MİGROS, KADIN GİRİŞİMCİLERE SATIŞ DESTEĞİ VERİYOR

Kategori : Perakende
Oluşturma Tarihi : 30 Mart 2022 Çarşamba

Migros, tarımsal alanda kadınların güçlenmelerini ve büyümelerini destekleyen projeler hayata geçirmeye devam ediyor. Migros ve Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) iş birliği ile düzenlenen “Tarımda Kadın Girişimci Geliştirme ve Hızlandırma Programı” kampına katılan girişimci kadınların üretimleri Migros mağazalarında yerini almaya başladı.

Güçlü yatırımlarıyla kadınların tarımsal alanda güçlenmesine ve kadın girişimciliğinin artmasına katkı sağlayan Migros’un, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) ile olan iş birliğinde yeni bir adım atıldı. “TarımdaKadın Girişimci Geliştirme ve Hızlandırma Programı” kampına katılan kadın üreticilerin bin bir emekle ürettiği ürünler Migros mağazalarında tüketicilerle buluşmaya başladı.

Migros, KAGİDER ile birlikte düzenlediği eğitim programına katılan Mersinli kadın girişimcinin projesi ile toplamda 10.000 adet kaz alımı yapacak. Mersinden Kadın Kooperatifi’ne bağlı 100 kadın üreticinin Migros’un kalite standartlarına uygun ve Migros’a özel olarak yetiştirdiği kazların ilk 2.500 adedi Migros mağazalarında raflardaki yerini aldı. Program, kadınların üretime daha fazla katılımını desteklemek amacıyla, Migros’un pazarlama yöneticilerinin, tarım sektöründen uzmanların ve başarılı girişimcilerin katılımıyla düzenleniyor. Kadın girişimcilere eğitim ve danışmanlık hizmeti verilen programın üçüncüsü Mayıs ayında gerçekleştirilecek.

Programın üçüncüsü Mayıs ayında

MİGROS, KADIN GİRİŞİMCİLERE SATIŞ DESTEĞİ VERİYOR

Migros olarak, tarım sektöründe kadın girişimcileri desteklemek için Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) iş birliği gerçekleştirdiklerini kaydeden Migros Ticaret A.Ş. İcra Kurulu Üyesi Ekmel Nuri Baydur, Mayıs ayında programın üçüncüsünü gerçekleştirecekleri bilgisini verdi.  “Tarımda Kadın Girişimci Geliştirme ve Hızlandırma Programı” ile kadın girişimcilerin büyümelerini ve güçlenmelerini destekleyici eğitimler verdiklerini kaydeden Baydur, tarım sektörünü tüm boyutlarıyla ele aldıklarını dile getirdi.  Baydur, “Programa katılan kadın üreticilerin, Migros kalite standartlarına uygun üretimlerini mağazalarımızda tüketicilerle buluşturma imkanı sunuyoruz. Tarımda Kadın Girişimci Geliştirme ve Hızlandırma Programı’nın yanı sıra Bölgesel Kadın Kooperatifleri buluşmaları ve güçlü yatırımlarımızla kadınların üretime katılmasını destekliyor, ulusal pazarda emeğinin karşılık bulmasını sağlıyoruz” dedi.

“Mersin’de kaz üretimine başlandı”

Eğitim programına katılan Mersinli Eylem Bozdoğan’ın girişimiyle 100 kadın üretici tarafından yetiştirilen kazları Türkiye’nin dört bir yanındaki Migros mağazalarında tüketicilerle buluşturmaya başladıklarını belirten Baydur, kazın artık sadece Kars’ta değil, Mersin’de de üretilebildiğini dile getirdi. İlk adımda 2.500 adet alım yaptıklarını anlatan Baydur, üretimin her aşamasında üretici kadınlara destek olduklarını ve kalite standartlarına uygun şekilde hijyenik ve verimli ortamda Migros için üretilen toplamda 10.000 adet kazı sofralara getireceklerini ifade etti. Baydur sözlerini “Sadece Migros’ta” satışa sunduğumuz kazları, müşterilerimiz ihtiyaçlarına göre yarım veya bütün olarak satın alabilecek. Tarım alanındaki kadın girişimcilerin hayallerinin gerçeğe dönüştüğünü görmek bizim için büyük mutluluk kaynağı. Girişimcilere umut ve cesaret veren projelerimizi artırarak sürdüreceğiz” şeklinde tamamladı.

“Migros’un desteğiyle hayalim gerçek oldu”

Şubat 2020’de katıldığı program sonrasında, Mersin’de kaz üretilmesi ve bu işten özellikle kadınların para kazanabilmesine yönelik bir hayal kurduğunu anlatan Mersin Kadın Kooperatifi üyesi Eylem Bozdoğan, “Migros bizimle iletişime geçerek kendi standartlarına uygun üretim olduğu taktirde mağazalarında satışa sunabileceğini söyledi. Migros’un bize cesaret veren teklifi üzerine projeyi ortağı olduğum Mersinden Kadın Kooperatifi ile birlikte Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne aktardık. Hayalimin gerçeğe dönüşmesini sağlayan başta Migros olmak üzere KAGİDER ekibine, kooperatifime, projeme inanan ve yatırım yapan Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne ve katkı sunan tüm üreticilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Kadınlar tarımı güvenle geleceğe taşıyabilir

Tarımın, dışa bağımlılığı azaltma ve sürdürülebilir ekonomik kalkınma sağlamanın yanı sıra, stratejik öneminin sofralara ve sağlığa kadar uzanan bir sektör olduğunun altını çizen KAGİDER Başkanı Emine Erdem ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu sözleri kullandı: “Hiç şüphe yok ki ülkemizde tarım büyük ölçüde kadınların emeği üzerinde yükseliyor. Girişimcilik potansiyeli yüksek olan kadınlar, tarım sektörünü güvenle geleceğe taşıyabilecek güce sahip. KAGİDER’in özellikle odaklandığı alanlardan biri olan tarımda kadın varlığını güçlendirecek, başka kadınlara ilham ve cesaret verecek bu projeyi Migros ile birlikte gerçekleştirmiş olmaktan mutluluk duyuyoruz. Dilerim bu projemiz, tarımdaki kadın girişimcileri destekleyecek, yeni pazarlara erişimlerini sağlayacak başka çalışmaların yolunu açsın.”


0/(0)
30 Mart 2022 Çarşamba
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler