MERCEDES-BENZ TÜRKİYE’NİN “YILDIZ KIZLARINI” DESTEKLİYOR

Oluşturma Tarihi : 28 Kasım 2020 Cumartesi

Mercedes-Benz, toplumda kadının her alanda hak ettiği güce kavuşması, kadınlara sosyal ve ekonomik hayatta fırsat eşitliği tanınması hedefiyle ÇYDD (Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği) ile birlikte “Her Kızımız Bir Yıldız” projesini gerçekleştiriyor.

2004 yılında 17 ilde 200 kızı destekleyerek başlayan “Her Kızımız Bir Yıldız” projesi 16 yıldır Yıldız Kızlar’a eğitimlerinde destek oluyor. Bugün proje kapsamında, her yıl 200’ü üniversite öğrencisi olmak üzere, 1.200 Yıldız Kız, Mercedes-Benz Türk’ten burs alarak eğitimine devam ediyor. Burs alan öğrenciler kişisel ve mesleki gelişim programları ile destekleniyor.

Proje kapsamında maddi desteğin yansıra, Yıldız Kızlar’ın kişisel gelişimlerine de büyük önem veriliyor. Cesaretin ve özgüvenin kişisel gelişimde büyük rol oynadığına inanan Mercedes-Benz Yıldız Kızlarıyaşadıkları şehirlerde ziyaret ediyor ve onlara özel kişisel gelişim atölyeleri düzenleniyor.  Ayrıca her yıl 5 farklı ilden 5 Yıldız Kız İstanbul’da bir hafta misafir ediliyor.

Bilgisayar Bilimleri ve Kodlama Alanında Eğitim Desteği

Projede bursiyerlerin mesleki gelişimleri için de çeşitli destekler sağlanıyor. Lise son sınıf öğrencilerine üniversite destek programı, üniversite okuyan öğrencilere çevrimiçi İngilizce eğitimleri veriliyor.  Lise öğrencilerine Robincode.org işbirliği ile “Bilgisayar Bilimleri ve Kodlama” eğitimleri veriliyor.

Mercedes-Benz Yıldız Kızlar’a çağımızın yetkinliklerini kazandırmak için kendini de geliştiriyor. Yaptığı sosyal etki çalışmaları ile projenin geleceğini bursiyerlerin ihtiyaçlarını göz önüne alarak toplumsal cinsiyet eşitliği duyarlılığı ile şekillendiriyor ve bu yaklaşımıyla projenin sürdürülebilir olmasını sağlıyor.

Mercedes-Benz Türk, aynı zamanda projelerin sosyal etkisini ölçtüğü bir metot izliyor. Sosyal etki ölçülürken direkt proje faydalanıcıları, proje ortakları, STK’lar ve Mercedes-Benz çalışanlarına yönelik anketler ve onlarla derinlemesine mülakatlar yapılıyor.

Her Kızımız Bir Yıldız” Projesi İle Kızların Hayatı Değişiyor

Etki ölçümü alanında uzman bir kurum danışmanlığında yürütülen son çalışmada elde edilen sonuçlar “Her Kızımız Bir Yıldız” projesinin 2004 yılından bu yana yarattığı değişimi somutladı.

Araştırmada verilen bursların öğrencilerimizin eğitimine ve ailenin bütçesine katkı sağladığı ve öğrencilerin büyük bölümünün, bursu, okul ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı görüldü.  Projenin sosyal yaşam üzerinde etkileri olduğu tespit edildi; burs alan öğrenciler erken yaşta bütçe yönetmesini öğreniyor, burs aracılığıyla eğitim ihtiyaçları karşılandığı için daha fazla sosyalleşebilecekleri etkinliklere katılma imkânı buluyor. Ayrıca projenin sosyo-psikolojik etkisi olarak öğrencilerin aile bütçesine katkı sağladıkları için kendilerini değerli hissettikleri ve aileleri tarafından daha fazla saygı gördükleri tespit edildi.

Araştırmaya göre “Her Kızımız Bir Yıldız” projesinden burs almış üniversite mezunlarının %69’u hâlihazırda bir iş yerinde istihdam ediliyor. Bursiyerlerin %73’ü aldıkları bursun hayatlarına çok etkisi olduğunu belirtiyor ve bu bursu almasalardı maddi manevi ailelerine yük olacaklarını, eğitim hayatlarının olumsuz etkileneceğini, hatta belki sonlanacağını söylüyorlar.

Mercedes-Benz Türk tarafından gerçekleştirilen kişisel ve mesleki gelişim programları bursiyerler tarafından değerli bulunurken bu tür programların artması ve çeşitlendirilmesi benzeri taleplerde bulunuyorlar. Mercedes-Benz bu talepleri değerlendirerek projeyi geliştirmek için çalışmalarına devam ediyor.

Mercedes-Benz Türk Her Kızımız Bir Yıldız projesiyle, 2004 yılından bugüne kadar, 5500’den fazla Yıldız Kız’a eğitim bursu ve 300’den fazla Yıldız Kız’a “Bilgisayar Bilimleri ve Kodlama Eğitimi” verdi. Yine aynı proje kapsamında, 350’den fazla Yıldız Kız çeşitli kültürel etkinliklerle İstanbul’da ağırlandı. 2013 yılında proje içeriğine ek olarak başlatılan kişisel eğitim atölyelerine, 32 şehirde 750’den fazla Yıldız Kız katıldı.

Mercedes-Benz, “Her Kızımız Bir Yıldız” desteği ile eğitimini başarıyla tamamlayan kızlara istihdam olanakları da sunuyor. Mercedes-Benz Türki üretim tesislerinde çalışan kadınların %20’si Yıldız Kızlar’dan oluşuyor.


0/(0)
28 Kasım 2020 Cumartesi
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler