AV.FİLİZ SARAÇ: İSTANBUL BAROSU'NDA BİR İLK

Oluşturma Tarihi : 26 Ekim 2022 Çarşamba

İstanbul Barosu 52. Genel Kurulunda Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu’nun başkan adayı olan Avukat Filiz Saraç, İstanbul Barosu başkanlık koltuğuna oturan yeni isim oldu. Saraç, böylece İstanbul Barosu’na başkanlık eden ilk kadın olarak da tarihe geçti.

1988 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olan Filiz Saraç, yüksek lisansını “Ceza Hukukunda Bina Çökmeleri” konulu teziyle Kamu Hukuku Dalında tamamladı. 1990 yılında serbest avukatlık yapmaya başlayan Saraç, İngiltere’de MBA İşletme hazırlık eğitimini tamamladıktan sonra 1996 yılında İstanbul Barosu Yönetim Kurulu’na seçildi. Yönetim kurulu üyeliğinden istifa ederek Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu’nun kuruluşunda görev alan Avukat Filiz Saraç, genel sekreterlik görevini üstlendiği 2002 yılında İlke Çağdaş Avukatlar Grubu’nun adayı İstanbul Barosu genel kurulu seçimlerini kazandı.

Aynı dönem Sağlık Çalışma Grubu’nu kurarak “Türkiye Barolar Birliği Avukat Sağlık Yardım Sistemi”nin temelini oluşturan çalışmaların da koordinatörlüğünü yürüttü. İstanbul Barosu 125. Yıl Belgeseli’ni hazırlayan ekibin başında yer alan Saraç, 2004-2006 döneminde İstanbul Barosu başkan yardımcısı olarak görev yaptı. Yeditepe Üniversitesinde altı yıl “Avukatlık Hukuku ve Meslek Kuralları” ve “Uygulamalı Hukuk, Kurgusal Dava, Hukuk Kliniği” dersleri veren Saraç, 2006’dan itibaren Türkiye Barolar Birliği delegesi ve TBB eğitim danışma kurulu üyesi olarak görev yapmaya başladı. Staj eğitim merkezi yürütme kurulu üyeliği yaptığı 2010-2012 döneminde kurgusal dava derslerinin formata bağlanması için çalışmalar yürüttü.

İstanbul Barosu delegeleri ön seçimiyle 2017-2021 döneminde Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Saraç, TBB yönetim kurulu üyesi olarak “Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru Sisteminin Desteklenmesi” ortak projesine katıldı, Türkiye Kadın Hukuk Komisyonu Koordinatörlüğü ve Türkiye Barolar Birliği CMK komisyon başkanlığı yaptı.

Kadın hakları konusunda pek çok panel ve konferansta görev alan Saraç, 2010 yılında halka temel hukuk eğitim amacıyla başlatılan “Hukuk Okur Yazarlığı” çalışmalarını meslektaşlarıyla birlikte kesintisiz 10 yıl sürdürdü. Proje, Saraç’ın başkanlığında, 2017 yılında Türkiye Barolar Birliği aracılığıyla tüm Türkiye’ye yayılarak barolar nezdinde yürütüldü. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Maltepe Şubesi Onur Kurulu ve Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği üyesi olan Saraç, Kamu Yararını Savunma Derneği’nin de kurucusu ve onursal başkanıdır.


5,0/(1)
26 Ekim 2022 Çarşamba
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler