PTT DOĞA DOSTU UYGULAMALARI İLE ATIK KAYNAKLI SERA GAZI SALINIMINI AZALTIYOR

Kategori : Kamu
Oluşturma Tarihi : 13 Ekim 2021 Çarşamba

Ulaştırma ve Haberleşme Şûrası’nın 12’ncisi, PTT AŞ Genel Müdürü Hakan Gülten’in de katılımıyla bu yıl, 25 binden fazla katılımcıyla gerçekleştirildi.

PTT DOĞA DOSTU UYGULAMALARI İLE ATIK KAYNAKLI SERA GAZI SALINIMINI AZALTIYORBu yıl 12’ncisi düzenlenen şûrada, PTT AŞ. Genel Müdürü Hakan Gülten, “Sürdürülebilir Lojistikte İnovasyon, Yeni Trendler ve Yeşil Lojistik Uygulamaları” oturumunda bir konuşma yaptı. Gülten konuşmasında, PTT’nin geleceğin önemli çözümleri arasında görülen Yeşil Lojistik alanına büyük önem verdiğini belirtti. Dünyanın büyük bir hızla yeni teknolojiler geliştirdiği bir dönemde lojistik sektöründeki dinamiklerin de değişime uğradığının altını çizen Gülten, “Perakende satış, E-ticaretin hayatımıza girmesiyle lojistik sektörleri için bir dönüm noktası oldu. Öncesinde tedarikçiler arasında bir köprü görevi üstlenen sektörümüz, bugün son tüketiciye kadar mal ve hizmet sağlanmasına aracılık eder hale geldi. Lojistik ve kargo sektörü, bugün doğuyu batıyla, kuzeyi güneyle buluşturan en dinamik ağı kurmuş durumda. Dünya çapında da bu hizmetlerden kaynaklanan karbon salınımının azaltılabilmesi için PTT Ailesi olarak çevre dostu projelere önem veriyor ve bu kapsamdaki projelerimizi hayata geçiriyoruz.” şeklinde konuştu.

“PTT, çevre dostu projelerle geleceğe umutla bakıyor”

PTT’nin çevre dostu projeleriyle geleceğe umutla baktığını dile getiren Gülten, bu kapsamda hayata geçirdikleri projelerle ilgili konuştu. Çevre kirliliğini azaltan, pratik hizmet sunmayı sağlayan doğa dostu elektrikli scooterları 2021 Haziran ayından itibaren İstanbul’da dağıtım hizmetlerinde kullanmaya başladıklarını ifade eden Gülten, bu araçlarla 3 ayda yaklaşık 450 bin gönderiyi sahiplerine ulaştırdıklarını vurguladı. Dağıtım sürecinde kullandıkları elektrikli scooterların sunduğu verimlilik konusunda sahadan olumlu geri dönüşler aldıklarını vurgulayan Gülten, ayrıca, şirketlerinde kullanılan araçların, binde 5’inin hibrit araçlardan seçilmesi yönünde aldıkları kararla da karbon salınımı konusunda gösterdikleri hassasiyetle faaliyetlerine devam ettiklerini sözlerine ekledi.

PTT DOĞA DOSTU UYGULAMALARI İLE ATIK KAYNAKLI SERA GAZI SALINIMINI AZALTIYOR“Sıfır atık prensibi ile temiz bir gelecek inşa ediyoruz”

Çevre Kanunu kapsamında, Sıfır Atık Yönetmeliği ile pek çok kurum ve kuruluş gibi PTT’nin de önemli faaliyetlerde bulunduğunu kaydeden Gülten, 2018 yılından bu yana 3 bin tonun üzerinde tehlikeli ve tehlikesiz atık biriktirerek belediyelere veya lisanslı geri dönüşüm firmalarına teslim ettiklerini ve bu kapsamda ülke ekonomisine katkı sağladıklarını ifade etti.

Sıfır Atık Yönetmeliği kapsamında olan 3 bin 100 iş yerinden 2 bin 482 adedinin temel seviyede sıfır atık belgesi alarak faaliyetlerini belgeli bir şekilde sürdürdüğünü dile getiren Gülten, “Faaliyetlerimiz neticesinde kurumumuzda oluşan atıklardan kaynaklı sera gazı salınımlarının azaltılmasını sağlıyoruz. Yürüttüğümüz bu çalışmalar; Avrupa Kamu Posta İşletmecileri Birliği (Post Europ) tarafından her yıl oluşturulan “En İyi Sosyal Sorumluluk Broşürü” içerisinde 2020 yılının iyi uygulamaları arasında yerini aldı. Süreçlerimizde ve uygulamalarımızda çıtayı hiç düşürmeden aynı anlayış ve tempoyla devam edeceğiz.” dedi.

Sıfır atık kapsamında, PTT olarak çevreye zarar vermeyen malzemeleri kullanmaya özen gösterdiklerini vurgulayan Gülten, “Posta ve kargo dağıtım hizmetlerinde kullandığımız tüm ambalaj malzemelerimiz yüzde 100 geri dönüştürülebilir ve renklendirmelerde faydalandığımız materyaller ise suda çözülebilir özellikte. Tüm bunların yanında, çevreye duyarlı projeler geliştirmeye ve bu anlamdaki iş birliklerimizi sürdürmeye de devam ediyoruz. Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi (UETS) ile yargısal süreçleri hızlandırmanın yanında binlerce ağacı kesilmekten kurtarıyoruz. Elektronik Belge Yönetim Sistemi’ni kullanarak kâğıt israfının önüne geçmiş oluyoruz.” şeklinde konuştu.

“PTT olarak doğal afetlerde de vatandaşımızın yanındayız”

PTT DOĞA DOSTU UYGULAMALARI İLE ATIK KAYNAKLI SERA GAZI SALINIMINI AZALTIYORHer zaman ve her koşulda, 181 yıldır vatandaşın yanında yer alarak hizmetlerini sürdürdüklerini belirten Gülten, afet lojistiği konusunda da büyük sorumluluk üstlendiklerini, AFAD ile PTT arasında gerçekleşen iş birliği kapsamında; Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde gerçekleşen deprem, yangın ve sel gibi tüm doğal afetlerde AFAD Başkanlığı’na ait taşımaların PTT tarafından yapıldığını da dile getirdi.

PTT olarak tüm bu süreçleri proaktif bir yaklaşımla yürüttüklerini söyleyen Gülten, AFAD’a ait 27 deponun ve 53 cep deposunun işletmesini, depolarda bulunan ekipmanların bakım ve kontrollerini, acil durumlarda 7/24 olarak istenen yardım malzemelerinin istenen yere hızla sevk edilmesi görevlerini başarıyla yerine getirdiklerini ifade etti. Gülten konuşmasına şu şekilde devam etti: “Bu alanda sürekli yeni değişkenler karşımıza çıkıyor. Hızlı müdahale etme becerisini sürekli hale getirmek ve ihtiyaçların daha doğmadan belirlenmesini sağlamak konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Bu noktada ısı kontrollü araçlarla gerçekleştirilen nakliyelerin de önemi ortaya çıkıyor. Geçtiğimiz yıllarda İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı sağlık birimlerinin laboratuvar numunelerinin taşınmasını ısı kontrollü, takip sistemli araçlarımız ve operasyonda kullandığımız yazılımlarla gerçekleştirdik. Bu alanda da kendimizi sürekli geliştiriyor, deneyimimizi ve teknik kapasitemizi artırmaya devam ediyoruz.”


0/(0)
13 Ekim 2021 Çarşamba
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler