“EŞİT MASALLAR” TİYATRO OYUNU OLUYOR

Kategori : Kültür Sanat
Oluşturma Tarihi : 19 Ekim 2021 Salı

Odeabank’ın geçen yıl aralık ayında başlattığı ve her kesimden beğeni toplayan “Eşit Masallar” projesinin tiyatro oyunu olarak sahneye taşınıyor

“EŞİT MASALLAR” TİYATRO OYUNU OLUYOROdeabank’ın kadın-erkek eşitliği kavramına dikkat çekmek amacıyla geliştirdiği ve hem çocuklardan hem de ebeveynlerden büyük ilgi gören “Eşit Masallar” projesi, şimdi tiyatro sahnesine çıkmaya hazırlanıyor. Can Yayınları iş birliğiyle eşitlikçi bir dille yeniden yorumlanan dünya klasiklerinden beş masal, bu kez çocuk oyunu olarak tiyatroya uyarlandı. Eşit Masallar, ilk kez, İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) düzenlediği 25. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında, 6 ve 7 Kasım tarihlerinde Alan Kadıköy’de seyirci ile buluşacak.

Bankacılık sektöründe faaliyet gösteren Odeabank tarafından geliştirilen ve kadın-erkek eşitliği bakış açısıyla yeniden yorumlanan “Eşit Masallar” tiyatro oyunu olarak sahnelenecek.

Çocuklar ve ebeveynler tarafından oldukça ilgi gören Eşit Masallar projesindeki kahramanlar Sindirella, Rapunzel, Pamuk Kalpli Prens ve Yedi Cüceler, Kırmızı Başlıklı Kız ve Kurbağa Prens’in bu kez bir tiyatro oyunu olarak kaleme alınan yeni maceralarıyla kalıplaşmış yargıları yıkması hedefleniyor. Beş masalın kahramanlarının aynı sahnede buluşacağı oyunda, yeniden yorumlanan hikayelerle toplumsal cinsiyet eşitliği, doğa ve çevre konularına dikkat çekilecek.

Eşit Masallar oyununda kahramanlar “Kötü Vezir Vezveze” tarafından kandırılmak isteniyor. Ancak dünyadaki bütün bilmecelerin cevaplarını bilen akıllı prenses ve iyi kalpli prens başta olmak üzere masal kahramanlarının sayesinde Vezveze’nin planları suya düşüyor. Vezir olmak için yarışmanın düzenlendiği baloda tüm kahramanların ortak amacı yaşadığımız dünyayı ve doğayı korumak oluyor.

Yazar Müge Mor Hercihan tarafından sahneye uyarlanan ve yönetmenliğini Deniz Yeşil Mavi’nin yaptığı Eşit Masallar oyununda Aykut İspir, Büşra Saraç, Mehmet Küçük, Mukaddes Kurmuş İspir, Rüya Erdoğan, Şükrü Veysel Alankaya, Tolga Kayrak ve Tuna Gür Coşkun rol alıyor.

“EŞİT MASALLAR” TİYATRO OYUNU OLUYOR“Eşitlik kavramını sahneye taşıdık.”

Kadın-erkek eşitliği bakış açısıyla yeniden yorumlanan Sindirella, Rapunzel, Pamuk Kalpli Prens ve Yedi Cüceler, Kırmızı Başlıklı Kız ve Kurbağa Prens masal kitaplarının büyük ilgi ile karşılandığını belirten Odeabank Genel Müdürü Mert Öncü, Eşit Masallar projesine başladıkları tarihten bu yana 310 bin kişiye kitapları hediye ettiklerini aktardı. Web sitesi üzerinden kitapların dijital formatının 200 bin kez görüntülendiğini ve çocuklardan, ailelerinden ve eğitimcilerden kendilerini motive eden olumlu geri bildirimler aldıklarını ifade etti. Eşitliğin, temel bir insan hakkı olmasının yanı sıra aynı zamanda toplumların sürdürülebilir kalkınması açısından da önemli olduğunu vurgulayan Öncü, “Banka olarak projeye başlama amacımız, toplumsal cinsiyet eşitliği kavramını küçük yaşlardan itibaren çocukların zihinlerine doğru ve pozitif bir şekilde yerleştirmek, anne babalar arasında da konuyla ilgili farkındalık yaratmaktı. Aldığımız olumlu tepkiler de doğru bir noktaya parmak bastığımızı gösterdi. Bu kez eşitlik kavramını çocuklara tiyatro sahnesinden aktaracağız.” şeklinde konuştu.

İstanbul Tiyatro Festivalinde bir Yenilik: “Bu İşte Bir Kadın Var”

İKSV tarafından düzenlenen 25. İstanbul Tiyatro Festivali’nin bu yılki yeniliklerinden biri de tamamı kadınlar tarafından üretilen oyunların bir araya geldiği, kadın üretimini daha da görünür kılmayı amaçlayan “Bu İşte Bir Kadın Var” teması. Bu tema altında yer alan Eşit Masallar, Yüzleşme, Birazdan Gideriz Şimdi Yağmur Yağıyor ve Kendine Ait Bir Oda oyunları Odeabank’ın tema sponsorluğunda seyirciye sunulacak.  “Bu İşte Bir Kadın Var” teması Odeabank sponsorluğunda 2 ayrı panele de ev sahipliği yapacak. “Sahnenin Eşitliği, Eşitliğin Sahnesi” isimli panelin yanı sıra “Çocuk anlatılarında eşit bir yol nasıl bulunur?” başlıklı panel de festival takipçilerinin ilgisine sunulacak.

Tiyatro eleştirmeni, gazeteci-yazar Bahar Çuhadar moderatörlüğünde; Prof. Dr. Ayşe Bilge Selçuk, oyun yazarı ve yönetmeni Firuze Engin ve Odeabank’ın katılımıyla gerçekleşecek olan ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin tartışılacağı “Çocuk Anlatılarında Eşit Bir Yol Nasıl Bulunur?” paneli, 23 Ekim Cumartesi saat 16:00’da Arter Sevgi Gönül Oditoryumu’nda gerçekleşecek.

Paneller ücretsiz gerçekleştirilecek olup IKSV web sitesinden rezervasyon yaptırılması gerekmektedir. Oyunların biletleri ise Passo’dan satışa sunulmaktadır.


0/(0)
19 Ekim 2021 Salı
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler