NOBEL ÖDÜLLÜ BİLİM İNSANI: DOROTHY HODGKIN (1910-1994)

Oluşturma Tarihi : 02 Ekim 2022 Pazar

Dorothy Hodgkin başarılı bir bilim insanıydı. Nobel ödüllü olan Hodgkin; kolesterol, penisilin, B12 vitamini ve insülin moleküler yapılarının kaşifidir. 35 yıl süren çalışmalarının ardından insülin yapısını çözmeyi başarmıştır.

Biyomoleküllerin üç boyutlu yapılarını belirlemek için kullanılan X-Işını kristallografisi tekniğinin öncülüğünü yapmış olan Hodgkin, B12 vitamini üzerine çalışması ile 1964 Nobel Kimya Ödülü'ne layık görülmüştür. Olağanüstü bilimsel yetenekleri ve eriştiği başarılara ek olarak özellikle alçakgönüllü olması, insanlarla iletişimi çok sevmesi, sosyal eşitsizlikler ve barış konusunda tutkulu bir kişiliğe sahip olması karakterinin öne çıkan değerli yanlarıydı.

Bilimsel çalışmalarının yetkinliği ve uzmanlığına karşın zihni tek yönle sınırlı, tek taraflı bir bilim insanı olmadı hiçbir zaman. Birçok ödül aldı ama onun ilgilendiği -daha çok- insanlarla düşüncelerini paylaşmak ve bu yönlü bir alışveriş içinde olmaktı. Beynini sıklıkla başkalarının problemleri meşgul etti, sosyal eşitsizlikler ve çelişkileri durdurmak için büyük çaba gösterdi. Bu nedenle Pugwash'ın 1977-1988 arasında başkanlığını yaptı.

Bilim ve Dünya İlişkileri üzerine Pugwash Konferansı, silahlı çatışmaları azaltmak ve uluslararası güvenliği tehdit eden unsurlara çözümler üretebilmek için bilim insanlarını ve kamuoyunun önemli isimlerini bir araya getiren uluslararası bir kuruluştu. 1955 yılında Russell-Einstein Manifestosu'nun yayınlanmasının ardından 1957 yılında nükleer silah karşıtı bilim insanı Joseph Rotblat ve Bertrand Russell tarafından Kanada'nın Pugwash köyünde kurulmuştu.

 


4,7/(3)
02 Ekim 2022 Pazar
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler