PEPSICO, DAHA EŞİTLİKÇİ BİR GELECEK İÇİN ÇALIŞIYOR

Kategori : İçecek
Oluşturma Tarihi : 14 Eylül 2023 Perşembe

Dünyada yiyecek ve içecek sektörünün öncü şirketlerinden PepsiCo Vakfı desteği ve TEV iş birliği ile geçen yıl hayata geçirdiği, şimdiye dek 200 öğrencinin burs aldığı ve bu yıl 95 yeni öğrencinin daha dahil olduğu PepsiCo Geleceğin Bilim Kadınları Akademisi’nin ikinci yılı kapsamında bir de panel düzenlendi.

Pep+ stratejisi doğrultusunda toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda hayata geçirdiği projelerle birçok sektöre rol model olmaya devam eden PepsiCo, çeşitlilik, eşitlik ve dahil etmeyi sürdürülebilir bir yaşamın inşası için en hayati meselelerden biri olarak görüyor. Özellikle nitelikli eğitim ve toplumsal cinsiyet eşitliği başlığı altında bugüne kadar birçok projeye imza atan PepsiCo Türkiye’nin bu çerçevede, geçen yıl PepsiCo Vakfı desteği ile hayata geçirdiği PepsiCo Geleceğin Bilim Kadınları Akademisi projesinin ikincil yılı kapsamında bir de panel düzenlendi.

Moderatörlüğünü bilimin geniş kitlelere ulaşması için çalışmaları olan ve çocuklar için oyunlarla matematik akademisinin kurucusu Can Gürses’in yaptığı ve öğrencilerden yoğun ilgi gören panelde; bilim dünyasında ilerleme konusunda örnek olarak gösterilebilecek ve öğrencilere rol model olabilecek çok önemli isimlerden; Bilim Akademisi Başkanı ve Sabancı Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Canan Atılgan, bilgisayar mühendisliği alanında yaptığı çalışmalarla öne çıkan Koç Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Didem Unat ve 2014 yılında Koç Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünde araştırma laboratuvarını kuran Doç. Dr. Elif Nur Fırat Karalar konuşmacı olarak yer aldı.

iç foto kırpıkPanelistlerden ilham veren ve ufuk açan konuşmalar

Gerçekleşen panelde, "Akademisyenlikte insan ilişkilerinde başarılı olmak ve liderlik özelliklerine sahip olmak en önemli becerilerden ikisidir” diyerek konuşmasına başlayan Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Didem Unat sözlerine şu şekilde devam etti: “Farklı şehirlerden gelen ve farklı talepleri olan öğrencilerle sürekli iletişim halindesiniz ve aynı zamanda küçük bir şirket yönetir gibi üniversite ortamında AR-GE çalışmaları yapıyorsunuz. Bu şirketinizin insan kaynakları, pazarlama, teknik departmanı ve finansal raporları sizin sorumluluğunuzda bulunuyor. Bu nedenle hem güçlü insan ilişkilerine sahip olmanız hem de güçlü bir liderlik yönünüz olması gerekmektedir. Bu beceriler öğrenilebilen ve akademisyenlikte yazılı olmayan kurallardan bazılarıdır."

Panelin bir diğer önemli isimlerinden Koç Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünde araştırma laboratuvarını kuran Doç. Dr. Elif Nur Fırat Karalar yaptığı konuşmada, akademisyenlikte merak etmenin önemine vurgu yaptı.

Merak sonucunda soru sorabilmek, sorulan sorulara cevap verebilmek ve doğru yöntemi bulabilmek için de çok fazla araştırma yapmak gerektiğinin altını çizen Fırat Karalar, “Bir diğer önemli husus ise kendinize doğru yetileri kazanabileceğiniz ortamları yaratmaktan geçiyor. Bu nedenle akademide açık fikirli olmak önemli bir beceri olarak sıralanıyor. Öyle ki, olasılıklarımızın her ne olursa olsun her zaman açık olduğunu kendimize hatırlatmamız gerekiyor. CV’lerimizde hep başarılarımızı anlatıyoruz ama buraya gelirken geçtiğimiz yol çok da kolay bir yol olmuyor.  Hedeflerinize ulaşmak için çıktığınız yolda değişmesini istediğiniz bir sorun görürseniz, onu değiştirecek kişi siz olmalısınız” şeklinde konuştu.

Bilim Akademisi Başkanı ve Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Canan Atılgan ise yaptığı açıklamada; “Günümüzde bireylerin mesleklerinde başarılı olabilmeleri, eğitim aldıkları alanda mükemmel olmalarının yanı sıra, yüksek sosyal sorumluluk ve farkındalık, takımlarda ve disiplinler arası çalışmaya yatkınlık, yerelde ve küreselde iletişim kurabilme, zorlu ortamlarda çalışabilme ve girişimci-yenilikçi-rekabetçilik becerilerini de gerektiriyor. Bu nedenle farklı kaynaklardan beslenmeniz, örneğin sosyal bilimlerle de ilgilenmeniz, kodlama öğrenmeniz, soru sormayı alışkanlık haline getirmeniz önemli. Gençlerin gelecekleri için endişelenmeleri çok doğal, ancak unutmayın ki şu an burada bulunmanız bile birikiminizin yaşıtlarınızdan çok ileride olduğunun bir göstergesi. Daha da iyiye gitmek için, donanımınıza güvenerek endişelerinizi sağlıklı düzeyde tutmanızı, seçeneklerinizin her zaman açık olduğunu bilmenizi ve merakınızı besleyerek kendinizi geliştirmenizi öneririm” dedi.

PepsiCo Geleceğin Bilim Kadınları Akademisi Projesi kapsamında STEM alanındaki bölümlerde üniversitede okuyan kız öğrencilere TEV üzerinden burs verilmesini sağlanıyor. Kız öğrenciler ayrıca TEV’in çeşitli eğitim programlarına da katılabiliyor. Proje kapsamında bursiyerlere Milyon Kadına Mentor projesi üzerinden mentorluk hizmeti verilmesi de sağlanıyor. Şimdiye kadar 200 öğrencinin burs aldığı akademiye, bu yıl 95 yeni öğrenci daha dahil oldu.

PepsiCo’nun kız öğrencilere desteği bu projeyle de bitmiyor. Özellikle staj yeri bulmanın kız öğrencilerin en temel ihtiyaçlarından biri olduğunu tespit eden PepsiCo, bursiyerlerine fabrikalarında staj yapma imkanı da sunuyor. Bursiyer öğrenciler fabrikalardaki ve genel merkezdeki staj imkanlarından yararlanıyor. Şimdiye kadar 22 genç PepsiCo’da staj yapma fırsatı buldu.


0/(0)
14 Eylül 2023 Perşembe
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler