ARABİCA COFFEE HOUSE'DAN “TOHUM TOPU" PROJESİ

Kategori : İçecek
Oluşturma Tarihi : 06 Şubat 2024 Salı

Arabica Coffee House, iklim krizinden en çok etkilenen taşra bölgelerinde yaşayan insanlara destek olmak amacıyla “Tohum Topu” farkındalık projesini hayata geçiriyor.

Yerli Türk kahvesi markası olan ve Türkiye’nin birçok yerinde şubeleri bulunan Arabica Coffee House, tarımda kadın gücünü destekleyen “Tohum Topu” projesini hayata geçiriyor.

1706862976_DCIN_13Proje kapsamında, bu köylerdeki kadınlar tohum topu üretimi için eğitim alıyor ve gelir elde ediyorlar. Tohum topları drone’lar vasıtasıyla belirlenen bölgelere dağıtılıyor. Bu sayede, iklim krizinden doğrudan etkilenen grupların gelir eşitsizliğine karşı bir çözüm sunulurken, doğaya da olumlu bir katkı sağlanıyor…

Tohumların doğada çimlenmelerine kadar geçen sürede; aşırı soğuk, sıcak, rüzgar, orman canlılarının tohumu yemesi gibi dış etkenlerden korunmaları amacıyla tohum topları kullanılıyor. Tohum topu; bir tohumun etrafının kil, humuslu toprak ve tohumun verimliliği için farklı minerallerin yer aldığı bir karışımla kaplanması sonucu meydana gelen toplardır.

Arabica Coffee House, 100 Yılın Tohumları adını verdiği projesiyle sürdürülebilir bir gelecek için önemli adımlar atıyor. #100YılınTohumları etiketiyle Instagram üzerinden Arabica kahve paylaşımı yapan her bir kahve sever adına bir tohum toprakla buluşuyor. Kullanıcılar, yapılan paylaşım sonrasında kendilerine özel ekilen tohumların büyüme süreçlerini de izleme imkanına sahip oluyor.

Sertaç bey“Tohum topları ile kadınların ellerinden doğaya nefes”

İklim krizinin, özellikle taşra bölgelerinde yaşayan insanları derinden etkileyen bir gerçeklik haline geldiğini belirterek sözlerine başlayan Arabica Coffee House CEO’su Av. Sertaç Yalçın; Arabica Coffee House olarak, sadece kahve satmakla kalmayıp, yaptıkları işin toplumsal sorumluluğunu da üstlendiklerini dile getirdi. Sürdürülebilir bir gelecek için fark yaratıp öncü olmak adına adımlar attıklarının altını çizen Yalçın, “Dünyanın değişmek ve iyileşmek için bize ihtiyacı var. Projemizin odak noktasında, iklim krizinden etkilenen öncelikli ekim sahalarına yakın köylerde yaşayan insanlar bulunuyor. Bu köylerdeki kadınlara özel olarak hazırlanan eğitim programları ile tohum topu üretimi öğretiliyor. Bu sayede, kadınlar sadece gelir elde etmekle kalmıyorlar; aynı zamanda doğayı korumaya da katkıda bulunuyor. 100 Yılın Tohumları kampanyamız ile kadınların toplumdaki rollerini güçlendirmeye de katkıda bulunmak istiyoruz. Hep birlikte, geleceğe daha güçlü bir toplum bırakmak için çalışıyoruz” şeklinde konuştu.


0/(0)
06 Şubat 2024 Salı
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler