SOCAR TÜRKİYE, TÜRKİYE’NİN MÜHENDİS KIZLARI İLE EL ELE

Kategori : Kimya
Oluşturma Tarihi : 30 Eylül 2021 Perşembe

Mesleklerin cinsiyetinin olmadığı gerçeğinden hareketle ülkemizde kadınların, erkek egemen bir sektör olan mühendislik alanında daha fazla yer almasını ve eşit koşullarda temsilini sağlamak amacıyla hayata geçirilen Türkiye’nin Mühendis Kızları (TMK) projesi, SOCAR Türkiye iş birliğiyle devam ediyor.

SOCAR TÜRKİYE, TÜRKİYE’NİN MÜHENDİS KIZLARI İLE EL ELE

Limak Vakfı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın paydaşlığında 2015 yılında bu yana yürütülen projenin üniversite programında, mühendislik fakültelerinde okuyan geleceğin kadın mühendis adayı öğrencilerine burs imkânı ile birlikte kişisel ve mesleki gelişimlerine katkıda bulunacak sertifika programları, online İngilizce dil eğitimi, mentorluk desteği, staj, istihdam ve networking imkânları sunuluyor.

Projeye katılım

Bilgisayar, çevre, elektrik-elektronik, endüstri, inşaat ve makine mühendisliği bölümlerinde okuyan öğrencilerin kabul edildiği projeye, bu sene SOCAR Türkiye’nin desteğiyle kimya mühendisliği eğitimi alan öğrenciler de başvurabilecek. Proje kapsamında burs imkanından yararlanacak kimya mühendisliği öğrencilerine, SOCAR Türkiye online eğitimler, mentorluk ve staj olanakları konularında da destek verecek.

SOCAR TÜRKİYE, TÜRKİYE’NİN MÜHENDİS KIZLARI İLE EL ELETürkiye’nin Mühendis Kızları projesinde 6 yılı geride bırakmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Limak Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, projenin iş birlikleriyle geliştiğini ve gönüllü destekçilerin katkılarıyla her geçen yıl daha da güçlendiğini dile getirdi. SOCAR Türkiye ile yapılan iş birliği sayesinde, projeye bir mühendislik dalını daha eklediklerini anlatan Özdemir, böylece daha fazla sayıda kadın mühendis adayına ulaşmış ve sosyal etkiyi artırma yolunda bir adım daha atmış olacaklarını da sözlerine ekledi.

Özel sektör iş birliklerinin önemine değinen Ebru Özdemir, TMK’nın gelecekte bağımsız, sürdürülebilir ve etki yaratmaya devam eden bir yapıyla yoluna devam etmesini arzuladıklarını ifade etti. Özdemir sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Kurulan iş birlikleri, projelerin tek bir kurumla özdeşleşmeden kendi kimliklerini kazanmaları açısından büyük önem taşıyor. Bu vesileyle, farklı şirketleri TMK çatısı altında farklı mühendislik dallarını sahiplenmeleri ve kadın mühendisleri destekleyerek ülkemizin ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkıda bulunmaları için davet ediyorum.”

SOCAR TÜRKİYE, TÜRKİYE’NİN MÜHENDİS KIZLARI İLE EL ELEYaptığı değerlendirmede, cinsiyet eşitliğinin önündeki bariyerlerin kalkmasının ve kadınların sosyal yaşamın her alanında daha görünür olmalarının toplumlar için büyük bir kazanç olduğuna değinen SOCAR Türkiye CEO’su Zaur Gahramanov, SOCAR Türkiye olarak, sosyal yaşamda kadının temsiliyetini artırmanın önemine yürekten inandıklarını dile getirdi. Bu konuyu hassasiyetle sahiplendiklerini de ifade eden Gahramanov, BM Küresel İlkeler Sözleşmesi ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi ortaklığında oluşturulan Kadının Güçlendirilmesi Prensipleri’nin (WEPs) imzacıları arasında olduklarını da belirtti.

Zaur Gahramanov sözlerine şöyle devam etti: “BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları arasında yer alan ‘Nitelikli Eğitim’ ve ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ hedefleri doğrultusunda kadının toplumda ve iş hayatında güçlendirilmesine yönelik çalışmalarımız ve sivil topluma desteklerimizi sürdürüyoruz. Geleceğin nitelikli mühendislerinin yetişeceği Türkiye’nin Mühendis Kızları projesinde yer alarak bu konudaki duyarlılığımızı bir kez daha göstermiş olduk. Gururla yer aldığımız bu anlamlı projenin, toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik farkındalığa büyük bir katkı yaptığına inanıyorum.”

Projeye başvuru koşulları

Türkiye’nin Mühendis Kızları Üniversite Programı’na, mühendislik fakültelerinin bilgisayar, çevre, elektrik-elektronik, endüstri, inşaat, kimya ve makine mühendisliği bölümlerinde 1’inci, 2’inci ve 3’üncü sınıflarda okuyan kız öğrenciler 10 Ekim’e kadar E-Bursum üzerinden başvurabilecek. Başvuru detayları için TMK web sitesi ve sosyal medya hesapları ziyaret edilebilir.


0/(0)
30 Eylül 2021 Perşembe
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler