MERVE DİZDAR, CANNES'DA ÖNEMLİ BİR BAŞARIYA İMZA ATTI

Oluşturma Tarihi : 30 Mayıs 2023 Salı

Merve Dizdar, Cannes Film Festivali’nde önemli bir başarıya imza attı.

Türk sineması adına bir ilke imza atan Dizdar, Cannes Film Festivali'nde ödül kazanan ilk Türk kadın oldu.

Fransa’nın güneyindeki Cannes kentinde bu yıl 76'ncısı düzenlenen Cannes Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu.

Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği 'Kuru Otlar Üstüne' isimli filmde 'Nuray' karakteriyle 'En İyi Kadın Oyuncu' ödülüne layık görülen Dizdar, son dönemin yıldızı parlayan oyuncusu olarak kazandığı ödüllerle dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Ünlü oyuncu, ödül töreninde yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Filmde canlandırdığım Nuray karakteri inandığı şeyler ve varoluşu için mücadele eden ve bu uğurda bedeller ödemek zorunda bırakılmış bir kadın. Onu tanımak ve anlamak için uzun uzun çalışmak isterdim. Ama ne yazık ki yaşadığım coğrafyada bir kadın olmak Nuray'ın ve Nurayların duygusunu doğduğum günden beri ezbere bilmeyi gerektiriyor. Bu ödülü Nuray ve onun gibi kadınların mücadelesine güç verebilmek için ve bu ödülü kendisine layık görülenlere boyun eğmeyip eyleme geçen, bu uğurda her şeyi göze alan ve ne olursa olsun umut etmekten vazgeçmeyen tüm kız kardeşlerim ve Türkiye'de hak ettiği güzel günleri yaşamayı bekleyen tüm mücadeleci ruhlara armağan ediyorum."

Merve Dizdar, 1986 yılında İzmir’de dünyaya geldi. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Oyunculuk Bölümünden mezun olduktan sonra Kadir Has Üniversitesi'nde ileri oyunculuk programında yüksek lisans yaptı. Tiyatro kariyerine Semaver Kumpanya ile başlayan Dizdar, Craft Tiyatro'da kariyerini sürdürmekte.

İlk sinema deneyimini 'Bir Ses Böler Geceyi' filminde yaşayan Dizdar; Kavak Yelleri, Geniş Aile, Bir Yastıkta, Doksanlar, Çılgın Dersane Üniversitede gibi birçok dizinin yanı sıra çok ses getiren Masumlar Apartmanı adlı tv dizisinde de rol aldı.

Dünya sinemasında çok önemli bir yere sahip olan Cannes film festivalinde bugüne dek ödül alan Türk filmleri şunlar: Yol-Yılmaz Güney (1982); Uzak-Nuri Bilge Ceylan (2003); Yaşamın Kıyısında-Fatih Akın (2007); Sessiz-Rezan Yeşilbaş (2012); Kış Uykusu-Nuri Bilge Ceylan (2014); Kuru Otlar Üstüne-Nuri Bilge Ceylan (2023).


0/(0)
30 Mayıs 2023 Salı
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler