COCA-COLA İÇECEK TÜRKİYE’DEN, KADINLARA FORKLİFT OPERATÖRLÜĞÜ EĞİTİMİ

Kategori : İçecek
Oluşturma Tarihi : 25 Mayıs 2022 Çarşamba

Dünyanın birçok ülkesinde faaliyet gösteren içecek şirketi Coca-Cola İçecek (CCI) attığı farkındalık adımları ve sağladığı fırsat eşitliği ile birlikte toplumsal kalkınmaya fayda sunmaya devam ediyor. Son olarak, iş yerinde toplumsal cinsiyet eşitliği yaklaşımı kapsamında başlattığı “Forklift Operatörü Eğitim Programı” ile kadınlara istihdam alanı açan marka, eğitim programı sayesinde hem dengeyi ve çeşitliliği sağlamayı hem de ön yargıları kırmayı hedefliyor.

Coca-Cola İçecek (CCI) toplumsal cinsiyet eşitliği ilkesi kapsamında kadın çalışanlar için “Forklift Operatörü Eğitim Programı” hazırladı. 732 kişinin başvuru yaptığı programa kabul edilen 32 kadın aday, anlaşmalı eğitim kurumlarına yönlendirilerek kursa katıldı. Başarı gösterenler, sertifika almaya hak kazanarak CCI Türkiye’de istihdam edildi.

2030 Sürdürülebilirlik Taahhütlerinde de kadın çalışan sayılarını artırma sözü veren ve işyerinde eşitlik hedefiyle sahada çalışan kadın sayısını artırmak için yeni bir adım daha atan Coca-Cola İçecek (CCI), “Forklift Operatörü Eğitim Programı”nı hayata geçirdi. Cinsiyete özgü bir meslek olarak algılanan forklift operatörlüğü, CCI’da kadınlar için yeni bir fırsata dönüştü. Eğitimi başarıyla tamamlayan 12 kadın forklift operatörü, CCI’ın Çorlu, İzmir ve Bursa fabrikalarında görev yapmaya başladı.

Proje diğer bölgelerde de yaygınlaştırılacak

Forklift kullanımının özel sertifikasyon gerektiren bir iş alanı olduğuna değinen Coca-Cola İçecek Türkiye Genel Müdürü Hasan Ellialtı, CCI Türkiye olarak ‘Forklift Operatörü Eğitim Programı’ düzenlediklerini ve bu programla operatörleri kendi bünyelerinde yetiştirmeyi hedeflediklerini ifade etti. Ellialtı, bu şekilde hem kadın iş gücünün eğitim ve gelişimine katkıda bulunmayı hem de eğitimin sonunda yapılacak değerlendirmede başarılı olan kursiyerlere CCI’da istihdam sağlamayı planladıklarını dile getirdi. Ellialtı, ücretsiz olarak verdikleri bu eğitimleri pilot bölge olarak başlattıkları 3 ilin yanı sıra diğer bölgelerde de yaygınlaştırmayı hedefledikleri bilgisini verdi.

Fabrikalarda farkındalığı artırıcı eğitimler düzenleniyor

CCI’ın eğitim programına katılan kadınların, meslek edinmelerine destek olduklarını vurgulayan Hasan Ellialtı, fabrikalarında toplumsal cinsiyet eşitliği ve insan hakları ile ilgili bilinci artırmak üzerine interaktif uygulamalar organize ederek farkındalığı artırıcı eğitimler verdiklerini de dile getirdi. Ellialtı, ayrıca, kadın çalışanların fabrika ortamında rahat ve mutlu hissetmelerini sağlamak için çalışma ortamı ile ilgili geliştirmeler de yaptıklarını sözlerine ekledi.


0/(0)
25 Mayıs 2022 Çarşamba
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler