EİB, MİLYON KADINA MENTOR PROGRAMI’NA KATILDI

Kategori : STK
Oluşturma Tarihi : 05 Mayıs 2022 Perşembe

Ana odağı toplumsal cinsiyet eşitliği olan Ege İhracatçı Birlikleri’nin (EİB) sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda attığı adımlardan biri de kadının güçlenmesi alanında oluyor. “Geleceğine sahip çıkma” mottosuyla hareket eden EİB, genç kadınların hayallerini desteklemek üzere, “Milyon Kadına Mentor Programı”na kurumsal katkı sunmaya başladı.

Dünyanın en büyük sürdürülebilirlik inisiyatifi UN Women ve UN Global Compact ortak inisiyatifi olan Kadının Güçlenmesi Prensipleri’ne (Women’s Empowerment Principles-WEPs) imzacı olan ve toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik çalışmalarını sürdüren Ege İhracatçı Birlikleri (EİB), bu kez de Milyon Kadına Mentor Programına kurumsal katkı sağlıyor.  

EİB, MİLYON KADINA MENTOR PROGRAMI’NA KATILDI

Konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Dünya Ekonomik Forumu‘nun yayımladığı Cinsiyet Eşitliği 2021 Raporu‘na göre Türkiye’nin cinsiyet eşitliğinde dünyada 156 ülke arasından 133’üncü sıraya gerilediği söyleyen Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, UNDP’nin yayınladığı 2019 İnsan Gelişme Raporu’nda yer alan Toplumsal Cinsiyete Dayalı Gelişme Endeksi’ne göre, Türkiye’nin iki sıra gerileyerek 162 ülke arasından 68’inci sırada yer aldığı bilgisini de verdi. Sürdürülebilir Kalkınma 2021 Raporu’na göre de Türkiye’nin 165 ülke arasında 70,4 endeks puanı ile 70’inci sırada yer aldığını da aktaran Eskinazi, EİB olarak uzun süredir toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik çalışmalar yürüttüklerini ya da yürütülen çalışmalara destek verdiklerini ifade etti. Bu desteklerden biri olan “Milyon Kadına Mentor Programı”nın da STEM connector aracılığıyla STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) kariyerlerini ve liderlik fırsatlarını sürdürmeleri için genç kadınlara olan ilgi ve güvenin arttırılmasına yönelik bir girişim olduğunu dile getirdi.

EİB, en az 30 mentor ile genç kadınlara fayda sağlayacak

MWM ağının misyonunun, genç kadınları STEM kariyerlerinde takip etmeye, sürdürmeye ve gelişmeye teşvik etmek olduğunu vurgulayan Eskinazi, EİB olarak 2 yıl süre taahhüt vererek, bu süre zarfında minimum 30 mentor ile bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik dallarında kariyer planlayan genç kadınlara fayda sağlama sözü verdiklerini ifade etti. 30 mentorun bu alanlarda eğitim almış birlik personeli ve yönetim kurulu üyelerinden oluşacağını söyleyen Eskinazi, ayrıca EİB üyelerine duyuru yaparak, firmaları da konu hakkında bilgilendirdiklerini ve kurumsal destekçi olmaya davet ettiklerini de dile getirdi. Jak Eskinazi, dünyanın en büyük sürdürülebilirlik inisiyatifi UN Global Compact’a üye olan ilk ihracatçı birliği olarak, sonrasında UN Women ve UN Global Compact ortak inisiyatifi olan Kadının Güçlenmesi Prensipleri (Women’s Empowerment Principles-WEPs) imzacı olduklarını da hatırlattı.

EİB, MİLYON KADINA MENTOR PROGRAMI’NA KATILDI

Milyon Kadına Mentor Programı’nın da toplumsal cinsiyet eşitliği için yaptıkları çalışmalar arasında olduğuna değinen Eskinazi,  Global Compact’e ilk imza atan İhracatçı Birlikleri oldukları gibi aynı zamanda kadınlara ve gençlere yönelik bir mentörlük programı kurgulayan ilk Birlik de olduklarını ifade etti. Eskinazi aynı zamanda, Export-Up Mentorluk programı ile ‘Geleceğin ihracatçıları deneyimin gücüne inanıyor’ diyerek sürdürülebilir ihracat hedefleri kapsamında ihracata başlamak ya da mevcut ihracatını geliştirmek isteyen genç ve kadın ihracatçılara EİB’in yönetim kurulu üyelerinden oluşan deneyimli ihracatçılar ile katkı sağladıkları ve programın ikinci dönemi için çalışmalarının devam ettiği bilgisini verdi.

Toplumsal cinsiyet eşitliğinin mutluluk ve toplumsal kalkınmışlığa pozitif katkısı olduğunu istatistiki bilgilerin ortaya koyduğunun altını çizen Eskinazi, dünya genelinde mutlu ülkeler sıralamasında ve kalkınmış toplumlar listesinde ön sıralarda olan ülkelerin hepsinin toplumsal cinsiyet eşitliğini başarmış ülkeler olduğuna da dikkat çekti. Jak Eskinazi, dünyanın en mutlu ülkeleri sıralamasında ilk 10’da yer alan, kalkınmışlık düzeyleri de aynı şekilde üst sıralarda yer bulan Finlandiya, Danimarka, İsveç ve Yeni Zelanda’da kadın liderlerin Başbakan olarak görev yaptıklarını da söyledi. Norveç’te yakın zamana kadar bir kadın liderin Başbakan olduğunu dile getiren Eskinazi, “Bugün Rusya ve Ukrayna’nın başında kadın liderler olsaydı dünya bu durumda olur muydu?” dedi.


0/(0)
05 Mayıs 2022 Perşembe
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler