SALT İLETİŞİM GRUP’TAN ÖRNEK FARKINDALIK HAREKETİ

Kategori : İletişim
Oluşturma Tarihi : 23 Mart 2023 Perşembe


Salt İletişim Grup, deprem bölgesinden iki kadın kooperatifinin gönüllü destekçisi olduğu bir farkındalık hareketi başlattı. İletişim şirketi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde ilk adımı attığı dayanışma hareketi kapsamında, buradaki kadın üreticilerin çabalarına katkıda bulunmak amacıyla markalaşma, entegre pazarlama iletişimi ve satış desteği verecek.

Türkiye deprem felaketi ve büyük kayıpların ardından yaraları sarmak için dört koldan çalışırken, Salt İletişim Grup da bir dayanışma hareketine başlıyor. Salt İletişim Grup, Kahramanmaraş Türkoğlu Mutlu Besin Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ve Samandağ İlçe Merkezi ve Mahalleleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ni tekrar ayağa kaldırmak için çalışacak. Bölgelerini terk etmeyen bu kahraman kadınlara markalaşma, stratejik iletişim ve yeni satış kanalları geliştirme konularında destekçi olacak.

“Sonuna kadar buradaki kadın kooperatiflerine desteğimizi sürdüreceğiz”

1678275430_Mehmet_KuzuSalt İletişim Grup’un tarım ve sürdürülebilirlik konularındaki danışmanı, Şirince Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı ve Yaren Kooperatifi Kurucu Ortağı Mehmet Kuzu tüm bu süreçteki koordinasyonu üstlenecek. Deprem bölgesindeki mücadeleci kadınların büyük hayallerle kurup bugünlere getirdiği bu kooperatiflerin, ülkemiz değerlerine sahip çıktığını ve bölgenin kalkınmasına da önemli katkılar sunduğunu belirten Mehmet Kuzu, konuya ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu: “Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), iki kooperatife de büyük destek sağladı. Kooperatiflerin bugüne gelmesinde pek çok başka kuruluş da katkıda bulundu. Salt İletişim Grup’un bu konudaki hassasiyeti ve destekleri ile içinden geçtiğimiz bu olağanüstü zorlu dönemde, kooperatiflerimizi tekrar ayağa kaldırmak için canla başla çalışacağız ve sonuna kadar buradaki kadın kooperatiflerine desteğimizi sürdüreceğiz.”

Kahramanmaraş Türkoğlu Mutlu Besin Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Kurucu Başkanı Cennet Polat yaptığı işlerle bölgeye önemli bir değer kazandırdı

Kahramanmaraş Türkoğlu Mutlu Besin Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, 2021 yılında kadınların öncülüğünde kuruldu. Yerelde kadın girişimciliğinin desteklenmesinde önemli bir rol üstlenen kooperatif, üretimhanesiyle ekonomik ve sosyal kalkınma için büyük bir değer oluşturdu. Kahramanmaraş depreminde tüm kooperatif ortakları evsiz kaldı. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından desteklenen kooperatifin kurucusu Cennet Polat aynı zamanda, FAO’nun destek verdiği Türkiye’deki 22 kooperatifin de koordinatörü. Cennet Polat, Kahramanmaraş denilince gastronomide akla gelen ilk yiyeceklerden olan tarhanayı sumak ekşisiyle üreterek bölgeye önemli bir değer kazandırdı. Bu ürünün patentini alan Cennet Polat ayrıca istiridye mantarı, çeşitli reçeller ve yufka imalatında da önemli bir noktaya ulaştı.  

Samandağ’daki kooperatifin üretim evleri tamamen yıkıldı

6 Şubat depreminden en fazla etkilenen bölgelerden Hatay’daki Samandağ İlçe Merkezi ve Mahalleleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, 2021 yılında kuruldu. Kültürel olarak da özel bir yere sahip olan Samandağ, geniş tarım alanları ile öne çıkıyor. FAO'nun Türkiye genelinde desteklediği kooperatiflerden biri olan kooperatif, maalesef büyük kayıplar yaşadı. Kooperatiflerden Sorumlu Samandağ Belediyesi Meclis Üyesi Atiye Sönmez Erdoğdu, tüm üretim evlerinin, ofislerinin ve yerleşim yerlerinin yıkıldığını, kooperatife dair her şeyin tamamen sıfırlandığını belirtiyor. Kooperatif, Samandağ’da yetiştirilen ve acısı ile tanınan biberden üretilen 'Aşk Reçeli'ni Türkiye geneline tanıtmayı hedefliyordu. Kooperatifin üretimleri arasında zeytinyağı, nar ekşisi, biberli ekmek, içli köfte, defne sabunu ve ipek ürünleri bulunuyor. 


 0/(0)
23 Mart 2023 Perşembe
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler