding, yeni farkındalık projesiyle “Eşit Bi’Hayat Mümkün” diyor!

Çeşitli sektörlerden gönüllü yaklaşık 100 kişilik bir çalışma grubu ve komiteyle beraber yönetilen toplumsal cinsiyet eşitliği çalışmaları, grup içinde büyük bir dönüşüme sahne oluyor. Zorlu Grubu’nun beş ana sektörde, 33 bine yakın çalışanın, toplumsal cinsiyet eşitliği alanındaki çalışmaları; çeşitlilik ve kapsayıcılık ekseninde söylem, iş ortamı ve iş birlikleri başlıkları altında ele alınan stratejik bir yol haritasıyla destekleniyor.

ZORLU HOLDİNG “EŞİT Bİ’HAYAT” İÇİN KOLLARI SIVADIZorlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi Selen Zorlu Melik, kadınlar için koşulların pandemi döneminde daha zorlayıcı olduğuna dikkat çekerken, eşitliğin hayatın her alanında olması gerektiğine ve bunun aslında doğamızda var olduğuna vurgu yaptı. Zorlu Holding olarak pandemi koşullarında ihtiyacın daha da belirginleştiği toplumsal cinsiyet eşitliği odaklı çalışmalarına ara vermeden devam ettiklerini ifade eden Melik, Covid-19 krizinin işletmeler üzerindeki etkilerini inceleyen TÜSİAD araştırmasında, bu krizden dolayı çalışanlarının iş-yaşam dengesinde zorlandığını gözlemleyen firmaların %34’ünün kadınların daha olumsuz etkilendiğini belirttiğine değindi. Yine bu süreçte Birleşmiş Milletler Kadın Birimi tarafından yayınlanan“Covid-19 Kadınlara Yönelik Şiddetin Sonlandırılması” başlıklı rapor, kadın ve kız çocuklarına uygulanan şiddetin pandemi döneminde arttığını açık şekilde ortaya koyduğunu da aktardı.

Bu zorlu süreçte kadın ve kız çocuklarının, uğradığı şiddete istinaden istedikleri yardım talebinin Fransa, Avustralya, Arjantin ve Singapur’da yüzde 25 ile 33 oranında artmış olmasına karşın, Türkiye’deki artışın yüzde 27,8 olarak raporlandığına dikkat çeken Melik: “Buna hep birlikte dur demek zorundayız. Bunun için kolektif şekilde hareket etmeliyiz. Psikolojik ve sosyal koşulların daha da zorlaştığı bir süreçte; hepimiz aynı hassasiyetle birbirimizin yanında olmalıyız.” dedi.

ZORLU HOLDİNG “EŞİT Bİ’HAYAT” İÇİN KOLLARI SIVADIMelik, “Oysa ‘eşitlik doğamızda var’, birbirimizden güç almak, birlikte mücadele etmek ve var olma mücadelesi için birlikte emek vermek doğamızda var. Hayalini kurduğumuz daha iyi geleceği ancak, pandemide yaşadığımız ve benzeri birçok zorluğun yükünü birlikte taşıyıp; meselelere birlikte ve eşitlikçi çözümler sunduğumuzda inşa edebiliriz. Biz Zorlu Holding olarak bu farkındalıkla, ‘Herkes için Eşit Bi’Hayat mümkün’ diyerek çıktığımızda yolda, pandemide daha da görünür olarak yaşadığımız eşitsizliklerin sonuçlarına karşın; toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki çalışmalarımızı aralıksız olarak sürdürdük. Bu anlayışla, Eşit Bi’Hayat Manifestomuz doğrultusunda söylem, iş ortamı, paydaşlarla iş birliği dahil her alanda fırsat eşitliğini gözeterek hareket etmeyi hedefleyen bir iş kültürünü adım adım inşa ediyoruz. Düzenlediğimiz mentorluk programlarından atölye ve eğitimlere kadar birçok uygulama ile bu konuda kurumsal farkındalığı artırıyoruz. Yine pandemi döneminde hayata geçirdiğimiz herkesin kullanımına açık Eşit Bi’Hayat Sözlüğü ile günlük hayatta ve grup olarak yürüttüğümüz iletişim çalışmalarımızda cinsiyetçi söylemlerden uzak durulması ve bu konuda farkındalık oluşturulması için çalışıyoruz.” diyerek sözlerini sürdürdü.

ZORLU HOLDİNG “EŞİT Bİ’HAYAT” İÇİN KOLLARI SIVADI“Ev İçi Şiddeti Önleme Politikası”

Zorlu Holding olarak şiddete ve ayrımcılığın her türlüsüne karşı olduklarının altını çizen Melik, bu anlayışla bir süre önce ‘Ev İçi Şiddeti Önleme Politikası’nı yayınladıklarını söyledi. Bu politika doğrultusunda, şiddete maruz kalan kadın çalışanları ve çocuklarının içinde bulundukları durumu güven ve gizlilik içinde paylaşabilecekleri destek ve yardım mekanizmaları oluşturduklarını anlattı. Melik son olarak, “Diliyorum ki; artan farkındalık, hayata geçirilen uygulamalar ve bu konuda giderek güçlenen kolektif bilinç ve artan iş birliği ile eşit bir hayat inşa edeceğiz. ‘Eşitlik doğamızda var’ diyoruz ve doğadaki bu dengeyi sistemlerimize taşır, günlük hayatımızda korursak hepimiz için ‘Eşit Bi’Hayat’ın mümkün’ olduğu inancıyla hareket ediyoruz.” dedi.

Zorlu Holding’den 8 Mart’a özel film

Zorlu Holding, “Eşitlik doğamızda var” temasıyla bir de film hazırladı. Film süresince doğadan karşılaştırmalı görüntülerle, doğadaki bütünlük, büyük denge ve ahenk ile eşit bir hayatın mümkün olduğuna işaret ediliyor. Film, Zorlu Holding dijital kanalları ve çeşitli sosyal medya kanallarında izleyici ve takipçilerle buluşuyor.


0/(0)
26 Nisan 2021 Pazartesi
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler